Կրիպտո ակտիվների կարգավորումը Հայաստանում 2026 թ-ին
Արդի ֆինանսական շուկայում կրպտոակտիվների դերը երկրաչափական պրոգրեսիայով աճ է գրանցում։ Կրիպտո ակտիվների կարգավորումը Հայաստանում զարգանում է՝ ապահովելու շուկայի կայունությունը, պաշտպանելու ներդրողների իրավունքները և խթանելու նորարարությունները կրիպտո ոլորտում:
2024 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ համաշխարհային կրիպտոարժույթների ընդհանուր շուկայի կապիտալիզացիան հասել է մոտավորապես 3.91 տրիլիոն դոլարի՝ գրանցելով պատմական առավելագույն ցուցանիշ։Այս նշանակալի աճը պայմանավորված էր մի քանի գործոններով, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում Բիթքոինի սփոթ ETF-ների (բորսայում առևտրով զբաղվող ֆոնդերի) հաստատմամբ, ինչպես նաև բարենպաստ մակրոտնտեսական քաղաքականությամբ։
ՀՀ-ն անմասն չմնալով ֆինանսական աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններից և սպառողների պաշտպանությունն առավելագույնի հասցնելու նպատակով գործնական քայլեր ձեռնարկեց շուկան կարգավորելու համար և Կենտորնական Բանկը հանրության դատին հանձնեց «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի նախագիծը։
Նախագիծը միտված է կարգավորելու ՀՀ կրիպտոակտիվների շուկայում գործունեության իրականացման տեսակները, ծառայությունների և գործունեության իրականացման կարգը, դրանց կարգավորումը և վերահսկողությունը ՀՀ ԿԲ-ի կողմից, սահմանված իրավական պահանջների խախտման համար պատասխանատվությունը։
Որո՞նք են, այն կրիպտո գործունեության տեսակները, որոնք կարգավորվում են օրենքի նախագծով
Օրենքի նախագծով կարգավորվում են
• կրիպտոակտիվների հրապարակային առաջարկը (ICO) ,
• առուվաճառքը (առևտրային հարթակներում առևտրի թույլտվությունը),
• կրիպտոակտիվներով ծառայություն մատուցող անձանց համար նախատեսված պահանջները,
• ծառայություն մատուցող անձանց համար նախատեսված լիցենզավորման կարգը։
Օրենքը նաև սահմանում է, թե որոնք են կրիպտոակտիվներով ծառայությունները, մասնավորապես՝
• Կրիպտոակտիվների առևտրային հարթակի գործարկումը,
• Կրիպտոակտիվների պահառությունը,
• Իր հաշվին կրիպտոակտիվների առուվաճառքի իրականացումը,
• Հաճախորդի հաշվին կրիպտոակտիվների առուվաճառքի իրականացումը
• Կրիպտոակտիվներով գործարքների կատարման հանձնարարականների ընդունումը և հաղորդումը,
• Կրիպտոակտիվների տեղաբաշխումը,
• Կրիպտոակտիվների փաթեթի կառավարումը,
• Կրիպտոակտիվների հետ կապված խորհրդատվության տրամադրումը,
• Կրիպտոակտիվների փոխանցումը,
Իսկ Կրիպտոակտիվներով ծառայություն մատուցող անձինք են համարվում, ՀՀ ԿԲ-ի կողմից կրիպտոակտիվներով ՀՀ տարածքում ծառայությունների մատուցման լիցենզիա ստացած բաժնետիրական կամ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունները։
Այս դրութից բացառություն են կազմում միայն բանկերը, ներդրումային ընկերությունները, վճարահաշվարկային կազմակերպությունները, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչները, կարգավորող շուկայի օպերատորները, ինչպես նաև կենտրոնական դեպոզիտարիան, որոնք ծառայություններից որոշները մատուցելու համար լրացուցիչ կերպով լիցենզավորման կարիք չունեն, այլ պետք է սահմանված կարգով թույլտվություն ստանան, սակայն ԿԲ նրանց համար կարող է գործունեության լրացուցիչ պահանջներ սահմանել։
Լիցենզավորման կարգը և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը մանրամասն սահմանվում են օրենքի նախագծով։
Պետք է հաշվի առնել նաև, որ օրենքի կարգավորումները չեն տարածվում այն կրիպտոակտիվների վրա, որոնք.
