Digital Nomad Visa։ Հայաստանը և հեռավար աշխատողների իրավունքները
Վերջին տարիներին սկիզբ է դրվել նոր աշխատանքային մշակույթի՝ աշխատանքի հեռավար ձևաչափին, որի միջոցով մարդիկ հնարավորություն ունեն աշխատել աշխարհի տարբեր ծայրերից և միևնույն ժամանակ բացահայտել իրենց համար տարբեր երկրների մշակույթներ: Այս անձանց այլ կերպ անվանվում են դիջիթլ նոմադներ։
Որպես դիջիթլ նոմադ, բնակվելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ զզուգահեռաբար աշխատելով օտարերկրյա ընկերությունների հետ, կենսական նշանակություն ունի ՀՀ առևտրային բանկերում բանկային հաշիվ ունենալը, որը կհեշտացնի դեպի արտերկիր կատարվող փոխանցումները, աշխատավարձի ստացումը և այլն։
«Օտարերկրացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը կարգավորում է օտարերկրացիների՝ Հայաստանի Հանրապետության (այսուհետ նաև՝ ՀՀ) տարածք մուտք գործելու, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու և բնակվելու, Հայաստանի Հանրապետության տարածքով տարանցիկ երթևեկելու, Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ելքումուտի հետ կապված հարաբերությունները։
«Օտարերկրացիներ» հասկացության մեջ ներառվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի չհամարվող այն անձինք, ովքեր
• Ունեն այլ պետության քաղաքացիություն (օտարերկրյա քաղաքացիներ) կամ
• Չունեն որևէ պետության քաղաքացիություն (քաղաքացիություն չունեցող անձինք)
Ո՞վ է դիջիթլ նոմադը և ի՞նչ է դիջիթլ նոմադ վիզան։
Դիջիթլ նոմադները հեռավար աշխատողից տարբերվում են նրանով, որ սովորաբար ապրում են մեկ երկրում, իսկ աշխատում՝ մեկ այլ երկրում, չեն աշխատում իրենց մշտական ​​բնակության վայրից կամ գրասենյակից, իսկ դիջիթլ նոմադ վիզան տարբեր երկրների կողմից տրամադրվող վիզայի այն տեսակն է, որը անձանց թույլ է տալիս աշխատել տվյալ երկրի տարածքից։
Արդյո՞ք Հայաստանի Հանրապետությունը ֆիզիկական անձանց տրամադրում է նոմադ վիզա։
Հայաստանի Հանրապետությունը օտարերկրյա քաղաքացիներին թույլ է տալիս աշխատել Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, սակայն «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքը առանձին չի նախատեսում  «դիջիթլ վիզա» հասկացությունը, դրա ստացման պահանջները և/կամ փաստաթղթերը։
Չնայած որ դիջիթլ վիզա հասկացությունը չի գործում Հայաստանի Հանրապետության  տարածքում, սակայն ՀՀ-ն օտարերկրացիներին տրամադրում է կացության կարգավիճակ, որը օտարերկրացիներին ոչ միայն հնարավորություն է տալիս աշխատել այլ երկրներում՝ գտնվելով ՀՀ տարածքում, այլև ունի մի շարք առավելություններ, որոնք կքննարկենք ստորև։
Այն պետությունների քաղաքացիները, որոնց համար սահմանված է ՀՀ ժամանելու առանց մուտքի վիզայի ռեժիմ, որպես ոչ հարկային ռեզիդենտներ ՀՀ տարածքում կարող են մնալ առավելագույնը 180 օր ժամկետով՝ մեկ տարվա ընթացքում, փաստացի 180 օր ժամկետը այն ժամանակահատվածն է, որի ընթացքում անձը կարող է փաստացի գտնվել ՀՀ տարածքում՝ առանց ՀՀ-ում գտնվելու իրավունքը հաստատող փաստաթղթի։ Ավելի երկար ժամկետով ՀՀ-ում գտնվել պլանավորելու դեպքում անհրաժեշտ է ունենալ ՀՀ-ում օտարերկրացու գտնվելու իրավունքը հաստատող որևէ հիմք, հիմքերից մեկը կարող է լինել կացության կարգավիճակը։
ՀՀ տարածք մուտքի վիզայի ռեժիմով օտարերկրյա քաղաքացիները առանց իրավունքը հաստատող փաստաթղթի կարող են փաստացի գտնվել ՀՀ տարածքում մուտքի վիզայի ժամկետին համապատասխան։
Ինչպե՞ս կարող է MB Legal թիմը օգնել Ձեզ
• Անհատ ձեռնարկատեր հաշվառվելու և/կամ Ընկերություն գրանցելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի կազմում
• Անհատ ձեռնարկատեր և/կամ Ընկերություն գրանցելու համար անհրաժեշտ ներկայացուցչություն ՀՀ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունում
