Ինչպե՞ս ձեռք բերել կացության կարգավիճակ ՀՀ-ում
Ընդհանուր կանոնի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում  օտարերկրացիներն ունեն ՀՀ քաղաքացիներին հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ։ Հայաստանում կացության կարգավիճակն օտարերկրյա քաղաքացուն (քաղաքացիություն չունեցող անձին) հնարավորություն է տալիս մուտք գործել Հայաստան, կացության քարտում նշված ժամկետում մնալ ՀՀ տարածքում, զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ և այլն։
Օտարերկրացիների՝ ՀՀ մուտք գործելու, ՀՀ տարածքում գտնվելու և բնակվելու, ՀՀ տարածքով տարանցիկ երթևեկելու, ՀՀ-ից ելքի, ինչպես նաև օտարերկրացիների հետ կապված այլ հարաբերությունները կարգավորվում են «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքով։
Օտարերկրացի են համարվում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի չհամարվող այն անձինք, ովքեր ունեն այլ պետության քաղաքացիություն (օտարերկրյա քաղաքացիներ) կամ չունեն որևէ պետության քաղաքացիություն (քաղաքացիություն չունեցող անձինք):
Օտարերկրացիների համար ի՞նչ կացության կարգավիճակներ են նախատեսված ՀՀ-ում։
ՀՀ-ում օտարերկրացիների գտնվելու և բնակվելու համար սահմանված է կացության երեք կարգավիճակ՝ ժամանակավոր, մշտական և հատուկ։ Նշված կարգավիճակները հաստատող փաստաթղթերն են համապատասխանաբար`
• ժամանակավոր կացության քարտը,
• մշտական կացության քարտը,
• հատուկ անձնագիրը։
Ի՞նչ է Ժամանակավոր կացության կարգավիճակը
ժամանակավոր կացության կարգավիճակը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորված պետական կառավարման մարմնի թույլտվությունն է, որն օտարերկրացուն իրավունք է տալիս բնակվելու Հայաստանի Հանրապետության տարածքում որոշակի ժամկետով։
Ո՞ր դեպքում է օտարերկրացուն տրամադրվում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ և ի՞նչ ժամկետով։
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակը տրվում է յուրաքանչյուր օտարերկրացու, եթե նա հիմնավորում է, որ գոյություն ունի ՀՀ տարածքում մեկ տարի և ավելի ժամկետով իր բնակվելը հիմնավորող հանգամանք։ Այդպիսի հանգամանքներ են օրինակ՝ ուսումը, աշխատանքի թույլտվության առկայությունը,  ՀՀ քաղաքացու կամ ՀՀ մշտական կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու ամուսինը կամ մերձավոր ազգականը (ծնող, զավակ, եղբայր, քույր, տատ, պապ, թոռ) լինելը, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելը, ազգությամբ հայ լինելը և այլն։
Այն տրվում է մինչև 1 տարի ժամկետով` յուրաքանչյուր անգամ մեկ տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ: Իսկ երկարաձգելու դիմումը պետք է ներկայացվի կարգավիճակի ժամկետը լրանալուց առնվազն 30 օր առաջ:
Ի՞նչ է մշտական կացության կարգավիճակը
Մշտական կացության կարգավիճակը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորված պետական կառավարման մարմնի թույլտվությունն է, որն օտարերկրացուն իրավունք է տալիս մշտապես բնակվելու Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Ո՞ր դեպքում է օտարերկրացուն տրամադրվում մշտական կացության կարգավիճակ և ի՞նչ ժամկետով։
Մշտական կացության կարգավիճակը տրվում է օտարերկրացուն, եթե նա`
• ապացուցում է ՀՀ-ում իր մերձավոր ազգականների (ծնող, ամուսին, եղբայր, քույր, զավակ, տատ, պապ, թոռ) առկայությունը,
• ՀՀ-ում ապահովված է բնակարանով և գոյության միջոցներով,
• մինչև մշտական կացության կարգավիճակ ստանալու համար դիմում ներկայացնելն օրենքով սահմանված կարգով առնվազն երեք տարի բնակվել է ՀՀ-ում,
կամ
• ՀՀ-ում իրականացնում է ձեռնարկատիրական գործունեություն,
• ազգությամբ հայ է:
Մշտական կացության կարգավիճակը տրվում է 5 տարի ժամկետով`յուրաքանչյուր անգամ նույն ժամկետով երկարաձգելու հնարավորությամբ։
Ի՞նչ է հատուկ կացության կարգավիճակը
Հատուկ կացության կարգավիճակը ՀՀ վարչապետի թույլտվությունն է, որն օտարերկրացուն իրավունք է տալիս բնակվելու ՀՀ տարածքում՝ այդ կարգավիճակը հավաստող փաստաթղթի վավերականության ժամկետներում։
