Ինչպե՞ս ձեռք բերել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն
Հաշվի առնելով Հայաստանում կացության թույլտվություն ստանալու և ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու շուրջ վերջին ակտիվությունը՝ ԷՄ ԲԻ Լեգալի թիմը պատասխանում է թեմայի շրջանակներում հաճախորդների կողմից ամենահաճախ տրվող հարցերին։
Որո՞նք են ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու հիմքերը։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, ի թիվս այլ բաների, ձեռք է բերվում.
• քաղաքացիության ճանաչմամբ, որի դեպքում հաշվի է առնվում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող անձի՝ նախկին ՀԽՍՀ քաղաքացի լինելու հանգամանքը
• ծնունդով, որի դեպքում հաշվի է առնվում անձի ծնողների` ՀՀ քաղաքացիներ լինելու հանգամանքը
• քաղաքացիություն ստանալով, որի դեպքում հաշվի է առնվում օրենքով սահմանված պահանջներին բավարարելու հանգամանքը
Օրենքով սահմաված հիմնական պահանջները հետևյալն են.
• Դիմողը 18 տարին լրացած գործունակ անձ է և չունի ՀՀ քաղաքացիություն,
• անձը վերջին երեք տարում օրենքով սահմանված կարգով մշտապես բնակվել է Հայաստանի Հանրապետությունում,
• կարող է բացատրվել հայերենով,
• ծանոթ ՀՀ Սահմանադրությանը:
Այս պայմաններից բացառություն է նախատեսված այն անձի համար, ով մինչև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության դիմում ներկայացնելը վերջին երկու տարում գրանցված և օրինական ամուսնության մեջ է եղել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու հետ և այս երկու տարվա ընթացքում օրինականորեն բնակվել է Հայաստանի Հանրապետությունում առնվազն 365 օր կամ ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի երեխա։
Ո՞ր մարմնին են ներկայացվում քաղաքացիություն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը անձամբ պետք է ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն, իսկ օտարերկրյա պետություններում՝ Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:
Ի՞նչ ժամկետներում է տրամադրվում ՀՀ քաղաքացիությունը։
Չնայած այս պահին կատարվում են մի շարք բարեփոխումներ՝ ուղղված ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու գործընթացի ժամկետներ կրճատմանը, այնուամենայնիվ այդ գործընթացը կարող է տևել մոտ մեկ տարի։
Որո՞նք են սահմանված ընթացակարգից բացառությունները։
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում վերջերս կատարված փոփոխության արդյունքում` առանց վերը նշված պայմանները բավարարելու, ՀՀ քաղաքացիություն կարող է շնորհվել նաև Հայաստանի Հանրապետությանը բացառիկ ծառայություններ մատուցած անձանց, ինչպես նաև նրանց, ովքեր նշանակալի ավանդ ունեն տնտեսության, գիտության, կրթության, մշակույթի, առողջապահության, սպորտի ոլորտներում։
Տնտեսության, գիտության, կրթության, մշակույթի, առողջապահության, սպորտի բնագավառում նշանակալի ներդրումը գնահատելու և բնութագրելու չափանիշները հաստատելու մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը դեռ չի ընդունվել և դեռ շրջանառության մեջ է։
Այս նախագծով տնտեսության մեջ նշանակալի ավանդ է համարվելու, ի թիվս այլոց, առնվազն 150 000 ԱՄՆ դոլարի չափով դրամական միջոցների անհատույց տրամադրում՝ կրթության կամ գիտության ոլորտում գործունեություն ծավալելու նպատակով ստեղծված հիմնադրամի անձեռնմխելի կապիտալը համալրելու նպատակով, ներդրումներ առևտրային կազմակերպության կանոնադրական կապիտալում (բաժնետոմսերի ձեռքբերում) առնվազն 150,000 ԱՄՆ դոլարի չափով առնվազն 10 տարի ժամկետով, Հայաստանի Հանրապետությունում 1 մլն և ավելի ՀՀ դրամ կապիտալիզացիայով բարձր և/կամ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ընկերության ստեղծում, պայմանով, որ հիմնադրի կենսական շահերի կենտրոնը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում և այլն։
Գիտության, կրթության, մշակույթի և սպորտի բնագավառում նշանակալի ավանդը գնահատելու չափանիշներից կլինեն՝ էական ներդրումը հայ մշակույթի տարածման և զարգացման գործում, երկարամյա ակտիվ համագործակցությունը հայ գործիչների կամ մշակույթի և արվեստի կազմակերպությունների հետ, նշանակալի մասնակցությունը. հայ մշակույթի պահպանումը, հասարակական և բարեգործական գործունեությունը, ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմած անձի միջազգային ճանաչումն ու հեղինակությունը, որոնք կարող են օգտագործվել հայ մշակույթի միջազգային դիրքի ամրապնդման և հանրահռչակման համար։
Իսկ Հայաստանի Հանրապետության կամ Արցախի Հանրապետության ռազմական դրության մեջ գտնվող բժշկական կազմակերպություններում օտարերկրյա բուժաշխատողների կողմից բժշկական օգնության և սպասարկման ապահովումը կդիտարկվի որպես նշանակալի ներդրում առողջապահության ոլորտում։
Այնուամենայնիվ այս նախագիծը դեռևս ընդունված չէ, և նկարագրված չափանիշները վերջնական տարբերակում գուցե փոփոխված լինեն։

Как получить гражданство Республики Армения?