• Կացության կարգավիճակի դիմումի ներկայացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի կազմում
• Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորված պետական կառավարման մարմնում կացության կարգավիճակի ներկայացուցչություն և այլն։
Արդյո՞ք ՀՀ տարածքից այլ երկրներում աշխատելու դեպքում անհրաժեշտ է ունենալ աշխատանքի թույլտվություն։
ՀՀ տարածքում գտնվելու և միաժամանակ ՀՀ տարածքից դուրս աշխատելու դեպքում չի պահանջվում ունենալ աշխատանքի թույլտվություն։ Աշխատանքի թույլտվությունը մեկ այլ տարբերակ է օտարերկրացիների համար, որը թույլ է տալիս ձեռք բերել ժամանակավոր կացության կարգավիճակ և աշխատել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, սակայն աշխատանքի թույլտվության վերաբերյալ դիմումը ներկայացնում է ՀՀ գործատուն՝ օտարերկրյա աշխատող ներգրավելու նպատակով, ի տարբերություն ձեռնարկատիրական գործունեության հիմքով կացության կարգավիճակի ստացման դիմումի, որը իրականացվում է օտարերկրա քաղաքացու կողմից անձամբ և/կամ լիազորված անձի միջոցով։
Ինչպե՞ս կարող է օտարերկացին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստանալ կացության թույլտվություն որպես դիջիթլ նոմադ։
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակը տրվում է յուրաքանչյուր օտարերկրացու, եթե նա հիմնավորում է, որ գոյություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մեկ տարի և ավել ժամկետով իր բնակվելը հիմնավորող հանգամանքներ:
Այդպիսի հանգամանքներ կարող են լինել՝
• ՀՀ-ում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելը, որոնց մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ մեր նախորդ հրապարակումներում (հաշվառվել որպես անհատ ձեռնարկատեր և/կամ գրանցել ընկերություն),
• ՀՀ-ում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու ամուսինը, ծնողը կամ զավակը լինելը
• ազգությամբ հայ լինելը
• ՀՀ-ում քաղաքացու կամ ՀՀ-ում մշտական կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու ամուսինը կամ մերձավոր ազգականը (ծնող, զավակ, եղբայր, քույր, տատ, պապ, թոռ) լինելը
• օրենքով սահմանված այլ դեպքեր
Digital nomad working remotely
Ի՞նչ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ ներկայացնել կացության կարգավիճակի ստացման համար:
Հայաստանում որպես դիջիթլ նոմադ կացության կարգավիճակի թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորված պետական կառավարման մարմին ներկայացնել հետևյալ փաստաթղթերը՝
1. Դիմում
2. 35×45 մմ չափի 3 լուսանկար
3. Անձնագիր (հաստատված նոտարական թարգմանություն և պատճեն)
4. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելը հավաստող փաստաթուղթ (կարևոր է ընդգծել նաև, որ ՀՀ օրենսդրությամբ չկա սահմանված տնտեսական գործունեության եկամտի ստացման վերաբերյալ նվազագույն պահանջ)
5. ՀՀ մուտքի վիզայի կնիքի պատճեն
6. առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկանք,
7. պետական տուրքի վճարման անդորրագիր
• Ժամանակավոր (1 տարի ժամկետով) կացության կարգավիճակի ստացման համար՝ 105,000 ՀՀ դրամ
• Մշտական (5 տարի ժամկետով) կացության կարգավիճակի ստացման համար՝ 145,000 ՀՀ դրամ
• Հատուկ (10 տարի ժամկետով) կացության կարգավիճակի ստացման համար՝ 150,000 ՀՀ դրամ (հատուկ կացություն կարգավիճակ կարող են ստանալ ազգությամբ հայերը, ովքեր ի թիվս այլ փաստաթղթերի պետք է ներկայացնեն նաև ազգությամբ հայ լինելը հաստատող փաստաթուղթ, և կարող են ստանալ նաև Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական կամ մշակութային գործունեություն ծավալող օտարերկրացիներ)
Ի՞նչ առավելություններ ունի ՀՀ տարածքում կացության կարգավիճակի ստացումը։
