8 հարց և պատասխան երկքաղաքացիության մասին
Հայաստանի Հանրապետության (այսուհետ՝ ՀՀ) քաղաքացիության ձեռքբերման և դադարեցման հիմքերը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը, դիմումների ձևանմուշների լրացման կարգը և այլ հարցեր սահմանված են «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքով, իսկ ինչպե՞ս է տեղի ունենում երկրորդ քաղաքացիության ձեռքբերման ընթացակարգը, ի՞նչ պարտավորեցնող դրույթներ ունի երկրորդ քաղաքացիության ստացումը, ինչպիսի՞ հարկային պարտավորություններ կարող եք ունենալ որպես երկքաղաքացի։ Այս և այլ կարևոր հարցերին կանդրադառնանք սույն հոդվածի շրջանակներում:
Ո՞ր դեպքում է անձը համարվում երկքաղաքացի:
Երկքաղաքացի է համարվում այն անձը, որն ունի մեկից ավելի պետությունների քաղաքացիություն։
Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացի է համարվում այն անձը, որը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից բացի, ունի նաև այլ պետության (երկրների) քաղաքացիություն:
Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացին Հայաստանի Հանրապետության համար ճանաչվում է միայն որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի: Սույն նորմը տարածվում է նաև 1995 թվականի հունվարի մեկից հետո, առանց սահմանված կարգի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից դուրս գալու, այլ պետության քաղաքացիություն ընդունած կամ ստացած, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից միակողմանի հրաժարված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների վրա:
Ինչպիսի՞  իրավունքներ ու պարտականություններ ունեն երկքաղաքացիները։
Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացին ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու համար նախատեսված բոլոր իրավունքները և կրում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու համար նախատեսված բոլոր պարտականություններն ու պատասխանատվությունը բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով կամ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Արդյո՞ք այլ պետության քաղաքացիություն ստանալու դեպքում անձն ունի պարտավորություն այդ մասին հայտնել Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմնին։
Այո։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին այլ պետության քաղաքացիություն ստանալու դեպքում պարտավոր է այդ մասին ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով, մեկամսյա ժամկետում, հայտնել ՀՀ ոստիկանության ԱՎ վարչություն կամ ՀՀ ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումներին, իսկ օտարերկրյա պետություններում` գործող ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմիններին:
Արդյո՞ք անձի կողմից այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալու դեպքում այդ մասին ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով, մեկամսյա ժամկետում չհայտնելը առաջացնում է որևէ պատասխանատվություն։
Ոչ։ Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով երկքաղաքացու կողմից իրավասու մարմնին նշված տեղեկատվությունը չհայտնելը չի առաջացնում որևէ պատասխանատվություն։
Ինչպե՞ս է կարգավորվում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելը, եթե տվյալ անձը հանդիսանում է նաև այլ պետության քաղաքացի:
ՀՀ երկքաղաքացին հանդիսանում է նաև Հայաստանի Հանրապետության զինապարտ և ենթակա է պարտադիր զինվորական ծառայության Հայաստանի զինված ուժերում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ընդունած այլ պետության քաղաքացին մինչև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ընդունելը ոչ պակաս, քան 12 ամիս ծառայել է այլ պետության զինված ուժերում կամ այլ պետությունում ոչ պակաս, քան 18 ամիս անցել է այլընտրանքային ծառայություն: Երկքաղաքացին չի ազատվում զորահավաքից և վարժական հավաքից:
Այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալու դեպքում արդյոք անձը ունի՞ պարտավորություն հրաժարվելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունը ընդունում է երկքաղաքացիությունը։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից հրաժարվելը և/կամ այլ պետության քաղաքացիություն ընդունելն ինքնին չի հանգեցնում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցնելուն: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցվում է միայն ՀՀ Նախագահի հրամանագրով: Անձը դիմումը անձամբ ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետությունում ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն, իսկ օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություններ և հյուպատոսական հիմնարկներ:
Այլ երկրի քաղաքացիություն ունենալու դեպքում ի՞նչ ընթացակարգով պետք է դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու համար։
Եթե ունեք այլ երկրի քաղաքացիություն, Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիության դիմելու ընթացակարգը չի փոխվում։ Ծանոթացեք քաղաքացիություն ձեռք բերելու համար դիմելու ընթացակարգին մեզ հետ։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության ձեռքբերման հիմքով ի՞նչ հարկային պարտականություններ են առաջանում տվյալ անձի համար։
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միայն քաղաքացիության ձեռքբերման հիմքով անձինք որևէ հարկային պարտավորություններ չեն ստանձնում։ Հայաստանի Հանրապետությունում հարկման հիմքում դրվում է անձի ռեզիդենտությունը։
ՀՀ ռեզիդենտ են համարվում (այսուհետ` ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք) այն անձինք, ովքեր․
• հարկային տարում Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի գտնվել են 183 օր և ավելի
• ում կենսական շահերի կենտրոնը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում
Քաղաքացիության ստացման բարդ և շփոթեցնող գործընթացը հեշտացնելու նպատակով մեր Ընկերությունը ուրախ կլինի տրամադրել Ձեզ խորհրդատվություն հետևյալ հարցերով․ քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ խորհրդատվության, պետական մարմինների բացասական որոշումների բողոքարկում, քաղաքացիության դիմումների պատրաստումներ։

Двойное гражданство в Армении: вопросы и ответы
Порядок приобретения и прекращения гражданства Республики Армения (далее РА), необходимые документы, порядок заполнения анкет и другие вопросы определяются Законом РА «О гражданстве». В данной статье мы рассмотрим вопросы двойного и второго гражданства в Республике Армения.
