Ապրանքային նշանի գրանցում
Ապրանքային նշանի գրանցումը Հայաստանում կարևոր գործընթաց է, որը թույլ է տալիս ապահովել ապրանքանիշի բացառիկ իրավունքները և պաշտպանությունը չարաշահումներից: Հայաստանի Հանրապետությունում ապրանքային նշանը՝ որպես իրավաբանական անձի, ապրանքների, կատարվող աշխատանքների կամ մատուցվող ծառայությունների անհատականացման միջոց, ենթակա է գրանցման և դրա արդյունքում նաև պաշտպանության։
Այս ակնարկի շրջանակում հակիրճ կերպով կներկայացնենք ապրանքային նշանի (ապրանքանշանի գրանցում) գրանցման ընթացակարգը, ինչպես նաև գործընթացի հետ կապված ուշադրության արժանի այլ մանրամասներ։
Ինչպես գրանցել ապրանքային նշան
Ապրանքանշանի գրանցրանցման համար անհրաժեշտ է գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով (www.aipo.am կայքի միջոցով) հայտ ներկայացնել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակ (այսուհետ նաև Գրասենյակ)։ Հայտը կարող է ներկայացվել ինչպես անմիջապես հայտատուի, այնպես էլ վերջինիս ներկայացուցչի կողմից։
MB Legal-ը մատուցում է իրավաբանական աջակցություն և խորհրդատվություն՝ Հայաստանում ապրանքային նշանի գրանցումը հեշտ և անխափան անցկացնելուն համար
Ապրանքային նշանի գրանցման գործընթացը
Իրավասու անձի կողմից սահմանված ձևի հայտի ներկայացմանը հաջորդում է հայտի նախնական փորձաքննությունը, որից հետո վերջինս հրապարակվում է «Արդյունաբերական սեփականություն» պաշտոնական տեղեկագրում:
Հրապարակումից հետո անցկացվում է ըստ էության փորձաքննություն, որն անցկացվում է հայտի հրապարակման օրվանից եռամսյա ժամկետում։ Օրենքով սահմանված մերժման բացարձակ և հարաբերական  հիմքերի բացակայության դեպքում տեղի է ունենում ապրանքային նշանի գրանցում, որի հիման վրա հայտատուին տրվում է վկայական։
Ապրանքանշանի գրանցման ժամկետը
Ապրանքային նշանի գրանցման գործողության ժամկետը 10 տարի է՝ հայտի ներկայացման թվականից հաշված, որը կարող է երկարաձգվել յուրաքանչյուր անգամ 10 տարի ժամկետով՝ առանց սահմանափակման։
Պետական տուրքեր Ապրանքային Նշանի Հայտարկման և Գրանցման Համար
Այո, ապրանքային նշանների իրավական պահպանության հետ կապված իրավաբանական նշանակություն ունեցող գործողությունների համար գանձվում են պետական տուրքեր, սակայն գործում է 75% զեղչ՝ ֆիզիկական անձանց և 0-ից մինչև 25 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերի համար։ 50% զեղչ գործում է 25-ից 100 աշխատող ունեցող անձանց համար, իսկ 100-ից ավել աշխատող ունեցող իրավաբանական անձանց համար սահմանված տուրքը չի զեղչվում։
Արդյո՞ք հնարավոր է դիմել ապրանքային նշանի գրանցման համար այն փուլում, երբ դեռևս պարզ չէ, թե իրավատերն ինչպիսի ապրանքների/ծառայությունների նույնականացման համար է օգտագործելու ապրանքային նշանը։
Հայտի լրացման պարտադիր պահանջներից է այն ապրանքաներին և/կամ ծառայությունների մատնանշումը, որոնց համար օգտագործվելու է ապրանքային նշանը։ Ապրանքները և ծառայությունները նշելիս հիմք է ընդունվում ապրանքների և ծառայությունների միջազգային դասակարգումը (ԱԾՄԴ)։ Կարևոր է նկատի ունենալ, որ ապրանքային նշանի պաշտպանությունը տարածվում է միայն հայտում նշված դասերում ներառված ապրանքների/ծառայությունների վրա, ինչը նշանակում է, որ հայտում չներառված ապրանքների և ծառայությունների մասով իրավատերը չունի ապրանքային նշանի նկատմամբ որևէ իրավունք։ Դեռ ավելին, հայտում ԱԾՄԴ դասի վերնագիր նշելն ինքնին չի ենթադրում ապրանքային նշանի գրանցումը դասի բոլոր ապրանքների համար, այլ միայն այն ապրանքների համար, որոնք թվարկված են հայտում:
Արդյո՞ք գրանցված ապրանքային նշանի պաշտպանությունը սահմանափակված է որևէ պետության տարածքով։
Ազգային ընթացակարգով ապրանքային նշանի գրանցման դեպքում վերջինիս պաշտպանությունը սահմանափակվում է ՀՀ տարածքով։  Սակայն հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 1991թ․ միացել է Մադրիդյան համաձայնագրին` այսօր ֆիզիկական և իրավաբանական անձ հայտատուները կարող են խնդրարկել  ապրանքային նշանի գրանցումը ոչ միայն Հայաստանի տարածքում, այլև Մադրիդյան համակարգի 129 երկրներում։ Բոլոր դեպքերում կարևոր է նկատի ունենալ, որ ապրանքային նշանի միջազգային գրանցման հայտ կարող է ներկայացվել միայն այն դեպքում, երբ ապրանքային նշանն արդեն իսկ գրանցված կամ առնվազն հայտարկված է Հայաստանի Հանրապետությունում։
Ազգային կամ միջազգային ընթացակարգով ապրանքային նշանի գրանցման կամ այլ գործընթացների մասով իրավաբանական օգնության կարիք ունենալու դեպքում մեր թիմն ուրախ կլինի ձեզ հետ կիսվել իր փորձով։

Trademark Registration in Armenia
