Կրիպտո ակտիվների կարգավորումը Հայաստանում 2026 թ-ին
Արդի ֆինանսական շուկայում կրպտոակտիվների դերը երկրաչափական պրոգրեսիայով աճ է գրանցում։ Կրիպտո ակտիվների կարգավորումը Հայաստանում զարգանում է՝ ապահովելու շուկայի կայունությունը, պաշտպանելու ներդրողների իրավունքները և խթանելու նորարարությունները կրիպտո ոլորտում:
2024 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ համաշխարհային կրիպտոարժույթների ընդհանուր շուկայի կապիտալիզացիան հասել է մոտավորապես 3.91 տրիլիոն դոլարի՝ գրանցելով պատմական առավելագույն ցուցանիշ։Այս նշանակալի աճը պայմանավորված էր մի քանի գործոններով, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում Բիթքոինի սփոթ ETF-ների (բորսայում առևտրով զբաղվող ֆոնդերի) հաստատմամբ, ինչպես նաև բարենպաստ մակրոտնտեսական քաղաքականությամբ։
ՀՀ-ն անմասն չմնալով ֆինանսական աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններից և սպառողների պաշտպանությունն առավելագույնի հասցնելու նպատակով գործնական քայլեր ձեռնարկեց շուկան կարգավորելու համար և Կենտորնական Բանկը հանրության դատին հանձնեց «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի նախագիծը։
Նախագիծը միտված է կարգավորելու ՀՀ կրիպտոակտիվների շուկայում գործունեության իրականացման տեսակները, ծառայությունների և գործունեության իրականացման կարգը, դրանց կարգավորումը և վերահսկողությունը ՀՀ ԿԲ-ի կողմից, սահմանված իրավական պահանջների խախտման համար պատասխանատվությունը։
Որո՞նք են, այն կրիպտո գործունեության տեսակները, որոնք կարգավորվում են օրենքի նախագծով
Օրենքի նախագծով կարգավորվում են
• կրիպտոակտիվների հրապարակային առաջարկը (ICO) ,
• առուվաճառքը (առևտրային հարթակներում առևտրի թույլտվությունը),
• կրիպտոակտիվներով ծառայություն մատուցող անձանց համար նախատեսված պահանջները,
• ծառայություն մատուցող անձանց համար նախատեսված լիցենզավորման կարգը։
Օրենքը նաև սահմանում է, թե որոնք են կրիպտոակտիվներով ծառայությունները, մասնավորապես՝
• Կրիպտոակտիվների առևտրային հարթակի գործարկումը,
• Կրիպտոակտիվների պահառությունը,
• Իր հաշվին կրիպտոակտիվների առուվաճառքի իրականացումը,
• Հաճախորդի հաշվին կրիպտոակտիվների առուվաճառքի իրականացումը
• Կրիպտոակտիվներով գործարքների կատարման հանձնարարականների ընդունումը և հաղորդումը,
• Կրիպտոակտիվների տեղաբաշխումը,
• Կրիպտոակտիվների փաթեթի կառավարումը,
• Կրիպտոակտիվների հետ կապված խորհրդատվության տրամադրումը,
• Կրիպտոակտիվների փոխանցումը,
Իսկ Կրիպտոակտիվներով ծառայություն մատուցող անձինք են համարվում, ՀՀ ԿԲ-ի կողմից կրիպտոակտիվներով ՀՀ տարածքում ծառայությունների մատուցման լիցենզիա ստացած բաժնետիրական կամ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունները։
Այս դրութից բացառություն են կազմում միայն բանկերը, ներդրումային ընկերությունները, վճարահաշվարկային կազմակերպությունները, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչները, կարգավորող շուկայի օպերատորները, ինչպես նաև կենտրոնական դեպոզիտարիան, որոնք ծառայություններից որոշները մատուցելու համար լրացուցիչ կերպով լիցենզավորման կարիք չունեն, այլ պետք է սահմանված կարգով թույլտվություն ստանան, սակայն ԿԲ նրանց համար կարող է գործունեության լրացուցիչ պահանջներ սահմանել։
Լիցենզավորման կարգը և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը մանրամասն սահմանվում են օրենքի նախագծով։
Պետք է հաշվի առնել նաև, որ օրենքի կարգավորումները չեն տարածվում այն կրիպտոակտիվների վրա, որոնք.
