Առավել տարածված գործարքների հարկումը Հայաստանում
Այս հոդվածում կներկայացնենք, թե ինչպե՞ս է իրականացվում գործարքների հարկումը Հայաստանում։ Կանդրադառնանք ինչպես իրավաբանական անձանց, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց կողմից կնքվող առավել տարածված գործարքներից առաջացող հարկային պարտավորություններին։ Որպես առավել տարածված գործարքներ առանձնացրել ենք հետևյալ գործարքները.
Ֆիզիկական անձի կողմից անշարժ գույքի օտարման պայմանագիր
Ֆիզիկական անձի կողմից սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող անշարժ գույքի օտարումից ստացվող եկամուտը ՀՀ Հարկային օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի 16-րդ կետի համաձայն համարվում է նվազեցվող եկամուտ։ Այսինքն, այդ եկամուտը չի ներառվում եկամտային հարկի հաշվարկման հարկման բազայի մեջ։
Նույն հոդվածի համաձայն՝ բացառություն է կազմում կառուցապատող համարվող ֆիզիկական անձի կողմից շենքի, դրա բնակարանների, շինությունների (այդ թվում` անավարտ, կիսակառույց)` անհատ ձեռնարկատեր և նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին օտարումից ստացվող եկամուտները։ Այսինքն, կառուցապատողի կողմից շենքի, դրա բնակարանների կամ այլ տարածքների օտարումից ստացված եկամուտները հարկվում են եկամտային հարկով, ընդ որում 20 տոկոս դրույքաչափով՝ համաձայն ՀՀ հարկային օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 11-րդ մասի։ Հարկ է նշել, որ ՀՀ Հարկային օրենսգրքի 145-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսվում է եկամուտների այս տեսակի մասով եկամտային հարկի հաշվարկման առանձնահատկությունը․ մասնավորապես՝
• Եթե առուվաճառքի պայմանագրով նախատեսված է անշարժ գույքի օտարման գին, օրինակ՝ 20,000,000 ՀՀ դրամ, ապա եկամտային հարկը կհաշվարկվի այդ գնից ելնելով, այլ կերպ ասած՝ եկամտային հարկը կկազմի 20,000,000 ՀՀ դրամի 20 տոկոսի չափով։
• Եթե առուվաճառքի պայմանագրում անշարժ գույքի օտարման գին նախատեսված չէ, կամ նախատեսված է ավեի պակաս, քան անշարժ գույքի հարկը հաշվարկելիս ընդունվող արժեքը (հարկման բազան), ապա եկամտային հարկը կհաշվարկվի Օրենսգրքով սահմանված կարգով որոշվող՝ անշարժ գույքի հարկով հարկման բազայի 80 տոկոսի չափով։ Այսինքն, եթե անշարժ գույքի հարկը հաշվարկելիս հարկման բազան համարվում է 20,000,000 ՀՀ դրամը, ապա այդ անշարժ գույքի օտարումից ստացված եկամուտների մասով եկամտային հարկը կհաշվարկվի 20,000,000 ՀՀ դրամի 80 տոկոսի նկատմամբ և եկամտային հարկը կկազմի 1,600,000 ՀՀ դրամի 20տոկոսի չափով։
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ եկամտային հարկի հաշվարկման տեսանկյունից անշարժ գույքի օտարում չի համարվում կազմակերպության կանոնադրական կապիտալում կամ պայմանագրային ներդրումային ֆոնդում գույքի ներդրումը:
Էմ Բի Լեգալ թիմը սիրով պատրաստ կլինի աջակցել Ձեզ այս և ցանկացած այլ գործարքների և դրանցից առաջացող հարկային պարտավորությունների վերաբերյալ հարցերով։
Իրավաբանական անձի կողմից անշարժ գույքի օտարման պայմանագիր
Ինչ վերաբերում է իրավաբանական անձի կողմից անշարժ գույքի օտարման արդյունքում ստացված եկամտին, ապա այն համարվում է ընկերության համախառն եկամտի տարր և ներառվում է շահութահարկի հաշվարկի մեջ։ Այս դեպքում նույնպես եկամտի չափը որոշելիս հիմք է ընդունվում առուվաճառքի պայմանագրում նշված գինը, իսկ գնի բացակայության դեպքում եկամուտը դիտարկվում է անշարժ գույքի հարկով հարկման բազայի 80 տոկոսի չափով։
Հարկ է նշել, որ անշարժ գույքի օտարման գործարքը կդիտվի ԱԱՀ-ից ազատված, եթե այն օտարվում է ներդրումային ֆոնդի կողմից տվյալ ներդրումային ֆոնդում մասնակցություն ունեցող այն անձին, ով ներդրել է տվյալ անշարժ գույքը ներդրումային ֆոնդում փայի կամ բաժնետոմսի դիմաց։