In this article MB Legal’s team will walk you through the process of trademark registration in Armenia. Trademark as a means of individualization of a legal entity, goods, works performed or services rendered is subject to registration in the Republic of Armenia and, as a consequence, protection. Once successfully registered, the applicant is issued a trademark registration certificate, securing their legal rights to the trademark.
As part of this review, we will briefly present the trademark registration procedure, as well as nuances related to the process that are worth consideration.
How to apply for trademark registration?
In order to get the trademark registered, it is necessary to submit an application in writing or electronically (via www.aipo.am) to the Intellectual Property Office of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia (hereinafter also the office). The application can be submitted either directly by the applicant or by his representative.
MB Legal provides expert legal support and consultancy for seamless trademark registration in Armenia
What are the stages of the trademark registration process?
The submission of the application for trademark registration is followed by a preliminary examination of the application, after which the latter is published in the official bulletin “Industrial Property”. After publication, a substantive examination is carried out, which is held within 3 months from the date of publication of the application. In the absence of absolute and relative grounds for refusal established by law, a trademark is registered, on the basis of which a certificate is issued to the applicant.
What is the term of registration of the trademark?
The validity period of trademark is 10 years, counting from the date of filing the application, which can be extended each time for 10 years without limitation.
State Fees for Trademark Application and Registration in Armenia
When applying for trademark registration in Armenia, there are state fees involved for submitting the application, its registration, and other related actions throughout the process. Is there a state fee for submitting a trademark application, its registration, and other actions related to the process?
Yes, state fees are charged for legally significant actions related to the legal protection of trademarks. However, there is a 75% discount for individuals, legal entities and private entrepreneurs that have up to 25 employees. There is 50% discount for persons with 25 to 100 employees, and for legal entities with more than 100 employees, the established state fee is not subject to discount.
Applying for Trademark Registration Without Specifying Goods/Services
Is it possible to apply for trademark registration at the stage when it is not yet clear what kind of goods/services the right holder will use the trademark for? One of the mandatory requirements for completing the application is to indicate the goods/services for which the trademark will be used. While specifying the goods and services, the Nice Classification (NCL) is used.
Take into account that trademark protection only extends to the goods/services included in the classes specified in the application, which means that the right holder does not have any rights to the trademark in respect of goods and services not included in the application. Furthermore, mentioning the heading of the class in the application does not imply in itself registration of a trademark for all goods in the class, but only for the ones listed in the application.
Is the protection of trademark limited by territory?
If a trademark is registered under the national procedure, its protection is limited to the territory of the Republic of Armenia. However, taking into account the fact that the Republic of Armenia joined the Madrid Agreement in 1991, today individuals and legal entities can request registration of a trademark not only on the territory of Armenia, but also in 129 countries of the Madrid system. In all cases, it is important to keep in mind that an application for international registration of a trademark can be filed only if the trademark has already been registered or at least applied for in the Republic of Armenia.
If you need legal assistance for registering your trademark on national or international level, or have questions about the process, our team will be happy to share its experience with you.