Ապրանքային նշանի գրանցում
Ապրանքային նշանի գրանցումը Հայաստանում կարևոր գործընթաց է, որը թույլ է տալիս ապահովել ապրանքանիշի բացառիկ իրավունքները և պաշտպանությունը չարաշահումներից: Հայաստանի Հանրապետությունում ապրանքային նշանը՝ որպես իրավաբանական անձի, ապրանքների, կատարվող աշխատանքների կամ մատուցվող ծառայությունների անհատականացման միջոց, ենթակա է գրանցման և դրա արդյունքում նաև պաշտպանության։
Այս ակնարկի շրջանակում հակիրճ կերպով կներկայացնենք ապրանքային նշանի (ապրանքանշանի գրանցում) գրանցման ընթացակարգը, ինչպես նաև գործընթացի հետ կապված ուշադրության արժանի այլ մանրամասներ։
Ինչպես գրանցել ապրանքային նշան
Ապրանքանշանի գրանցրանցման համար անհրաժեշտ է գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով (www.aipo.am կայքի միջոցով) հայտ ներկայացնել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ նաև Գրասենյակ)։ Հայտը կարող է ներկայացվել ինչպես անմիջապես հայտատուի, այնպես էլ վերջինիս ներկայացուցչի կողմից։
MB Legal-ը մատուցում է իրավաբանական աջակցություն և խորհրդատվություն՝ Հայաստանում ապրանքային նշանի գրանցումը հեշտ և անխափան անցկացնելուն համար
Ապրանքային նշանի գրանցման գործընթացը
Իրավասու անձի կողմից սահմանված ձևի հայտի ներկայացմանը հաջորդում է հայտի նախնական փորձաքննությունը, որից հետո վերջինս հրապարակվում է «Արդյունաբերական սեփականություն» պաշտոնական տեղեկագրում:
Հրապարակումից հետո անցկացվում է ըստ էության փորձաքննություն, որն անցկացվում է հայտի հրապարակման օրվանից եռամսյա ժամկետում։ Օրենքով սահմանված մերժման բացարձակ և հարաբերական  հիմքերի բացակայության դեպքում տեղի է ունենում ապրանքային նշանի գրանցում, որի հիման վրա հայտատուին տրվում է վկայական։
Ապրանքանշանի գրանցման ժամկետը
Ապրանքային նշանի գրանցման գործողության ժամկետը 10 տարի է՝ հայտի ներկայացման թվականից հաշված, որը կարող է երկարաձգվել յուրաքանչյուր անգամ 10 տարի ժամկետով՝ առանց սահմանափակման։
Պետական տուրքեր Ապրանքային Նշանի Հայտարկման և Գրանցման Համար
Այո, ապրանքային նշանների իրավական պահպանության հետ կապված իրավաբանական նշանակություն ունեցող գործողությունների համար գանձվում են պետական տուրքեր, սակայն գործում է 75% զեղչ՝ ֆիզիկական անձանց և 0-ից մինչև 25 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերի համար։ 50% զեղչ գործում է 25-ից 100 աշխատող ունեցող անձանց համար, իսկ 100-ից ավել աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար սահմանված տուրքը չի զեղչվում։
Արդյո՞ք հնարավոր է դիմել ապրանքային նշանի գրանցման համար այն փուլում, երբ դեռևս պարզ չէ, թե իրավատերն ինչպիսի ապրանքների/ծառայությունների նույնականացման համար է օգտագործելու ապրանքային նշանը։
Հայտի լրացման պարտադիր պահանջներից է այն ապրանքաներին և/կամ ծառայությունների մատնանշումը, որոնց համար օգտագործվելու է ապրանքային նշանը։ Ապրանքները և ծառայությունները նշելիս հիմք է ընդունվում ապրանքների և ծառայությունների միջազգային դասակարգումը (ԱԾՄԴ)։ Կարևոր է նկատի ունենալ, որ ապրանքային նշանի պաշտպանությունը տարածվում է միայն հայտում նշված դասերում ներառված ապրանքների/ծառայությունների վրա, ինչը նշանակում է, որ հայտում չներառված ապրանքների և ծառայությունների մասով իրավատերը չունի ապրանքային նշանի նկատմամբ որևէ իրավունք։ Դեռ ավելին, հայտում ԱԾՄԴ դասի վերնագիր նշելն ինքնին չի ենթադրում ապրանքային նշանի գրանցումը դասի բոլոր ապրանքների համար, այլ միայն այն ապրանքների համար, որոնք թվարկված են հայտում:
Արդյո՞ք գրանցված ապրանքային նշանի պաշտպանությունը սահմանափակված է որևէ պետության տարածքով։
Ազգային ընթացակարգով ապրանքային նշանի գրանցման դեպքում վերջինիս պաշտպանությունը սահմանափակվում է ՀՀ տարածքով։  Սակայն հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 1991թ․ միացել է Մադրիդյան համաձայնագրին` այսօր ֆիզիկական և իրավաբանական անձ հայտատուները կարող են խնդրարկել  ապրանքային նշանի գրանցումը ոչ միայն Հայաստանի տարածքում, այլև Մադրիդյան համակարգի 129 երկրներում։ Բոլոր դեպքերում կարևոր է նկատի ունենալ, որ ապրանքային նշանի միջազգային գրանցման հայտ կարող է ներկայացվել միայն այն դեպքում, երբ ապրանքային նշանն արդեն իսկ գրանցված կամ առնվազն հայտարկված է Հայաստանի Հանրապետությունում։