• Էությամբ եզակի են և փոխարկելի չեն (NFT)
• Տեխնիկապես հնարավոր չէ կամ օրենքով կամ թողարկման պայամմներով արգելվում է այն այլ անձի փոխանցելը,
• Թողարկվել են կենտրոնական բանկերի կամ նմանապտիպ այլ իրավասու մարմինների կողմից (CBDC)։
Ինչո՞ւ են նոր կարգավորումները դրական քայլ Հայաստանի՝ կրիպտո հանգույց դառնալու ճանապարհին
ՀՀ նոր կարգավորումները կրիպտոակտիվների մասին կարևոր քայլ են երկրի՝ կրիպտո հանգույց դառնալու ճանապարհին, որի շրջանակներում նաև վստահելի և կանխատեսելի միջավայր են միջազգային ներդրողների համար։
Օրենքի ներդրմամբ պաշտպանված կլինեն թե ներդրողների շահերն, և թե հասարակ օգտատերերի։ Դա էլ իր հերթին կխթանոի նորարարությունն ու ձեռներեցությունը բլոկչեյն և Web3 տեխնոլոգիաներում։ Բացի այդ, համապատասխանությունը միջազգային ստանդարտներին ապահովում է ՀՀ մրցունակությունը՝ որպես այդ ոլորտի կարգավորումներ ունեցող և ձեռնարկատիրական գործունեության համար հարմար միջավայր։
Ի՞նչ հարկային կարգավորումներ են առկա
Օրենքի նախագիծը ներառում է նաև հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու փաթեթ, որի մեջ մտնում է նաև ՀՀ հարկային օրենսգիրքը, որում նախատեսվում է հարկման մեխանիզմներ սահմանել կրիպտոկատիվերի համար, փաթեթում քաղաքացիական օրենսգրքում կրիպտոակտիվներն դասակարգված են որպես գույք, սակայն դեռ հարկման բազա և դրույքաչափ առկա չէ ոչ ֆիզիկական անձանց համար, ոչ՝ իրավաբանական։
Ի հավելումն դրան, 2024 թվականի հունիսին ՊԵԿ-ը հայտարարեց, որ կոմիտեն ձեռք կբերի ամերիկյան Chainalysis ծրագրային փաթեթը՝ կրիպտոակտիվներով (նաև բլոկչեյն տեխնոլոգիայի վրա հիմնված) գործարքների մոնիթորինգն իրականացնելու նպատակով և դրա համար կհատկացվի 85 միլիոն ՀՀ դրամ։ Այս մասին որոշում է ընդունվել կառավարության նիստում։ Ծրագրային փաթեթը կարող է վերահսկել ոչ միայն ֆինանսական միջոցների շարժը կրիպտոաշխարհում, այլ նաև գործարքները, որոնք ներառում են ֆինանսական միջոցները կրիպտոակտիվ դարձնելն ու հակառակը: Սա կօգնի բացահայտել կրիպտոակտիվների միջոցով անօրինական եկամուտները թաքցնելու և դրանք «լվանալու» դեպքերը։
Ի՞նչ ՓԼԱՖ կարգավորումներ են առկա
Քանի որ, կրիպտոակտիվերնորով գործարքներն իրենց հաճախ անոնիմ բնույթով պայմանավորված կարող են առաջացնել փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման ռիսկեր, նախատեսվում է նաև հատուկ գործիքակազմ նախատեսել «Փողորի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ» օրենքի շրջանակներում՝ նպատակ ունենալով պաշտպանել հասարակության լայն շերտերն դրա զոհ կամ առավելևս հանցակից դառնալուց։
Ինչպե՞ս կարող ենք օգնել ձեզ հիմնադրելու ձեր բիզնեսը Հայաստանում
Որպես իրավաբանական ընկերություն՝ մենք կարող ենք աջակցել ձեր բիզնեսի հիմնադրմանն ու զարգացմանը ՀՀ-ում։ Մենք առաջարկում ենք ընկերության գրանցում, լիզենզավորման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթների պատրաստում և ներկայացում լիազոր մարմնին, պայմանագրերի պատրաստում և համապատասխանության ապահովում։ Կարող ենք նաև օգնել հարկային պլանավորման, աշխատակիցների աշխատանքի ընդունման, նրանց աշխատանքային պայմանագրերի և անհրաժեշտ աշխատանքի և կացության թույլտվությունների հարցերում։
MB Legal իրավաբանական ընկերությունը առաջարկում է ամբողջական իրավաբանական աջակցություն և խորհրդատվություն կրիպտոակտիվների նոր կարգավորման վերաբերյալ։

Новое регулирование криптовалют в Армении в 2026 году
В современном финансовом рынке значимость крипто-активов стремительно возрастает. Регулирование криптовалют в Армении развивается, чтобы обеспечить стабильность рынка, защитить инвесторов и поддержать инновации в сфере криптовалют.
По состоянию на декабрь 2024 года совокупная рыночная капитализация крипто-активов в глобальном масштабе достигла приблизительно 3,91 трлн долларов США, что является рекордным показателем. Данный рост был обусловлен рядом факторов, включая одобрение в Соединённых Штатах биржевых фондов (ETF), основанных на спотовом биткоине, а также благоприятными макроэкономическими условиями.
Республика Армения, принимая во внимание трансформации в финансовом секторе и стремясь к усилению защиты прав потребителей, предприняла практические меры по регулированию рынка крипто-активов. В данном контексте Центральный банк представил на публичное обсуждение проект закона «О крипто-активах».
