Ի՞նչ է պետք իմանալ ՏՏ ոլորտում պետական աջակցության մասին
Կարևոր գնահատելով Հայաստանի Հանրապետությունում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման պոտենցիալը` 2014 թվականին ընդունվել է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքը: Պետական աջակցությունը տրամադրվում է հարկային արտոնությունների տեսքով և հաստատվում է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից տրված հավաստագրով:
Ինչպիսի՞ պետական աջակցություն է տրամադրվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններին:
Որպես պետական աջակցություն նախատեսված հարկային արտոնությունները վերաբերում են շահութահարկին և եկամտային հարկին:
• «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի իմաստով եկամուտ չեն օրենքով սահմանված կարգով հավաստագրված ռեզիդենտների կողմից հավաստագրի գործողության ժամկետում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների իրացումից ստացվող եկամուտները:
• «Եկամտային հարկի մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածի համաձայն` օրենքով սահմանված կարգով հավաստագրված ընկերությունը հավաստագրի գործողության ժամկետում աշխատողներին վճարվող աշխատավարձից և դրան հավասարեցված եկամուտներից եկամտային հարկը հաշվարկում է 10 տոկոս դրույքաչափով:
Ո՞ր տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են օգտվել պետական աջակցությունից:
• Տնտեսվարող սուբյեկտի աշխատողների թիվը հավաստագիր ստանալու դիմումը ներկայացնելու պահին և դրա գործողության ողջ ընթացքում չպետք է գերազանցի 30-ը,
• Տնտեսվարող սուբյեկտը պետք է ստեղծված լինի բացառապես օրենքով սահմանված գործունեության տեսակներն իրականացնելու նպատակով,
• Տնտեսվարող սուբյեկտը չպետք է ստեղծված լինի այլ տնտեսավարող սուբյեկտի վերակազմակերպման արդյունքում և պետք է չլինի այլ տնտեսավարող սուբյեկտի դուստր ընկերություն:
Որո՞նք են պետական աջակցության համար դիմելու ժամկետները:
Հավաստագրման համար տնտեսվարող սուբյեկտը պարտավոր է դիմել պետական գրանցման պահից 3 ամսվա ընթացքում:
Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ օրենքով նախատեսված պետական աջակցության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Այս փոփոխությամբ պայմանավորված հավաստագրի տրամադրման դիմումների ընդունման վերջին ժամկետ է սահմանվում 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ը: Իսկ այն հավաստագրերը, որոնք տրվել են 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո կգործեն մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Ունենալով ՏՏ ընկերությունների հետ համագործակցության մեծ փորձ, ԷՄ ԲԻ Լեգալը սիրով պատրաստ է աջակցել ձեզ այս գործընթացում։

Что нужно знать о налоговых льготах в ИТ-сфере в Армении?
Оценивая потенциал развития сферы информационных технологий в Республике Армения, в 2014 году был принят Закон РА «О государственной поддержке сферы информационных технологий», которым государство оказывает поддержку в виде налоговых льгот. Право на использование установленных законодательством налоговых льгот подтверждается сертификатом, выданным Министерством высокотехнологичной промышленности.
Какая государственная поддержка оказывается компаниям в сфере информационных технологий?
Налоговые льготы, предназначенные в качестве государственной поддержки, относятся к налогу на прибыль и подоходному налогу.
• Согласно Закону РА «О налоге на прибыль», доход, полученный от продажи информационных технологий резидентами имеющие сертификат в течение срока действия сертификата, не является доходом.
• Согласно статье 10 Закона РА «О подоходном налоге» организация, имеющая сертификат исчисляет подоходный налог по ставке 10 процентов от заработной платы и приравненных к ней доходов, выплаченной работникам, в течение срока действия сертификата.
Кто может претендовать на государственную поддержку?
• Kоличество работников организации на момент подачи заявки на аттестацию и в течение всего срока ее действия не должно превышать 30 человек.
• Oрганизация должна создаваться исключительно в целях осуществления определенных законодательством видов деятельности,
• Oрганизация не должна быть создана в результате реорганизации другой организации и не должна являться дочерним предприятием другой организации.
Каковы сроки подачи заявления на государственную помощь?
Организации должны подать заявку на получение сертификата в течение 3 месяцев с момента государственной регистрации.
При этом, срок государственной поддержки продлен до 31 декабря 2023 года. В связи с этим изменением срок приема заявлений на выдачу сертификата установлен 1 ноября 2023 года. А сертификаты, которые были выданы после 1 января 2019 года, будут действительны до 31 декабря 2023 года включительно.
Имея большой опыт сотрудничества с компаниями в ИТ-сфере, наша команда с радостью поможет вам в этом процессе.
Полное руководство по регулированию криптовалют в Армении 2026 г. - Часть 1
Крипторынок Армении переходит от «серой зоны» к прозрачному правовому регулированию. В этой статье мы подробно разбираем новый Закон о криптоактивах, требования ЦБ РА к лицензированию и новые правила для участников рынка.