Աջակցության ծրագիր ՏՏ ոլորտի ընկերություններին
Նախորդ հրապարակմամբ անդրադարձել էինք ՏՏ ոլորտի հիմնական պետական աջակցության ծրագրին՝ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքով սահմանված հավաստագրման գործընթացին։ Սակայն ՀՀ կառավարությունը, հաշվի առնելով ՏՏ ոլորտի խոցելիությունը կապված համաշխարային շուկայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ, 2022 թվականին N 399-Լ որոշմամբ ընդլայնել է այս ոլորտում տրամադրվող պետական աջակցությունը։
Անդրադառնանք այս ոլորտին առնչվող հիմնական հարցադրումներին։
Ի՞նչ է իրենից ենթադրում պետական աջակցությունը։
Այն առևտրային կազմակերպությունները կամ անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք կներգրավեն 10 նոր աշխատող՝ կստանան պետական աջակցություն՝ նոր աշխատողների մասով վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսի չափով: Պետական աջակցությունը շահառուներին կարող է հաշվարկվել և տրամադրվել 2022 թվականի մարտ ամսվա և դրան հաջորդող տասնմեկ ամիսների համար։
Ո՞վ կարող է օգտվել ծրագրից։
Ծրագրից կարող են օգտվել ՏՏ ոլորտի առևտրային կազմակերպությունները, օտարերկրյա իրավաբանական անձանց՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված առանձնացված ստորաբաժանումները, ինչպես նաև անհատ ձեռնարկատերերը (այսուհետ՝ շահառու)։
Ես օգտվում եմ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքով  սահմանված արտոնությունից և ստացել եմ հավաստագիր արդյո՞ք այս ծրագրի շահառու կարող եմ լինել։
Ոչ, «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքով սահմանված կարգով հավաստագիր ստացած տնտեսավարող սուբյեկտները՝ հավաստագրի գործողության ընթացքում չեն կարող օգտվել ծրագրից։
Ի՞նչ պայմանների պետք է բավարարել արտոնությունից օգտվելու համար։
Շահառուները կարող են օգտվել արտոնությունից, եթե
1. գործունեությունից ստացվող եկամուտների (իրացման շրջանառության) 90 և ավելի տոկոսը կազմում են ՀՀ էկոնոմիկայի հրամանով սահմանած տնտեսական գործունեության տեսակների դասակարգիչները, իսկ եկամուտների բացակայության դեպքում՝ աշխատողների ընդհանուր թվաքանակի 90 և ավելի տոկոսը կազմում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագիտական անձնակազմը,
2. պետական աջակցության տրամադրման համապատասխան ամսվա՝ աշխատանքային և աշխատանքների կատարման կամ ծառայությունների մատուցման քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով ներգրավված աշխատողների թվաքանակն ավելացել է առնվազն 10-ով՝ 2022 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ հաշվառված տվյալներով տվյալ շահառուի աշխատողների թվաքանակի համեմատ,
3. նոր ընդունված աշխատողները 2022 թվականի մարտ ամսվան նախորդած 6-ամսյա ժամկետում Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատանքային և աշխատանքների կատարման կամ ծառայությունների մատուցման քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով աշխատողներ չեն հանդիսացել,
4. դիմումի ներկայացման օրվան նախորդող օրվա դրությամբ չունեն 100․000 դրամը գերազանցող՝ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով պարտավորություններ, բացառությամբ եկամտային հարկի գծով պարտավորությունների, որոնք պետք է ամբողջությամբ կատարված լինեն:
Արտոնությունից օգտվելու համար պետք է միաժամանակ բավարարել վերոնշյալ բոլոր պայմանները։
Ո՞ր մարմինն է տրամադրում ծրագրով սահմանված պետական աջակցությունը։
Պետական աջակցությունը տրամադրում (նշանակում և վճարում) է Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։
Ինչքա՞ն ժամանակում է դիտարկվում դիմումը։
Փաստաթղթերը ներկայացնելուց տասը աշխատանքային օր հետո նախարարությունը ուսումնասիրում է բոլոր փաստաթղթերը, և եթե պահպանված են լինում բոլոր պայմանները նախարարության և շահառուի միջև կնքվում է պայմանագիր, որից հետո վճարված և հաշվարկված եկամտահարկի հիսուն տոկոսը փոխանցվում է Ձեզ։