Проект закона направлен на установление правового регулирования деятельности, осуществляемой на рынке крипто-активов Республики Армения, определение порядка предоставления услуг и осуществления соответствующей деятельности, а также на осуществление надзора и регулирования со стороны Центрального банка. Кроме того, законопроект предусматривает меры ответственности за несоблюдение установленных правовых требований.
Какие виды деятельности, связанные с крипто-активами, регулируются в соответствии с проектом закона?
Проект закона регулирует следующие виды деятельности, связанные с крипто-активами:
• Публичное размещение крипто-активов (Initial Coin Offerings – ICOs);
• Купля-продажа крипто-активов (включая допуск к торгам на торговых платформах);
• Требования, применимые к поставщикам услуг, связанных с крипто-активами;
• Процедуры лицензирования поставщиков услуг, связанных с крипто-активами.
Кроме того, проект закона определяет услуги, связанные с крипто-активами, к которым, в частности, относятся:
• Операционная деятельность крипто-активной торговой платформы;
• Хранение крипто-активов;
• Купля-продажа крипто-активов за собственный счет;
• Купля-продажа крипто-активов от имени клиента;
• Прием и передача распоряжений, связанных с операциями с крипто-активами;
• Размещение крипто-активов;
• Управление крипто-активными портфелями;
• Оказание консультационных услуг, связанных с крипто-активами;
• Передача крипто-активов;
• Выпуск токенов обеспеченных активами.
Поставщики услуг связанных с крипто-активами, рассматриваются как акционерные общества или общества с ограниченной ответственностью, получившие лицензию Центрального банка Республики Армения на предоставление услуг, связанных с крипто-активами, на территории Республики Армения.
Исключение из данного требования составляют банки, инвестиционные компании, платежные и расчетные организации, управляющие инвестиционными фондами, операторы регулируемого рынка, а также центральный депозитарий. Эти субъекты не обязаны получать отдельную лицензию для предоставления определенных услуг, однако должны получить соответствующее разрешение в порядке, установленном законодательством. При этом Центральный банк вправе устанавливать для них дополнительные требования к осуществлению деятельности.
Порядок лицензирования, а также перечень необходимых документов подробно изложены в проекте закона.
Следует также учитывать, что положения закона не распространяются на крипто-активы, которые:
• По своей природе являются уникальными и невзаимозаменяемыми (NFT);
• Технически непередаваемы или их передача другому лицу запрещена законом или условиями выпуска;
• Выпущены центральными банками или другими аналогичными компетентным органами (CBDC).
Почему новые регулирования являются положительным шагом на пути Армении к становлению крипто-хабом?
Новые регулирования крипто-активов в Армении являются важным шагом на пути к превращению страны в крипто-хаб, создавая доверительную и предсказуемую среду для международных инвесторов.
С внедрением закона будут защищены как интересы инвесторов, так и интересы широкой общественности. Это, в свою очередь, будет способствовать инновациям и предпринимательству в области технологий блокчейн и Web3. Более того, соблюдение международных стандартов обеспечивает конкурентоспособность Армении как юрисдикции с крипто-регулированием и благоприятной средой для предпринимательской деятельности.
Какие налоговые регулирования применяются к крипто-активам?
Проект закона также включает пакет поправок в связанные законы, включая Налоговый кодекс Армении, который предусматривает установление механизмов налогообложения для крипто-активов. В рамках этого пакета крипто-активы классифицируются как имущество в Гражданском кодексе, однако на данный момент не определены налоговая база и ставки ни для физических, ни для юридических лиц.
Кроме того, в июне 2024 года Комитет государственных доходов (КГД) объявил, что он приобретет американский программный пакет Chainalysis для мониторинга операций с крипто-активами (также основанных на технологии блокчейн). Для этих целей выделено 85 миллионов драмов. Решение было принято правительством. Этот программный пакет будет не только отслеживать движение финансовых средств в криптовалютном мире, но и транзакции, связанные с конвертацией финансовых активов в крипто-активы и наоборот. Это поможет выявить случаи сокрытия и «отмывания» незаконных доходов через крипто-активы.
Какие правила противодействия отмыванию денег установлены?
Учитывая, что транзакции с крипто-активами из-за своей анонимной природы могут представлять риски связанные с отмыванием денег и финансированием терроризма, предусмотрено внедрение специализированной правовой базы в рамках закона «О противодействии отмыванию денег и финансированию терроризма». Это направлено на защиту широкой общественности от того, чтобы стать жертвами или, что еще более критично, соучастниками таких незаконных действий.
Как мы можем помочь вам в учреждении вашего бизнеса в Армении?
Как юридическая фирма, мы можем поддержать учреждение и развитие вашего бизнеса в Армении. Мы предлагаем регистрацию компании, подготовку и подачу необходимых документов для получения лицензии в соответствующие органы, составление контрактов и обеспечение соблюдения нормативных требований. Также мы можем помочь в налоговом планировании, найме сотрудников, составлении трудовых договоров и получении необходимых разрешений на работу и проживание.
Юридическая фирма MB Legal предлагает комплексную юридическую поддержку и консультации по новому регулированию криптоактивов.