• Էությամբ եզակի են և փոխարկելի չեն (NFT)
• Տեխնիկապես հնարավոր չէ կամ օրենքով կամ թողարկման պայամմներով արգելվում է այն այլ անձի փոխանցելը,
• Թողարկվել են կենտրոնական բանկերի կամ նմանապտիպ այլ իրավասու մարմինների կողմից (CBDC)։
Ինչո՞ւ են նոր կարգավորումները դրական քայլ Հայաստանի՝ կրիպտո հանգույց դառնալու ճանապարհին
ՀՀ նոր կարգավորումները կրիպտոակտիվների մասին կարևոր քայլ են երկրի՝ կրիպտո հանգույց դառնալու ճանապարհին, որի շրջանակներում նաև վստահելի և կանխատեսելի միջավայր են միջազգային ներդրողների համար։
Օրենքի ներդրմամբ պաշտպանված կլինեն թե ներդրողների շահերն, և թե հասարակ օգտատերերի։ Դա էլ իր հերթին կխթանոի նորարարությունն ու ձեռներեցությունը բլոկչեյն և Web3 տեխնոլոգիաներում։ Բացի այդ, համապատասխանությունը միջազգային ստանդարտներին ապահովում է ՀՀ մրցունակությունը՝ որպես այդ ոլորտի կարգավորումներ ունեցող և ձեռնարկատիրական գործունեության համար հարմար միջավայր։
Ի՞նչ հարկային կարգավորումներ են առկա
Օրենքի նախագիծը ներառում է նաև հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու փաթեթ, որի մեջ մտնում է նաև ՀՀ հարկային օրենսգիրքը, որում նախատեսվում է հարկման մեխանիզմներ սահմանել կրիպտոկատիվերի համար, փաթեթում քաղաքացիական օրենսգրքում կրիպտոակտիվներն դասակարգված են որպես գույք, սակայն դեռ հարկման բազա և դրույքաչափ առկա չէ ոչ ֆիզիկական անձանց համար, ոչ՝ իրավաբանական։
Ի հավելումն դրան, 2024 թվականի հունիսին ՊԵԿ-ը հայտարարեց, որ կոմիտեն ձեռք կբերի ամերիկյան Chainalysis ծրագրային փաթեթը՝ կրիպտոակտիվներով (նաև բլոկչեյն տեխնոլոգիայի վրա հիմնված) գործարքների մոնիթորինգն իրականացնելու նպատակով և դրա համար կհատկացվի 85 միլիոն ՀՀ դրամ։ Այս մասին որոշում է ընդունվել կառավարության նիստում։ Ծրագրային փաթեթը կարող է վերահսկել ոչ միայն ֆինանսական միջոցների շարժը կրիպտոաշխարհում, այլ նաև գործարքները, որոնք ներառում են ֆինանսական միջոցները կրիպտոակտիվ դարձնելն ու հակառակը: Սա կօգնի բացահայտել կրիպտոակտիվների միջոցով անօրինական եկամուտները թաքցնելու և դրանք «լվանալու» դեպքերը։
Ի՞նչ ՓԼԱՖ կարգավորումներ են առկա
Քանի որ, կրիպտոակտիվերնորով գործարքներն իրենց հաճախ անոնիմ բնույթով պայմանավորված կարող են առաջացնել փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման ռիսկեր, նախատեսվում է նաև հատուկ գործիքակազմ նախատեսել «Փողորի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ» օրենքի շրջանակներում՝ նպատակ ունենալով պաշտպանել հասարակության լայն շերտերն դրա զոհ կամ առավելևս հանցակից դառնալուց։
Ինչպե՞ս կարող ենք օգնել ձեզ հիմնադրելու ձեր բիզնեսը Հայաստանում
Որպես իրավաբանական ընկերություն՝ մենք կարող ենք աջակցել ձեր բիզնեսի հիմնադրմանն ու զարգացմանը ՀՀ-ում։ Մենք առաջարկում ենք ընկերության գրանցում, լիզենզավորման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթների պատրաստում և ներկայացում լիազոր մարմնին, պայմանագրերի պատրաստում և համապատասխանության ապահովում։ Կարող ենք նաև օգնել հարկային պլանավորման, աշխատակիցների աշխատանքի ընդունման, նրանց աշխատանքային պայմանագրերի և անհրաժեշտ աշխատանքի և կացության թույլտվությունների հարցերում։
MB Legal իրավաբանական ընկերությունը առաջարկում է ամբողջական իրավաբանական աջակցություն և խորհրդատվություն կրիպտոակտիվների նոր կարգավորման վերաբերյալ։

New Crypto Regulation in Armenia in 2026
In the modern financial market, the role of crypto-assets has been experiencing exponential growth. In response, crypto regulation in Armenia is evolving to ensure market stability, protect investors, and encourage innovation in the crypto space.