Принимая во внимание недавнюю активность по темам получения вида на жительство в Армении и получения гражданства РА, команда ЭМ БИ Легал отвечает на часто задаваемые вопросы клиентов.
На каких основаниях можно получить гражданство РА?
Гражданство РА приобретается, в том числе,
• путем признания гражданства, на основании того, что он является бывшим гражданином АССР и постоянно проживает в Республике Армения,
• по рождению, в этом случае учитывается Армянское гражданство родителей
• путем получения гражданства, в этом случае лицо должно соответствовать требованиям, установленным законом.
Основные требования, установленные законом, следующие:
• заявитель является дееспособным лицом старше 18 лет и не имеет гражданства Армении,
• лицо в установленном законом порядке последние три года постоянно проживало в Республике Армения,
• может объясняться на армянском языке,
• знаком с Конституцией Республики Армения:
Исключение из указанных условий предусмотрено для лица, которое до момента подачи заявления на получение гражданства Республики Армения в течение последних двух лет находилось в зарегистрированном и законном браке с гражданином (кой) Республики Армения и в течение этих двух лет проживало в Республике Армения не менее 365 дней на законных основаниях или имеет ребенка, который является гражданином Республики Армения. А процесс получения гражданства РА для армян по национальности осуществляется в упрощенном порядке
В какой орган подаются документы, необходимые для получения гражданства?
Необходимые документы для получения гражданства РА должны быть представлены лично в Паспортно-визовый отдел Полиции РА, а в зарубежных странах в посольство или консульское учреждение РА.
Наша команда профессионалов с радостью поддержит Bас на всех этапах этого процесса и по любым вопросам!
В какие сроки предоставляется гражданство РА?
Несмотря на то, что в настоящее время проводится ряд реформ, направленных на сокращение срока процесса получения гражданства РА, этот процесс может занять около года.
Каковы исключения из установленного порядка?
В результате недавного изменения в законе «О гражданстве Республики Армения» без удовлетворения вышеуказанных условий, гражданство РА может быть предоставлено также лицам, оказавшим исключительные услуги Республике Армения, а также имеющим значительный вклад в сферах экономики, науки, образования, культуры, здравоохранения, спорта.
Проект решения Правительства РА Об утверждении критериев оценки и описания значительного вклада в области экономики, науки, образования, культуры, здравоохранения, спорта на данный момент не принят и пока находится в обращении.
Согласно этому проекту значительным вкладом в экономику будет считаться, среди прочего, безвозмездное предоставление денежных средств в размере не менее 150 000 долларов США в целях пополнения неприкосновенного капитала фонда, созданного для осуществления деятельности в сфере образования или науки; вложение в уставный капитал (приобретение акций) коммерческой организации в размере не менее 150 000 долларов США на срок не менее 10 лет, Учреждение компании в сфере высоких и/или информационных технологий с капитализацией 1 миллион драмов РА и более в Республике Армения, при условии, что центр жизненных интересов учредителя находится в Республике Армения и т.д.
Критериями оценки значительного вклада в области науки, образования, культуры и спорта будут являться значительный вклад в распространение и развитие армянской культуры, многолетнее активное сотрудничество с армянскими деятелями или организациями культуры и искусства, значительное участие в сохранении армянской культуры, общественной и благотворительной деятельности, международном признании и репутации претендента, что может быть использовано для укрепления и популяризации международного положения армянской культуры.
А оказание медицинской помощи и обслуживания иностранными медицинскими работниками в медицинских организациях Республики Армения или Республики Арцах, находящихся в условиях военного положения, будет считаться значительным вкладом в области здравоохранения.