Ի՞նչ է պետք իմանալ ՏՏ ոլորտում պետական աջակցության մասին
Կարևոր գնահատելով Հայաստանի Հանրապետությունում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման պոտենցիալը` 2014 թվականին ընդունվել է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքը: Պետական աջակցությունը տրամադրվում է հարկային արտոնությունների տեսքով և հաստատվում է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից տրված հավաստագրով:
Ինչպիսի՞ պետական աջակցություն է տրամադրվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններին:
Որպես պետական աջակցություն նախատեսված հարկային արտոնությունները վերաբերում են շահութահարկին և եկամտային հարկին:
• «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի իմաստով եկամուտ չեն օրենքով սահմանված կարգով հավաստագրված ռեզիդենտների կողմից հավաստագրի գործողության ժամկետում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների իրացումից ստացվող եկամուտները:
• «Եկամտային հարկի մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածի համաձայն` օրենքով սահմանված կարգով հավաստագրված ընկերությունը հավաստագրի գործողության ժամկետում աշխատողներին վճարվող աշխատավարձից և դրան հավասարեցված եկամուտներից եկամտային հարկը հաշվարկում է 10 տոկոս դրույքաչափով:
Ո՞ր տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են օգտվել պետական աջակցությունից:
• Տնտեսվարող սուբյեկտի աշխատողների թիվը հավաստագիր ստանալու դիմումը ներկայացնելու պահին և դրա գործողության ողջ ընթացքում չպետք է գերազանցի 30-ը,
• Տնտեսվարող սուբյեկտը պետք է ստեղծված լինի բացառապես օրենքով սահմանված գործունեության տեսակներն իրականացնելու նպատակով,
• Տնտեսվարող սուբյեկտը չպետք է ստեղծված լինի այլ տնտեսավարող սուբյեկտի վերակազմակերպման արդյունքում և պետք է չլինի այլ տնտեսավարող սուբյեկտի դուստր ընկերություն:
Որո՞նք են պետական աջակցության համար դիմելու ժամկետները:
Հավաստագրման համար տնտեսվարող սուբյեկտը պարտավոր է դիմել պետական գրանցման պահից 3 ամսվա ընթացքում:
Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ օրենքով նախատեսված պետական աջակցության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Այս փոփոխությամբ պայմանավորված հավաստագրի տրամադրման դիմումների ընդունման վերջին ժամկետ է սահմանվում 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ը: Իսկ այն հավաստագրերը, որոնք տրվել են 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո կգործեն մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Ունենալով ՏՏ ընկերությունների հետ համագործակցության մեծ փորձ, ԷՄ ԲԻ Լեգալը սիրով պատրաստ է աջակցել ձեզ այս գործընթացում։

What You Need to Know About Tax Incentives in the IT Industry in Armenia
The development of the technology sector has become one of the key priorities of Armenia’s economic policy. To stimulate innovation and attract both local and foreign investment, the government has introduced various tax incentives in the IT industry in Armenia. These incentives aim to support startups and established tech companies by reducing their tax burden and encouraging sustainable growth in the digital economy.
In 2014 the RA Law “On State Support of the Information Technology Field” was adopted, as a result of the state policy to encourage companies in the information technology sector. It provides state support in the form of tax benefits to companies operating in this field. The right to tax benefits established by the law is confirmed by a certificate issued by the Ministry of High-tech Industry.
What kind of state support is provided to the entities in the field of information technology?
The tax benefits intended as state support refer to profit tax and income tax.
• In the sense of the RA Law “On Profit Tax”, the income received from the sale of information technologies by certified resident entities during the validity period of the certificate is not regarded as income.
• According to Article 10 of the RA Law “On Income Tax”, the certified entity shall calculate income tax at the rate of 10 percent from the salary and the equivalent income paid to the employees and during the validity period of the certificate.
Who can apply for the state support?
• Entities must be created exclusively for the purpose of carrying out the types of activities defined by the law,
• They must not be created as a result of the reorganization of another entity and are not a subsidiary company of another entity.
• The number of employees of the entity should not exceed 30 at the time of submitting the application for a certificate and throughout its validity period.
What are the dates of applying for the state support?
Entities should apply for certification within 3 months from the moment of state registration.
Moreover, the period for state support has been extended until December 31, 2023. Due to this change, the deadline for applying to receive the certificate is set as November 1, 2023. With regards to the certificates that were issued after January 1, 2019, they will be valid until December 31, 2023 inclusive.