Ֆիզիկական անձի կողմից անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիր
ՀՀ Հարկային օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 7-րդ մասի համաձայն վարձակալական վճարները հարկվում են եկամտային հարկով՝ 10 տոկոս դրույքաչափով։ Ընդ որում, եթե մեկ հարկային տարվա ընթացքում ֆիզիկական անձի կողմից ստացված վարձակալական վճարների հանրագումարը գերազանցում է 60 միլիոն ՀՀ դրամը, ապա հաշվարկվում է լրացուցիչ եկամտային հարկ՝ գերազանցող մասի նկատմամբ 10 տոկոս դրույքաչափով։
Իրավաբանական անձի կողմից անշարժ գույքի վարձակալության կամ անհատույց օգտագործման պայմանագիր
Իրավաբանական անձի կողմից իրեն սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքի վարձակալության տրամադրելու դեպքում ստացված եկամուտը համարվում է համախառն եկամտի տարր և ներառվում է շահութահարկի հաշվարկի մեջ։ Իրավաբանական անձի համար եկամուտ է դիտվում նաև անհատույց օգտագործման պայմանագրի հիման վրա անշարժ գույքի օգտագործումը՝ ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով որոշվող չափով։
Եթե իրավաբանական անձը գործում է հարկման ընդհանուր համակարգում, ապա անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիրը ենթակա է հարկման նաև ԱԱՀ-ով։
Ֆիզիկական անձի կողմից ավտոմեքենայի օտարման պայմանագիր
Ֆիզիկական անձի կողմից ավտոմեքենայի օտարումից ստացված եկամուտը չի դիտարկվում որպես համախառն եկամտի տարր և չի ներառվում եկամտային հարկի հաշվարկի մեջ։
Իրավաբանական անձի կողմից ավտոմեքենայի օտարման պայմանագիր
Իրավաբանական անձի կողմից օտարվող ինչպես ցանկացած այլ գույքի, այնպես էլ ավտոմեքենայի օտարման արդյունքում առաջացած եկամուտը ներառվում է շահութահարկի հաշվարկի մեջ։
Ֆիզիկական անձի կողմից բաժնետոմսերի օտարման պայմանագիր
ՀՀ Հարկային օրենսգիրքը սահմանում է ընդհանուր կանոն ֆիզիկական անձանց կողմից բաժնետոմսերի օտարումից ստացվող եկամուտների վերաբերյալ․ այդ եկամուտները դիտարկվում են որպես եկամուտ չհամարվող տարր և չեն ներառվում եկամտային հարկի հաշվարկի հարկման բազայի (համախառն եկամտի) ձևավորման մեջ։ Այդ ընդհանուր կանոնից նախատեսված է բացառություն․ մանսավորապես ֆիզիկական անձի կողմից ընկերության կանոնադրական կապիտալում անշարժ գույքի ձևով մասնակցությունը վկայող բաժնետոմսերը դրանք ձեռք բերելու օրը ներառող հարկային տարվա ընթացքում կամ դրան հաջորդող երեք հարկային տարիների ընթացքում օտարելու դեպքում ստացված եկամուտը չի նվազեցվի համախառն եկամտից և դրա մասով եկամտային հարկը կհաշվարկվի 10 տոկոս դրույքաչափով։
Իրավաբանական անձի կողմից բաժնետոմսերի օտարման պայմանագիր
Ինչ վերաբերում է իրավաբանական անձի կողմից բաժնետոմսերի օտարումից ստացված եկամուտներին, ապա դրանք կներառվեն շահութահարկի հաշվարկի մեջ, եթե բաժնետոմսերի օտարումը տեղի ունենա բաժնետոմսերը դրանք ձեռք բերելու օրը ներառող հարկային տարվան հաջորդող երկու հարկային տարիների ընթացքում։

Налогообложение транзакций в Армении
В данной статье мы хотели бы рассмотреть налогообложение транзакций в Армении, т.е. налоговые обязательства, вытекающие из наиболее распространенных сделок, заключаемых как юридическими, так и физическими лицами. В качестве наиболее распространенных сделок мы выделили следующие транзакции:
Договор отчуждения недвижимого имущества физическим лицом
Доход, полученный физическим лицом от отчуждения принадлежащего ему недвижимого имущества, считается вычитаемым доходом в соответствии с пунктом 16 части 1 статьи 147 Налогового кодекса РА. Другими словами, этот доход не включается в налоговую базу для исчисления подоходного налога.