Ո՞ր դեպքում է օտարերկրացուն տրամադրվում հատուկ կացության կարգավիճակ և ի՞նչ ժամկետով։
Հատուկ կացության կարգավիճակը շնորհվում է ՀՀ վարչապետի կարգադրությամբ ծագումով հայ օտարերկրացիներին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական և մշակութային գործունեություն ծավալող այլ օտարերկրացիների։
Նրանց, ում շնորհվում է հատուկ կացության կարգավիճակ, տրվում է ՀՀ հատուկ անձնագիր, որով կարելի է ազատ մուտք գործել ՀՀ տարածք և բնակվել այնտեղ առանց մուտքի վիզայի։
ՀՀ տարածքում հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիներն ունեն ՀՀ քաղաքացիներին հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ, բացառությամբ ընտրական իրավունքի։ Նրանց վրա չի տարածվում ՀՀ զինված ուժերում ծառայելու պարտականությունը։
Հայոց Ցեղասպանությունը վերապրածներին ՀՀ հատուկ անձնագիրը տրվում է անվճար՝ պարզեցված կարգով։
Հատուկ կացության կարգավիճակը տրվում է 10 տարի ժամկետով։
Որքա՞ն է կազմում պետական տուրքը և ի՞նչպես պետք է այն վճարել
ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների կացության կարգավիճակի հետ կապված փաստաթղթեր տալու համար գանձվում է պետական տուրք։
• Ժամանակավոր կացության քարտի տրամադրման (երկարաձգման) համար նախատեսված  պետական տուրքը կազմում է 105,000 ՀՀ դրամ,
• մշտական կացության քարտի տրամադրման համար՝ 140,000 ՀՀ դրամ,
• հատուկ անձնագրի համար՝ 150,000 ՀՀ դրամ։
Կացության կարգավիճակի համար նախատեսված պետական տուրքը հնարավոր է վճարել պետական վճարումների E-Payments համակարգի միջոցով, բանկերում կամ տեղում՝ վճարային տերմինալների միջոցով։
Ո՞րքան ժամանակ է նախատեսված կացության կարգավիճակի դիմումի քննարկման համար
Ժամանակավոր և Մշտական կացության կարգավիճակի դիմումը քննարկվում է այն ներկայացնելու օրվանից երկամսյա ժամկետում։ Հատուկ կացության կարգավիճակ ստանալու դիմումը քննարկվում է 3-4 ամսվա ընթացքում։
Կացության կարգավիճակ ստանալու համար օտարերկրացին ո՞ր մարմին պետք է դիմի և ինչպիսի՞ ժամկետներում է որոշում կայացվում։
ՀՀ-ում օտարերկրացուն ժամանակավոր և մշտական կացության կարգավիճակ ստանալու համար օրենքով նախատեսված փաստաթղթերը ներկայացվում են ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն, որն էլ իր հերթին 30-օրյա ժամկետում որոշում է կայացնում կացության կարգավիճակի տրամադրման կամ մերժման վերաբերյալ։ Հատուկ կացության կարգավիճակ ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ՀՀ տարածքում ներկայացվում են ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն, սակայն որոշում կայացնում է ՀՀ վարչապետը։
Արդյո՞ք ԵԱՏՄ քաղաքացիների համար սահմանված է միևնույն ընթացակարգը։
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների այն քաղաքացիները, որոնք ՀՀ-ում իրականացնում են աշխատանքային գործունեություն (ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամները),  ազատված են որևէ թույլտվական փաստաթուղթ ստանալու պահանջից աշխատանքային պայմանագրի գործունեության ամբողջ ժամկետի համար։ ՀՀ տարածքում իրենց բնակության օրինականությունը հաստատելու նպատակով վերջիններս կարող են ստանալ բնակության օրինականությունը հաստատող տեղեկանք։ Տեղեկանքը կարող է ստացվել էլեկտրոնային եղանակով՝ https://workpermit.am/ կայքի միջոցով։
Արդյո՞ք հնարավոր է ՀՀ-ում ձեռք բերել կացության կարգավիճակ ներդրում կատարելով
Թեև բիզնեսում ներդրում կատարելը ՀՀ-ում կացության կարգավիճակի ստացման դասական ձև չի համարվում, այնուամենայնիվ այն հնարավոր է ձեռք բերել նաև նման եղանակով։ Ներդրողները, ովքեր պատրաստ են Հայաստանի Հանրապետությունում սկսել նոր բիզնես կամ ներդրում կատարել արդեն իսկ գործող ընկերությունում, հնարավորություն ունեն ստանալու կացության կարգավիճակ: Դրան նպաստելու ամենադյուրին եղանակներից է ընկերության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ (ԱՁ) գրանցումը, ինչը կարող է ոչ միայն համարվել տնտեսության զարգացման աղբյուր, այլև ստեղծել նոր աշխատատեղեր և ավելացնել երկրի տնտեսական ակտիվությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունում կացության կարգավիճակ ստանալու կամ նկարագրված գործընթացների վերաբերյալ այլ հարցեր ունենալու դեպքում մեր թիմն ուրախ կլինի Ձեզ հետ կիսվել այս ոլորտում կուտակված փորձառությամբ և գիտելիքներով։