Հայաստանի Հանրապետությունը ունենալով դարերի պատմություն հարուստ է իր պատմամշակութային վայրերով, հայտնի է իր անվտանգությամբ և ի համեմատ այլ երկրների՝ բարենպաստ հարկային համակարգով։ Կացության կարգավիճակի ստացումը կացության կարգավիճակ ստացած անձին թույլ է տալիս ոչ միայն աշխատել Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, այլև
• Ունենալ ՀՀ սահմանադրությամբ ՀՀ քաղաքացիներին հավասար իրավունքներ, պարտականություններ և ազատություններ, ներառյալ, սակայն չսահմանփակվելով՝ առողջապահության, սոցիալական ապահովության, կրթության, սեփականության և անձնական կյանքի իրավունքներ և այլն, չնայած նշված իրավունքների և կացության կարգավիճակ ստանալու հետ ձեռբերվող պարտականությունների, անձը ենթակա չէ պարտադիր զինվորական ծառայության՝ ի տարբերություն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անձանց,
• Մշտական՝ 5 տարվա կացության կարգավիճակ, որը կարող է երկարաձգվել յուրաքանչյուր անգամ նույն ժամկետով, կացության կարգավիճակ ստանալուց և 3 տարի անընդմեջ ՀՀ-ում բնակվելուց հետո անձը կարող է դիմել՝ ստանալու ՀՀ քաղաքացիություն,
• Կացության կարգավիճակի տրված ժամկետով գտնվել ՀՀ տարածքում,
• Հայաստանի Հանրապետության տարածքում զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ,
• Կացության կարգավիճակ ստացած անձի հիմքով ընտանիքի անդամների համար ևս ստանալ կացության կարգավիճակ,
• Կացության կարգավիճակի ստացումից հետո չի պահանջվում մշտապես գտնվել ՀՀ տարածքում,
• Ցածր հարկային տոկոսադրույքներ ձեռնարպատիրական գործունեությամբ զբաղվելու համար, իսկ որոշ ոլորտներում ՝ հարկային արտոնություններ,
Ի՞նչ ժամկետում է կայացվում կացության կարգավիճակ շնորհելու մասին որոշումը։
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն կացության կարգավիճակի դիմումի քննարկումը հիմնականում տեղի է ունենում դիմումը ներկայացնելու օրվանից 30-օրյա ժամկետում, օրենքով սահմանված կարգով նշված ժամկետը կարող է երկարաձգվել ևս անգամ՝ 30-օրյա ժամկետով։ Կացության կարգվիճակի տրամադրման և/կամ մերժման վերաբերյալ որոշումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորված պետական կառավարման մարմնի կողմից տրամադրվում է մինչև 2 ամիս ժամկետում:
Ե՞րբ և ինչպե՞ս է երկարաձգվում կացության կարգավիճակի ժամկետը։
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակը երկարաձգելու դիմումը պետք է ներկայացվի կարգավիճակի ժամկետը լրանալուց առնվազն 30 օր առաջ՝ ներկայացնելու համապատասխան փաստաթղթերը։
Արդյո՞ք պարտադիր է գործընթացի ողջ ժամանակահատվածում գտնվել ՀՀ տարածքում։
Անձանց կողմից կացության կարգավիճակի դիմումը կարող է ներկայացվել նաև լիազորված անձի միջոցով՝ նոտարի կողմից հաստատված լիազորագրի միջոցով, կացության կարգավիճակի դիմում ներկայացնելու օրվա դրությամբ օտարերկրացին պետք է գտնվի ՀՀ տարածքում, իսկ մինչև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորված պետական կառավարման մարմնի կողմից կացության կարգավիճակի տրամադրման և/կամ մերժման մասին որոշման կայացումը անձի ՀՀ տարածքում գտնվելը պարտադիր պայման չէ։
Եթե Դուք որպես դիջիթլ նոմադ ցանկանում եք ձեռքբերել կացության կարգավիճակ Հայաստանի Հանրապետությունում, ապա մեր առաջատար իրավաբանների թիմը կարող է օգնել Ձեզ։
Ինչպե՞ս կարող ենք օգնել

В последние несколько лет стартовало формирование совершенно новой формы труда — культуры удаленной работы. Этот формат предоставляет людям уникальную возможность работать из любой точки мира, при этом открывая для себя культуры и традиции разных стран. Этих людей по-другому называют цифровыми кочевниками (digital nomads).