As of December 2024, the total market capitalization of global cryptocurrencies has reached approximately $3.91 trillion, marking an all-time high. This significant increase has been driven by several factors, including the approval of Bitcoin spot Exchange-Traded Funds (ETFs) in the United States, as well as favorable macroeconomic policies.
The Republic of Armenia, not remaining indifferent to the ongoing transformations in the financial sector and with the objective of maximizing consumer protection, has undertaken practical steps to regulate the market. In this regard, the Central Bank has introduced to the public the draft law “On Crypto-Assets.”
The draft law is aimed at regulating the types of activities carried out within the crypto-asset market of the Republic of Armenia, the procedures for providing services and engaging in such activities, as well as their oversight and regulation by the Central Bank. Furthermore, the draft law establishes liability for non-compliance with the prescribed legal requirements.
What types of crypto activities are regulated under the draft law?
The draft law regulates the following types of crypto-related activities:
•  The public offering of –assets (Initial Coin Offerings – ICOs);
• The purchase and sale of crypto-assets (including authorization for trading on trading platforms);
• The requirements applicable to crypto-asset service providers;
• The licensing procedures for crypto-asset service providers.
Additionally, the draft law defines crypto-asset services, which include, but are not limited to:
• The operation of a crypto-asset trading platform;
• The custody of crypto-assets;
• The purchase and sale of crypto-assets on one’s own account;
• The purchase and sale of crypto-assets on behalf of a client;
• The receipt and transmission of orders related to crypto-asset transactions;
• The placement of crypto-assets;
• The management of crypto-asset portfolios;
• The provision of consulting services related to crypto-assets;
• The transfer of crypto-assets;
• The issuance of asset-backed tokens.
Crypto-asset service providers are considered to be joint-stock or limited liability companies (LLC) that have obtained a license from the Central Bank of Armenia to provide crypto-asset services within the territory of Armenia.
The only exceptions to this rule are banks, investment firms, payment and settlement organizations, investment fund managers, regulated market operators, and the central depository. These entities do not require additional licensing for certain services but must obtain permission in accordance with established procedures. However, the Central Bank may impose additional operational requirements on them.
The licensing procedure and the list of required documents are detailed in the draft law.
It should also be taken into account that the regulations of the law do not apply to crypto assets that:
• Are inherently unique and non-fungible (NFTs);
• Are technically non-transferable or are legally or contractually restricted from being transferred to another person;
• Have been issued by central banks or other similar competent authorities (CBDCs).
Why are the new regulations a positive step towards Armenia becoming a crypto hub?
The new regulations on crypto-assets in Armenia are an important step towards the country becoming a crypto hub, creating a trustworthy and predictable environment for international investors. With the implementation of the law, both investors’ interests and the interests of the general public will be protected.
This, in turn, will promote innovation and entrepreneurship in blockchain and Web3 technologies. Moreover, compliance with international standards ensures Armenia’s competitiveness as a jurisdiction with crypto regulations and a favorable environment for entrepreneurial activities.
What are the applicable tax regulations governing crypto-assets?
The draft law also includes a package of amendments to related laws, including the Armenian Tax Code, which foresees the establishment of taxation mechanisms for –assets. In the package, crypto-assets are classified as property under the Civil Code, but there is still no tax base or rate for either individuals or legal entities.
In addition, in June 2024, the State Revenue Committee (SRC) announced that it would acquire the American Chainalysis software package to monitor transactions involving crypto-assets (also based on blockchain technology). A budget of 85 million AMD has been allocated for this purpose. A decision was made by the government regarding this.
The software package will not only monitor the movement of financial resources within the crypto world but also transactions involving converting financial assets into crypto-assets and vice versa. This will help uncover cases of concealing and “laundering” illicit income through crypto-assets.
What AML regulations are established?
Given that crypto-asset transactions, due to their inherently anonymous nature, may present risks associated with money laundering and the financing of terrorism, it is also envisaged to implement a specialized framework within the scope of the “Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism” law. This is aimed at safeguarding the broader public from becoming victims or, more critically, accomplices of such illicit activities.
How can we assist you in establishing your business in Armenia?
As a law firm, we can support the establishment and development of your business in Armenia. We offer company registration, preparation and submission of necessary documentation for licensing to the relevant authorities, drafting contracts, and ensuring regulatory compliance. We can also assist with tax planning, employee recruitment, employment contracts, and obtaining the necessary work and residence permits.