Իրավաբանական անձի առանձնացման գործընթաց. հարցեր և պատասխաններ
Իրավաբանական անձինք իրենց գործունեության կազմակերպման նպատակով երբեմն դիմում են վերակազմակերպման գործընթացների, որոնց մեջ պրակտիկ նշանակություն ունի հատկապես առանձնացման գործընթացը։
Ի՞նչ է իրավաբանական անձի առանձնացումը։
Առանձնացումը իրավաբանական անձի վերակազմակերպման տեսակներից մեկն է։ Առանձնացման դեպքում գոյություն ունեցող իրավաբանական անձից առանձնանում են մեկ կամ մի քանի նոր իրավաբանական անձինք, սակայն վերակազմակերպվող իրավաբանական անձը չի դադարում գոյություն ունենալուց։ Առանձնացման դեպքում նոր ստեղծվող իրավաբանական անձին կամ անձանց անցնում են վերակազմակերպվող իրավաբանական անձի իրավունքների և պարտականությունների մի մասը:
Ե՞րբ կարող է իրավաբանական անձի՝ առանձնացման ճանապարհով վերակազմակերպումը անհրաժեշտ լինել։
Առանձնացման ճանապարհով վերակազմակերպումը գործնականում տեղի է ունենում ընկերության գործունեության ուղղությունները առանձնացնելու կամ այլ գործունեության տեսակներով զբաղվելու նպատակով գոյություն ունեցող իրավաբանական անձի կառուցվածքի օպտիմալացման միջոցով։
Ի՞նչ իրավական հետևանքներ է առաջացնում իրավաբանական անձի առանձնացումը։
Նոր ստեղծվող իրավաբանական անձը կամ անձինք ունենում են իրենց կառավարման կառուցվածքը, անվանումը, առանձին կազմակերպաիրավական ձևը: Ինչ վերաբերում է նրանց իրավունքներին և պարտականություններին, վերջիններս նոր ստեղծվող իրավաբանական անձին կամ անձանց փոխանցվում են գոյություն ունեցող իրավաբանական անձի բաժանիչ հաշվեկշռին համապատասխան։ Բաժանիչ հաշվեկշիռը պետք է ապահովի վերակազմակերպվող ընկերության կանոնադրական կապիտալում նոր ստեղծվող ընկերությունների բաժնետերերի բաժնեմասերին համապատասխանող գույքի և պարտավորությունների համամասնորեն բաշխումը` վերակազմակերպման հետևանքով ստեղծված ընկերությունների միջև:
Առանձնացում, թե՞ բաժանում։
Չնայած առանձնացման ու բաժանման նմանություններին, այն է՝ իրավաբանական անձանց ապակենտրոնացումը և նոր սուբյեկտների ստեղծումը, դրանք էականորեն տարբերվում են միմյանցից։ Ի տարբերություն առանձնացման եղանակով վերակազմակերպման՝ բաժանման դեպքում վերակազմակերպվող ընկերությունը դադարում է գոյություն ունենալուց։ Բացի այդ, բաժանման դեպքում նոր ստեղծվող ընկերությանն են անցնում վերակազմակերպվող ընկերության բոլոր իրավունքներն ու պարտականությունները։
Ինչի՞ կարիք կունենաք առանձնացման գործընթացի ընթացքում։
Ինչպես վերակազմակերպման ցանկացած տեսակ, այնպես էլ առանձնացման ճանապարհով վերակազմակերպումը, բարդ և բազմափուլ գործընթաց է։ Առանձնացման յուրաքանչյուր փուլ ունի իր առանձնահատկությունները, որոնց վերաբերյալ անտեղյակությունը կարող է հանգեցնել անցանկալի հետևանքների՝ բաց թողնված ժամկետների, ընթացակարգերի խախտման, ընդհուպ մինչև կորպորատիվ գործարքի մերժման, որն իր հերթին կարող է հանգեցնել անհարկի ձգձգումների։
Նման իրավիճակից խուսափելու համար անհրաժեշտ է դիմել համապատասխան մասնագետների։ Ունենալով մեծ փորձ այս ոլորտում՝ մեր թիմը պատրաստ է տրամադրել իրավական աջակցություն իրավաբանական անձի առանձնացման գործընթացը ճիշտ կազմակերպելու և հետագա ընթացքում դժվարություններից խուսափելու համար։ Առանձնացման ճանապարհով վերակազմակերպումների ոլորտում մեր ընկերության մասնագետները տրամադրում են հետևյալ ծառայությունները՝
• Իրավաբանական խորհրդատվություն առանձնացման ճանապարհով վերակազմակերպման բոլոր փուլերում։
• Անհրաժեշտ փաստաթղթերի կազմում՝ Կանոնադրություն, բաժանիչ հաշվեկշիռ, առանձնացման ճանապարհով վերակազմակերպվող իրավաբանական անձի մասնակիցների կամ դրա համար կանոնադրությամբ լիազորված մարմնի որոշում։