Нормы и положения, утвержденные Законом Республики Армения “Об иностранцах”, направлены на регулирование вопросов, связанных с приездом и пребыванием иностранцев на территории страны. Они охватывают вопросы временного и постоянного проживания, транзитного движения через Республику Армения, а также въезда и выезда через ее территорию.
Понятие “иностранцы” включает в себя тех, у кого нет гражданства Республики Армения, а именно:
• Лиц являющихся гражданами других стран (иностранные граждане),
• Лиц не имеющих гражданства ни одного государства (лица без гражданства).
Кто такой цифровой кочевник и в чем смысл визы цифрового кочевника?
В отличие от удаленных сотрудников, цифровые кочевники, как правило, выбирают место проживания в одной стране, но работают в другой. Они не привязаны к постоянному месту жительства или офису. Виза цифрового кочевника представляет собой особый тип визы, выдаваемый различными странами, который предоставляет возможность людям работать за границей.
Предоставляет ли Республика Армения визу Nomad для физических лиц?
Хотя Республика Армения разрешает иностранным гражданам осуществлять рабочую деятельность на территории страны, Закон «Об иностранцах» не содержит явного упоминания о визе цифрового кочевника, ее требованиях и необходимых документах.
Однако, несмотря на отсутствие концепции цифрового кочевника в армянском законодательстве, страна предоставляет иностранцам вид на жительство. Это не только дает возможность работать за границей, находясь на территории Армении, но также обладает рядом преимуществ, о которых мы подробно расскажем далее.
Граждане стран, для которых действует безвизовый режим въезда в Армению, могут находиться на ее территории в качестве не налоговых резидентов не более 180 дней в течение года. Фактический срок в 180 дней представляет собой период, в течение которого человек может пребывать на территории Армении без необходимости предъявления документа, подтверждающего его право пребывания в стране.
При планировании пребывания в Армении на более длительный срок необходимо обладать соответствующим основанием, подтверждающим право иностранца на пребывание в стране. Одним из таких оснований может быть статус пребывания.
В случае наличия визового режима для въезда в Республику Армения, иностранные граждане могут фактически пребывать на ее территории в соответствии с сроком действия въездной визы без необходимости предъявления документа, подтверждающего их право на нахождение в стране.
Нужна помощь? Обращайтесь!
• Подготовка документов для подачи заявления на получение видов на жительство.
• Представление статуса пребывания в органе государственного управления, уполномоченном Правительством Республики Армения.
• Подготовка необходимых документов для регистрации в качестве индивидуального предпринимателя и/или регистрации компании.
• Представление интересов для регистрации индивидуального предпринимателя и/или компании в Агентстве государственного реестра юридических лиц Министерства юстиции Республики Армения, и многое другое.
Требуется ли разрешение на работу при трудоустройстве в других странах, находясь на территории Армении?
В случае пребывания на территории РА и одновременной занятости за ее пределами не обязательно получение разрешения на работу. Разрешение на работу – еще один вариант для иностранцев, позволяющий им приобрести статус временного резидента и работать в Армении.
Однако стоит отметить, что заявление о разрешении на работу подается армянским работодателем, который принимает иностранного сотрудника на работу. Данный процесс отличается от подачи заявления на получение статуса резидента на основании предпринимательской деятельности, который иностранный гражданин осуществляет лично или через уполномоченное лицо.
Как иностранец может получить ВНЖ, являясь цифровым кочевником?