Ազգային կամ միջազգային ընթացակարգով ապրանքային նշանի գրանցման կամ այլ գործընթացների մասով իրավաբանական օգնության կարիք ունենալու դեպքում մեր թիմն ուրախ կլինի ձեզ հետ կիսվել իր փորձով։

Регистрация товарного знака в Армении
Регистрация товарного знака в Армении включает в себя ряд стандартных этапов и операций. Товарный знак как средство индивидуализации юридического лица, товаров, работ или услуг подлежит регистрации в Республике Армения и, как следствие, защите.
В рамках этого обзора мы кратко представим процедуру регистрации товарного знака, а также нюансы, связанные с процессом, которые заслуживают рассмотрения.
Как подать заявку на регистрацию товарного знака?
Для его регистрации необходимо подать заявление в письменной или электронной форме (через сайт www.aipo.am ) в Офис интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения (далее также Офис). Заявление может быть подано как непосредственно заявителем, так и его представителем.
Каковы этапы процесса регистрации товарного знака?
За подачей заявки следует предварительная экспертиза заявки, после чего заявка публикуется в официальном бюллетене «Промышленная собственность». После публикации проводится экспертиза по существу, которая проводится в течение 3 месяцев со дня публикации заявки. При отсутствии установленных законодательством абсолютных и относительных оснований для отказа, производится регистрация товарного знака, на основании которой заявителю выдается сертификат.
Какой срок регистрации товарного знака?
Срок действия товарного знака составляет 10 лет, считая с даты подачи заявки, который может продлеваться каждый раз на 10 лет без ограничений.
Взимается ли государственная пошлина за подачу заявки на товарный знак, ее регистрацию и другие действия, связанные с процессом?
Да, за юридически значимые действия, связанные с правовой защитой товарных знаков, взимается государственная пошлина. Однако действует скидка 75% для физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, имеющих до 25 сотрудников. Для лиц с численностью работников от 25 до 100 человек действует скидка 50%, а для юридических лиц с численностью работников более 100 установленная государственная пошлина скидкам не подлежит.
Можно ли подать заявку на регистрацию товарного знака на этапе, когда еще не ясно, для каких товаров/услуг правообладатель будет использовать товарный знак?
Одним из обязательных требований к заполнению заявки является указание товаров/услуг, для которых будет использоваться товарный знак. При указании товаров и услуг используется Международная классификация товаров и услуг (МКТУ). Cтоит учитывать, что защита товарного знака распространяется только на товары/услуги, включенные в классы, указанные в заявке, что означает, что правообладатель не имеет прав на товарный знак в отношении товаров и услуг, не включенных в заявку. Кроме того, упоминание названия класса в заявке само по себе не подразумевает регистрацию товарного знака для всех товаров этого класса, а только для тех, которые перечислены в заявке.
Ограничена ли охрана товарного знака территорией?
Если товарный знак зарегистрирован по национальной процедуре, его охрана ограничивается территорией Республики Армения. Но принимая во внимание тот факт, что Республика Армения присоединилась к Мадридскому соглашению в 1991 году, сегодня физические и юридические лица могут запросить регистрацию товарного знака не только на территории Армении, но и в 129 странах Мадридской системы.  Во всех случаях важно иметь в виду, что заявка на международную регистрацию товарного знака может быть подана только в том случае, если товарный знак уже зарегистрирован или, по крайней мере, подана заявка на него в Республике Армения.
Если вам нужна юридическая помощь для регистрации вашего товарного знака на национальном или международном уровне или у вас есть вопросы о процессе, мы будем рады поделиться с вами своим опытом.