• Խորհրդատվություն բաժանիչ հաշվեկշռի կազմման բոլոր փուլերում այն ՀՀ օրենսդրական պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով։

Процесс отделения юридического лица: вопросы и ответы
Для организации своей деятельности юридические лица иногда прибегают к реорганизационным процессам, в которых процесс отделения имеет практическое значение.
Что такое отделение юридического лица?
Отделение – один из видов реорганизации юридического лица. В случае отделения юридическое лицо сохраняет существование, однако из его состава выделяется одно или несколько юридических лиц. Более того, в этом случае часть прав и обязанностей реорганизованного юридического лица переходит к вновь созданному юридическому лицу или лицам.
Когда может понадобиться реорганизация юридического лица в форме отделения?
Реорганизация путем отделения происходит на практике путем оптимизации структуры действующего юридического лица с целью обособления направлений деятельности компании или занятия иными видами деятельности.
Каковы правовые последствия отделения юридического лица?
Вновь созданное юридическое лицо или юридические лица имеют свою структуру управления, наименование, отдельную организационно-правовую форму. Что касается их прав и обязанностей, то последние переходят к вновь создаваемому юридическому лицу или лицам в соответствии с разделительным балансом действующего юридического лица. Разделительный баланс должен обеспечивать пропорциональное распределение активов и обязательств, соответствующих долям акционеров вновь создаваемых обществ в уставном капитале реорганизуемого общества, между обществами, созданными в результате реорганизации.
Отделение или разделение?
Несмотря на сходство между отделением и разделением, то есть децентрализацией юридических лиц и созданием новых субъектов, они существенно отличаются друг от друга. В отличие от реорганизации в форме отделения, в случае разделения реорганизованное общество прекращает свое существование. Кроме того, в случае разделения все права и обязанности реорганизованного общества переходят к вновь созданному обществу.
Что вам понадобится в процессе отделения?
Как и любой вид реорганизации, реорганизация в форме отделение представляет собой сложный и многоэтапный процесс. Каждый этап выделения имеет свои особенности, незнание которых может привести к непредвиденным последствиям: срыву сроков, нарушению процедур, даже отказу от корпоративной сделки, что в свою очередь может привести к ненужным последствиям.
Во избежание такой ситуации необходимо обращаться к соответствующим специалистам. Имея большой опыт работы в данной сфере, наша команда готова оказать юридическую поддержку, чтобы правильно организовать процесс отделения юридического лица и избежать трудностей в будущем. Специалисты нашей компании оказывают следующие услуги в сфере реорганизации путем выделения:
• Юридическое сопровождение на всех этапах реорганизации.
• Составление необходимых документов: Устав, разделительный баланс, решение участников юридического лица, реорганизуемого в форме отделения, или органа, уполномоченного на это уставом.
• Консультации на всех этапах подготовки разделительного баланса с целью соблюдения требований законодательства РА.