Статус временного проживания предоставляется иностранцу, если он обосновывает существующие обстоятельства,  оправдывающие его пребывание на территории Республики Армения в течение одного года и более. Подобные обстоятельства включают в себя:
• Ведение предпринимательской деятельности в РА, подробности которой могут быть найдены в наших предыдущих публикациях (регистрация в качестве индивидуального предпринимателя и/или регистрация компании);
• Разделение быта с супругом, родителем или ребенком иностранного гражданина, уже обладающего статусом временного пребывания в Армении;
• Принадлежность к армянской национальности;
• Близкое родство (родитель, ребенок, брат, сестра, бабушка, дедушка, внук) с гражданином РА или иностранцем, обладающим постоянным или специальным статусом ВНЖ я РА;
• Другие случаи, предусмотренные законодательством.
Digital nomad working remotely
Какие документы требуется для получения статуса резидента?
Для получения разрешения на статус цифрового кочевника в Республике Армения необходимо представить следующие документы в компетентный орган государственного управления Правительства:
1. Заявление
2. 3 фотографии размером 35×45 мм
3. Паспорт (нотариально заверенный перевод и копия)
4. Документ, подтверждающий осуществление предпринимательской деятельности на территории Республики Армения (важно отметить, что законодательство Республики Армения не устанавливает минимальное требование по получению дохода от предпринимательской деятельности)
5. Копия печати о въезде в РА
6. Справка о состоянии здоровья
7. Квитанция об уплате государственной пошлины
1. Временное ВНЖ сроком на 1 год — 105 000 драмов РА
2. Постоянное ВНЖ сроком на 5 лет — 145 000 драмов РА
3. Специальное ВНЖ сроком на 10 лет — 150 000 драмов РА (Данный тип доступен армянам по национальности, которые, среди прочих документов, должны предоставить документ подтверждающий их армянский национальный статус. Иностранцы, осуществляющие экономическую или культурную деятельность в Республике Армения также могут получить специальное ВНЖ.)
Преимущества получения ВНЖ Армении
Республика Армения, обладая многовековой историей, славится своими историко-культурными достопримечательностями, а также безопасностью и благоприятной налоговой системой по сравнению с другими странами. Получение вида на жительство открывает для обладателя ряд преимуществ, включая не только возможность трудоустройства в пределах Республики Армения, но и:
• Равные права и обязанности как и граждане РА. Это включает, но не ограничивается, правами на здравоохранение, социальное обеспечение, образование, собственность, личную жизнь и т.д. Несмотря на эти права и обязанности, связанные с получением видов на жительство, лица не подлежат обязательной военной службе, в отличие от граждан РА.
• Постоянный вид на жительство на срок 5 лет, который может быть продлен каждый раз на тот же срок, позволяет его обладателям проживать в Армении в течение 3 лет подряд перед подачей заявления на гражданство РА.
• Пребывание на территории РА в течение срока действия ВНЖ.
• Занятие предпринимательской деятельностью.
• Оформление ВНЖ для членов семьи лица с ВНЖ РА.
• Не обязывает постоянного нахождения на территории РА после получения ВНЖ.
• Наличие низких налоговых ставок для занятия предпринимательской деятельностью, а в некоторых областях – налоговыми льготами.
Сроки принятия решения о предоставлении вида на жительство
Согласно Закону Республики Армения «Об иностранцах», принятие решения о предоставлении ВНЖ обычно происходит в течение 30 дней с момента подачи заявления. Однако в соответствии с установленным законом порядком этот срок может быть продлен еще на 30 дней.
Таким образом, решение о предоставлении ВНЖ Армении или отказе принимается уполномоченным органом государственного управления Правительства Республики Армения в течение срока до 2 месяцев.
Процедуры предусмотрены для продления срока действия ВНЖ
Для продления статуса временного проживания необходимо подать заявление не менее чем за 30 дней до истечения срока действия статуса. Это позволит своевременно подготовить и представить необходимые документы для продления статуса.
Обязательно ли присутствие на территории Армении на протяжении всего процесса подачи заявления на ВНЖ?
Заявление на получение ВНЖ также может быть подано через уполномоченное лицо по нотариально заверенной доверенности. Однако на момент подачи заявления иностранец должен находиться на территории Республики Армении. После этого, до принятия решения о предоставлении или отказе в статусе пребывания со стороны уполномоченного органа, присутствие лица на территории страны уже не требуется.
Если вы, являясь цифровым кочевником, заинтересованы в получении ВНЖ в Республике Армения, наша команда ведущих юристов готова оказать вам профессиональную помощь․