Մինչև ե՞րբ կարող եմ դիմել ծրագրով նախատեսված արտոնությունից օգտվելու համար։
Պետական աջակցություն ստանալու դիմումի ներկայացման վերջնաժամկետը 2023 թվականի մայիսի 1-ն է:
Մեր թիմն ուրախ կլինի Ձեզ աջակցել ՏՏ ոլորտում պետական աջակցության վերոգրյալ ծրագրից օգտվելու հարցում։

Новая програмa государственной поддержки в сфере-ИТ в Армении
В предыдущей публикации мы коснулись процесса сертификации, установленного законом «О государственной поддержке сферы информационных технологий», который является основной программой государственной поддержки сферы ИТ. Однако, правительство РА, учитывая уязвимость сферы ИТ в связи с событиями на мировом рынке, в 2022 году приняв решение N 399-L, расширило государственную поддержку в этой сфере.
Здесь мы сосредоточимся на основных вопросах, связанных с этой сферой.
Что подразумевается под этой государственной поддержкой?
Коммерческие организации или индивидуальные предприниматели, которые привлекут 10 новых сотрудников, получат государственную поддержку в размере 50 процентов подоходного налога, уплаченного в отношении новых сотрудников.
Кто может претендовать на государственную поддержку?
Программой могут воспользоваться коммерческие организации сферы ИТ, обособленные подразделения иностранных юридических лиц, состоящие на учете в Республике Армения, а также индивидуальные предприниматели (далее-бенефициары).
Я пользуюсь льготой, установленной законом «О государственной поддержке сферы информационных технологий», и получил сертификат: могу ли я быть бенефициаром этой программы?
Нет, субъекты, получившие сертификат в порядке, установленном законом «О государственной поддержке сферы информационных технологий», в течение действия сертификата не могут пользоваться программой.
Какие условия должны быть соблюдены, чтобы воспользоваться льготой?
Бенефициары могут воспользоваться льготой, если
1. 90 и более процента доходов от деятельности (оборота реализации) составляют классификаторы видов экономической деятельности, установленные приказом экономики РА, а при отсутствии доходов; 90 и более процента от общей численности работников составляет профессиональный персонал сферы информационных технологий,
2. число работников, привлеченных по трудовым договорам и гражданско-правовым договорам о выполнении работ или оказании услуг за соответствующий месяц предоставления государственного содействия, увеличилось как минимум на 10 по сравнению с числом работников данного бенефициара по данным, учтенным по состоянию на 1 марта 2022 года,
3. вновь принятые работники в течение 6-месячного срока, предшествующего марту 2022 года, не являлись работниками по гражданско-правовым договорам о труде и выполнении работ или оказании услуг в Республике Армения,
4. по состоянию на день, предшествующий дню подачи заявления, не имеют обязательств по доходам, контролируемым налоговым органом, превышающих 100 000 драмов, за исключением обязательств по подоходному налогу, которые должны быть полностью выполнены:
Для того чтобы воспользоваться льготой, необходимо одновременно выполнить все вышеуказанные условия.
Какой орган предоставляет установленную программой государственную поддержку?
Государственную поддержку предоставляет (назначает и выплачивает) Министерство высокотехнологичной промышленности Республики Армения.
Как долго рассматривается заявление?
Через десять рабочих дней после представления документов министерство изучает все документы, и при соблюдении всех условий между министерством и бенефициаром заключается договор, после чего 50% уплаченного и рассчитанного подоходного налога перечисляется вам.