Согласно этой же статьи исключение составляют доходы, полученные от отчуждения здания, квартир в нем, зданий (в том числе недостроенных, недостроенных) физическим лицом, признаваемым застройщиком, физическому лицу, не являющемуся индивидуальный предприниматель и нотариус. Иными словами, доход, полученный застройщиком от отчуждения здания, его квартир или иных зданий, облагается подоходным налогом по ставке 20 процентов, согласно статьи 150 (11) Налогового Кодекса РА. Следует отметить, что пункт 1 части 1 статьи 145 Налогового кодекса Республики Армения предусматривает особенности исчисления подоходного налога для данного вида доходов: В частности
• Если в договоре купли-продажи указана цена недвижимого имущества, например, 20 000 000 драмов, то подоходный налог будет рассчитываться исходя из этой цены, другими словами, подоходный налог составит 20 процентов от 20 000 000 драмов.
• Если договором купли-продажи не предусмотрена цена отчуждения недвижимого имущества или она меньше величины, принятой при исчислении налога на недвижимое имущество (налоговая база), то подоходный налог будет исчисляться в размере 80 процентов от налоговой базы по налогу на недвижимое имущество, определяемой в соответствии с Кодексом. Другими словами, если при исчислении налога на недвижимость налоговая база составляет 20 000 000 драмов РА, то подоходный налог будет исчисляться с 80 процентов от 20 000 000 драмов, а подоходный налог будет составлять 20 процентов от 1 600 000 драмов РА.
При этом следует отметить, что с точки зрения исчисления подоходного налога вложение недвижимого имущества в уставный капитал организации или в договорный инвестиционный фонд не считается отчуждением.
Наша команда будет рада помочь Вам с вопросами, касающимися этих и любых других сделок и вытекающих из них налоговых обязательств.
Договор отчуждения недвижимого имущества юридическим лицом
Что касается дохода, полученного юридическим лицом в результате отчуждения недвижимого имущества, то он включается в расчет налога на прибыль. И в этом случае при определении размера дохода за основу принимается цена, указанная в договоре купли-продажи, а при отсутствии цены доход учитывается в размере 80 процентов налоговой базы налога на недвижимость.
Следует отметить, что сделка по отчуждению недвижимого имущества освобождается от НДС, если оно отчуждается инвестиционным фондом лицу, участвующему в данном инвестиционном фонде, которое вложило данное недвижимое имущество в обмен на акцию в инвестиционный фонд.
Договор аренды недвижимого имущества физическим лицом
Согласно статьи 150 (7) Налогового кодекса РА арендные платежи облагаются подоходным налогом по ставке 10 процентов. При этом, если общая сумма арендных платежей, полученных физическим лицом в течение одного налогового года, превышает 60 миллионов драмов РА, то дополнительно начисляется подоходный налог по ставке 10 процентов с превышающей его части.
Договор аренды или безвозмездного пользования недвижимого имущества юридическим лицом
В случае сдачи в аренду недвижимого имущества, принадлежащего юридическому лицу, полученный доход считается элементом валового дохода и включается в расчет налога на прибыль. Для юридического лица пользование недвижимым имуществом на основании договора безвозмездного пользования также считается доходом в размере, определяемом в соответствии с Налоговым кодексом РА.
Если юридическое лицо действует в общей системе налогообложения, то договор аренды недвижимого имущества также облагается НДС.
Договор отчуждения автомобиля физическим лицом
Доход, полученный от продажи автомобиля физическим лицом, не рассматривается как элемент валового дохода и не включается в расчет подоходного налога.
Договор отчуждения автомобиля юридическим лицом
Доход, полученный в результате отчуждения автомобиля юридическим лицом, как и любого другого имущества, включается в расчет налога на прибыль.
Договор отчуждения акции физическим лицом
Налоговый кодекс Республики Армения устанавливает общее правило относительно доходов, полученных от отчуждения акций физическими лицами: данные доходы не учитываются при формировании налоговой базы (валового дохода) для исчисления подоходного налога. Из этого общего правила есть исключение. В частности, доход полученный из отчуждения физическим лицом акций, которые приобретались вследствие инвестиции недвижимого имущества в уставном капитале общества, в течение налогового года, включая дату их приобретения, или в течение трех налоговых лет, следующих за ним, не будет вычитаться из валового дохода, и с него будет исчисляться подоходный налог по ставке 10 процентов.
Договор отчуждения акции юридическим лицом
Что касается доходов, полученных от отчуждения акций юридическим лицом, то они включаются в расчет налога на прибыль, если отчуждение акций происходит в течение двух налоговых лет, следующих за налоговым годом, включающим дату приобретения акций․