В каком случае человек считается двойным гражданином?
Лицо, имеющее гражданство более одной страны, считается двойным гражданином.
Лицо, имеющее, кроме гражданства Республики Армения, также гражданство другого государства (стран), считается двойным гражданином Республики Армения.
Для Республики Армения гражданин Республики Армения с двойным гражданством признается только в качестве гражданина Республики Армения. Настоящая норма распространяется также на граждан Республики Армения, принявших или получивших гражданство другого государства после первого января 1995 года без выхода в установленном порядке из гражданства Республики Армения, а также отказавшихся от гражданства Республики Армения в одностороннем порядке.
Какие права и обязанности есть у человека с двойным гражданством?
Лицо, имеющее двойное гражданство, имеет все права, предусмотренные для гражданина Республики Армения, и несет все обязанности и ответственностьи, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами или законом РА.
В случае приобретения гражданства другой страны обязано ли сообщить об этом в компетентный орган Республики Армения?
Да. В случае приобретения гражданства другой страны, гражданин РА обязан сообщить об этом в порядке, установленном Правительством Республики Армения, в месячный срок в Департамент полиции РА или территориальным подразделениям Полиции РА, а также органам дипломатической службы Республики Армения, действующим в зарубежных странах.
В случае если человек приобретает гражданство другой страны, несообщение об этом в течение одного месяца, установленном Правительством Республики Армения, влечет за собой ответственность?
Нет. Неразглашение указанных сведений компетентному органу в установленном порядке не влечет за собой никакой ответственности.
В целях облегчения сложного и запутанного процесса получения гражданства, наша Компания будет рада проконсультировать Вас по следующим вопросам: консультирование по вопросам гражданства, обжалование отрицательных решений государственных органов, подготовка заявлений на получение гражданства.
Как регулируется обязательная военная служба в Вооруженных Силах Республики Армения, если данный человек также является гражданином другой страны?
Человек, имеющий двойное гражданство, также является военнослужащим Республики Армения и подлежит обязательной воинской службе в Вооруженных Силах Армении, за исключением случаев, когда гражданин другой страны, принявший гражданство Республики Армения прослужил в вооруженных силах другой страны или в другом государстве не менее 12 месяцев до принятия гражданства Республики Армения не менее 18 месяцев альтернативной службы. Двойное гражданство не освобождается от призыва и обучения.
В случае приобретения гражданства другой страны возникает ли обязанность отказаться от гражданства Республики Армения?
Республика Армения принимает двойное гражданство. Отказ из гражданства Республики Армения и/или принятие гражданства другой страны сам по себе не влечет утраты гражданства Республики Армения. Гражданство Республики Армения прекращается только указом Президента РА. Человек подает заявление лично в Паспортно-визовое управление Полиции РА в Республике Армения, а в зарубежных странах в посольства и консульские учреждения Республики Армения․
В случае гражданства другой страны, каков порядок подачи заявления на гражданство РА?
Если у вас есть гражданство другой страны, порядок подачи заявления на получение гражданства в Республике Армения не меняется. Порядок подачи заявления можно найти в статье о гражданстве, размещенной на нашем сайте https://mblegal.am/ru/how-to-obtain-citizenship-of-the-republic-of-armenia/.
Какие налоговые обязательства возникают у данного человека на основании приобретения гражданства Республики Армения?
На территории Республики Армения люди не принимают на себя никаких налоговых обязательств только на основании приобретения гражданства. Основой налогообложения в Республике Армения является место жительства.
Резидентами РА считаются (далее — физические лица-резиденты) те люди, которые:
• В налоговом году в Республике Армения фактически было 183 дней и больше.
• У которых центр жизненных интересов находится в Республике Армения.