Ինչպե՞ս ստանալ կացության քարտ։
Կացության քարտի ձեռքբերում հնարավոր է, եթե օտարերկրացին ունի Հայաստանում բնակվելու օրինական հիմնավորում։ Հիմնական ուղիներն են՝ աշխատանքի անցնելը, ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելը (ընկերության հիմնադրում կամ ԱՁ), ուսումը տեղական բուհում կամ ընտանիքի վերամիավորումը (ամուսին, ծնող, զավակ):
Ի՞նչ ժամկետներում է կատարվում քարտի տրամադրումը։
Փաստաթղթերի հանձնումից հետո կացության քարտի տրամադրում սովորաբար իրականացվում է 30 օրվա ընթացքում: Սակայն, կախված ծանրաբեռնվածությունից և դիմումի տեսակից, ժամկետները կարող են փոփոխվել:

Как получить вид на жительство (ВНЖ) в Армении в 2026 году?
Въезд, пребывание и проживание иностранных граждан на территории Республики Армения, включая вопросы оформления ВНЖ Армении, а также их транзит через территорию Армении и выезд из Армении регулируются Законом Республики Армения о иностранных гражданах.
Иностранцем считается лицо, не являющееся гражданином Республики Армения, которое имеет гражданство другого государства (иностранные граждане) или не имеет гражданства вообще (лицо без гражданства).
По общему правилу иностранцы в Республике Армения имеют те же права, свободы и обязанности, что и граждане Республики Армения. Статус проживания в Армении дает иностранному гражданину (лицу без гражданства) возможность въезжать в Армению, находиться на ее территории в течение срока указанного в карте резидента, заниматься предпринимательской деятельностью и т.д.
В рамках этого обзора мы ответим на наиболее часто задаваемые вопросы о статусе проживания иностранцев в РА.
Какие виды на жительство предоставляются в Республике Армения иностранцам?
Для пребывания и проживания иностранцев в Республике Армения устанавливаются три вида на жительство: временный, постоянный и специальный. Документами, подтверждающими эти статусы проживания, являются, соответственно, карта временного жителя, карта постоянного жителя и специальный паспорт.
Что такое временный статус проживания?
Временный статус проживания — это разрешение, выданное государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Армения, которое дает иностранцу право проживать на территории Республики Армения в течение определенного времени.
В каком случае иностранцу предоставляется статус временного проживания и на какой срок?
Статус временного проживания предоставляется каждому иностранцу, если он докажет наличие обстоятельств, оправдывающих его пребывание на территории РА в течение одного года и более. Такими обстоятельствами являются, например, учеба, наличие разрешения на работу, быть супругом или близким родственником (родителем, ребенком, братом, сестрой, бабушкой, дедушкой, внуком) гражданина РА или иностранца с постоянным или специальным статусом проживания в РА, заниматься предпринимательской деятельностью, быть армянином по национальность и т.д.
Статус временного проживания предоставляется на срок до 1 года с возможностью его продления каждый раз на один год. Заявление на продление временного статуса проживания должно быть подано не менее чем за 30 дней до истечения текущего срока.
Что такое постоянный статус проживания?
Постоянный статус проживания — это разрешение, выданное государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Армения, которое дает иностранцу право постоянно проживать на территории Республики Армения.
В каком случае иностранцу предоставляется статус постоянного проживания и на какой срок?
