Աշխատանքի թույլտվության տրամադրումը օտարերկրացիներին ՀՀ-ում 2026 թ-ին
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործում է գործատուի կողմից օտարերկրացի աշխատողի համար աշխատանքի թույլտվության ձեռքբերման պահանջ։
Օտարերկրացի աշխատողի համար աշխատանքի թույլտվություն տրամադրելու և մերժելու կարգը սահմանված է ՀՀ կառավարության 2016թ. մայիսի 12-ի թիվ 493-ի որոշմամբ։ Գործատուներն օտարերկրացիների հետ աշխատանքային պայմանագիր կամ ծառայությունների մատուցման պայմանագիր (այսուհետ՝ Պայմանագիր) կարող են կնքել, եթե վերջինս ունի աշխատանքի թույլտվություն։
Ովքե՞ր կարող են դիմել աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար Հայաստանի Հանրապետությունում։
Աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար կարող են դիմել ինչպես ՀՀ-ում օրինական կերպով գտնվող, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվող օտարերկրացիները, ում մասնագիտական և անձնական որակները համապատասխանում են գործատուի կողմից առաջարկվող աշխատանքի պահանջներին։
Արդյո՞ք աշխատանքային թույլտվությունը հիմք է հանդիսանում կացության կարգավիճակ ստանալու համար։
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն ժամանակավոր կացության կարգավիճակ տրվում է յուրաքանչյուր օտարերկրացու, եթե նա հիմնավորում է, որ գոյություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մեկ տարի և ավել ժամկետով իր բնակվելը հիմնավորող հանգամանքներ, այդպիսի հանգամանքներից մեկը հանդիսանում է աշխատանքի թույլտվությունը, որը թույլ է տալիս օտարերկրացուն ձեռք բերել ժամանակավոր կացության կարգավիճակ և աշխատել Հայաստանի Հանրապետությունում։
Ո՞վ է դիմում ներկայացնում և ի՞նչ ընթացակարգով է իրականացվում աշխատանքի թույլտվություն ստանալը:
Օտարերկրյա աշխատող ներգրավելու համար աշխատանքի թույլտվության վերաբերյալ դիմումը ներկայացնում է գործատուն՝ լրացնելով համապատասխան դիմումը միգրացիայի ոլորտում լիազորված պետական մարմնի կողմից անցկացվող միասնական էլեկտրոնային հարթակում (Work permit):
Մինչև աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար դիմում ներկայացնելը, գործատուն պետք է տեղեկացնի ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն (այսուհետ՝ «Նախարարություն») թափուր հաստիքի մասին:
Վերը նկարագրված գործընթացն իրականացնում է գործատուն, և բոլոր փուլերը հաջողությամբ ավարտելուց հետո վերջինս օտարերկրացու հետ կնքում է աշխատանքային պայմանագիր (ծառայությունների մատուցում):
Ովքե՞ր կարող են աշխատել ՀՀ-ում առանց աշխատանքային թույլտվության։
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքը նախատեսում է հիմքեր՝ առանց աշխատանքի թույլտվության Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատելու համար, օրինակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների, միջազգային կազմակերպությունների և դրանց ներկայացուցչությունների աշխատակիցների ընտանիքի անդամները, կինեմատոգրաֆիայի, թատրոնի, համերգային շրջագայությունների նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող կատարողները, արտիստները և այլն։
Արդյո՞ք կարող են ԵԱՏՄ քաղաքացիները ՀՀ-ում աշխատել առանց աշխատանքի թույլտվության։
Համաձայն ԵԱՏՄ կարգավորումների՝ անդամ պետությունների քաղաքացիներն ազատված են ԵԱՏՄ տարածքում աշխատանքի թույլտվություն ստանալու պարտավորությունից և իրենց համար գործում է պարզեցված ընթացակարգ։  Քաղաքացիները գրանցելով իրենց աշխատանքային պայմանագիրը ինտերնետային (առցանց) հաշվառման համակարգում, առանց լրացուցիչ փաստաթղթերի հնարավորություն են ունենում ստանալու բնակության օրինականությունը հավաստող տեղեկանք՝ ՀՀ-ում օրինական հիմունքներով բնակվելու։
Ո՞ր դեպքում է աշխատանքի թույլտվություն տրամադրելը մերժվում։
• Հայաստանի աշխատաշուկայի վիճակը նախարարության վերլուծության հիման վրա թույլ չի տալիս այդ աշխատանքը,
• Տվյալ աշխատանքը կատարելու համար ՀՀ օրենքներով պահանջվում է ՀՀ քաղաքացիություն,
• Պահանջվող տեղեկատվությունը կամ փաստաթղթերը կեղծված են,
• Գործատուն, որի մոտ պետք է աշխատի տվյալ օտարերկրացին, նախկինում խախտել է օտարերկրացիներին աշխատանքի ընդունելու պահանջները,

How Can Foreigners Get a Work Permit in Armenia in 2026?
Obtaining a work permit in Armenia is a key requirement for foreign nationals seeking employment in the country. According to the RA Law “On Foreigners,” an employer must conclude an employment or service provision contract (hereinafter referred to as the Contract) with a foreign national only if the latter holds a valid work permit.
The procedure for granting and denying a work permit for a foreign employee is defined by the RA Government decision No. 493 dated May 12, 2016.
Who can apply for a work permit in the Republic of Armenia?
Foreigners who are legally in the Republic of Armenia, as well as those outside the Republic of Armenia, whose professional and personal qualities meet the requirements of the job offered by the employer, can apply for a work permit.
Is a work permit a basis for obtaining residency status?
According to the RA Law On Foreigners, a temporary residency status is granted to every foreigner, if s/he substantiates that there are circumstances justifying his residence in the territory of the Republic of Armenia for a period of one year or more. One of such circumstances is a work permit, which allows the foreigner to obtain a temporary residency status and work in the Republic of Armenia.
Who submits an application and what is the procedure of obtaining a work permit?
In order to hire a foreign employee, the employer should fill in and submit a relevant application on the unified electronic platform (hereinafter: Work permit) held by Migration service, to obtain a work permit for a foreigner.
Before submitting an application for a work permit, the employer must inform the RA Ministry of Labor and Social Affairs (hereinafter referred to as the “Ministry”) about the vacant position.
The process described above is carried out by the employer, and after successful completion of all stages, the latter signs an employment contract (services provision contract) with the foreigner.
Who can work in RA without a work permit?
According to the RA Law On Foreigners provides basis for working in the Republic of Armenia without a work permit, for example, family members of employees of accredited diplomatic missions and consular institutions in the Republic of Armenia, international organizations and their representative offices, performers arriving in the Republic of Armenia for the purpose of cinematography, theater, concert tours, artists etc.
Can EAEU citizens work in RA without a work permit?
According to the EAEU regulations, citizens of member states are exempted from the obligation to obtain a work permit in the EAEU territory and a simplified procedure applies to them. By registering their employment contract in the internet (online) registration system, citizens have the opportunity to receive a certificate certifying the legality of residence, without additional documents, to reside in RA on a legal basis.
In which case is the work permit in Armenia denied?
• Based on the analysis of the Ministry, the state of the labor market in Armenia does not allow the work,
• RA citizenship is required by the laws of the Republic of Armenia to perform this work
• Required information or documents are falsified,
• The employer, for whom the given foreigner is to work, has previously violated the requirements for employing foreigners,