Статус постоянного проживания предоставляется иностранцу, если он:
• доказывает, что у него есть близкие родственники (родитель, супруг, брат, сестра, ребенок, бабушка, дедушка, внук) в РА,
• обеспечен жильем и средствами к существованию в РА,
• проживал в РА не менее 3 лет до подачи заявления на получение статуса постоянного жителя, в соответствии с законом,
или же
• осуществляет предпринимательскую деятельность в РА,
• армянин по национальности.
Статус постоянного проживания предоставляется сроком на 5 лет с возможностью каждый раз продлевать его на такой же срок.
Что такое специальный статус проживания?
Специальный статус проживания — это разрешение, выданное премьер-министром Республики Армения, которое дает иностранцу право проживать на территории Армении на срок, указанный в документе, подтверждающем этот статус.
В каком случае иностранцу предоставляется специальный вид на жительство и на какой срок?
Специальный статус проживания предоставляется иностранцам армянского происхождения, а также другим иностранцам, занимающимся экономической и культурной деятельностью в Республике Армения, по распоряжению премьер-министра Армении.
Лица, которым предоставляется специальный статус проживания, получают специальный паспорт Армении, который позволяет им свободно въезжать на территорию Армении и проживать там без визы. Иностранцы с специальным статусом проживания в Армении имеют те же права, свободы и обязательства, что и граждане Армении, за исключением права голосовать. На них не распространяется обязанность служить в Вооруженных силах Армении.
Специальный паспорт предоставляется бесплатно и в упрощенном порядке лицам, пережившим Геноцид армян.
Специальный статус проживания предоставляется на срок 10 лет.
Сколько составляет государственная пошлина и как её нужно оплатить?
Государственная пошлина взимается за выдачу документов, связанных с статусом проживания иностранных граждан в Армении.
Государственная пошлина за выдачу (продление) карты։
• временного проживания составляет 105 000 драмов,
• за выдачу карты постоянного проживания 140 000 драмов,
• за специальный паспорт150 000 драмов.
Государственную пошлину можно оплатить через систему государственных платежей E-Payments, в банках или на месте с помощью платежных терминалов.
Сколько времени предусмотрено для рассмотрения заявления на статус проживания?
Заявление на временный и постоянный статус проживания рассматривается в течение двух месяцев с момента подачи. Заявление на получение специального статуса проживания рассматривается в течение 3-4 месяцев.
В какой орган должен обратиться иностранец для получения вида на жительство и в какие сроки принимается решение?
Для получения иностранцем статуса временного или постоянного проживания в РА документы, предусмотренные законом, должны быть представлены в Паспортно-визовый отдел Полиции РА, который в свою очередь принимает решение в течение 30 дней о предоставлении или отказе в выдаче статус проживания. Необходимые документы для получения специального вида на жительство подаются в Паспортно-визовое управление Полиции РА, но решение принимает Премьер-министр РА.
Является ли процедура одинаковой для граждан ЕАЭС?
Граждане государств-членов ЕАЭС, работающие в РА (а также члены их семей), освобождаются от необходимости получения каких-либо разрешений на весь срок действия трудового договора. Для подтверждения законности проживания на территории Республики Армения им выдается справка, подтверждающая законность их пребывания. Заявление на получение указанного сертификата можно подать в электронном виде через https://workpermit.am/.
Можно ли получить статус проживания в Армении, сделав инвестицию?
Хотя инвестиции в бизнес не считаются классическим способом получения статуса проживания в Армении, тем не менее, это возможно. Инвесторы, которые готовы начать новый бизнес в Армении или инвестировать в уже существующую компанию, могут получить статус проживания. Одним из самых простых способов способствовать этому процессу является регистрация компании или индивидуального предпринимателя (ИП), что не только способствует развитию экономики, но и создает новые рабочие места, увеличивая экономическую активность страны.
Если у вас есть другие вопросы по получению вида на жительство в Республике Армения или описанным процессам, мы будем рады поделиться с вами своим опытом и знаниями в этой области.
Как получить ВНЖ в Армении иностранному гражданину?
Многих интересует, как получить ВНЖ в Армении. Процесс начинается с определения основания: это может быть трудоустройство, обучение или ведение бизнеса (регистрация ИП или ООО). Чтобы оформить вид на жительство в Армении, необходимо подать пакет документов в Миграционную службу или через единую электронную платформу (для рабочих виз), подтвердив цель своего пребывания.
Какие преимущества дает получение ВНЖ Армении?
ВНЖ Армении позволяет легально жить, работать и вести бизнес, пользоваться медициной и банками. Это право на безвизовый въезд, переезд семьи и первый шаг к гражданству.