Ձեր ուղեցույցը Հայաստանում անձնական տվյալների պաշտպանության մասով
Անձնական տվյալների պաշտպանությունն առանձնակի կարևորություն է ստացել հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի արագընթաց զարգացման պայմաններում։ Զարգացման նման տեմպերն իրենց հետ բերում են նաև մի շարք մարտահրավերներ անձնական տվյալների արտահոսքի և նոր տեսակի խաբեությունների տեսքով։  Ուստի, մեծամասշտաբ այս թվայնացմամբ պայմանավորված, անձնական տվյալների պատշտպանության ոլորտում հիմնական թիրախավորումն ուղղված է ՏՏ ոլորտի ընկերություններին։
Հարկ է անդրադառնալ այն հարցին, թե ինչպես կանխել անձնական տվյալների խախտումը և/կամ ինչ անել, եթե արդեն իսկ խախտվել են Ձեր իրավունքները։
Ո՞ր տվյալներն են համարվում անձնական և ի՞նչ նպատակ ունի անձնական տվյալների պաշտպանությունը։
Ֆիզիկական անձին վերաբերող ցանկացած տեղեկություն, որը թույլ է տալիս կամ կարող է թույլ տալ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով նույնականացնել անձի ինքնությունը (ճանաչել մարդուն) համարվում է անձնական տվյալներ։
Անձնական տվյալների պաշտպանության նպատակներն են՝ անվտանգություն, ապահովություն, մարդու իրավունքների պաշտպանություն, չարաշահումների կանխարգելումներ և այլն։
Ի՞նչ է անձնական տվյալների մշակումը և ովքե՞ր են անձնական տվյալներ մշակողները։
Ցանկացած գործողություն և/կամ գործողությունների խումբ, որը կապված է անձնական տվյալների գործողություններ կատարելու հետ համարվում է անձնական տվյալների մշակում։
• Պետական կառավարման մարմինները
• Տեղական ինքնակառավարման մարմիններ
• Իրավաբանական անձինք
• Ֆիզիկական անձինք
Ընդ որում, «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ «Անձնական տվյալները մշակվում են օրինական և որոշակի նպատակներով և առանց տվյալների սուբյեկտի համաձայնության չեն կարող օգտագործվել այլ նպատակներով»։
Ի՞նչ անվտանգության միջոցներով է ապահովվում Ձեր անձնական տվյալների պաշտպանությունը։
• Մշակողը պարտավոր է օգտագործել գաղտնագրման միջոցներ` անձնական տվյալներ պարունակող տեղեկատվական համակարգերի պաշտպանվածությունը պատահական կորստից, տեղեկատվական համակարգեր անօրինական մուտք գործելուց, անձնական տվյալների անօրինական օգտագործումից, ձայնագրումից, ոչնչացումից, վերափոխումից, կրկնօրինակումից, տարածումից և այլ միջամտությունից ապահովելու համար:
• Մշակողը պարտավոր է կանխել անձնական տվյալների մշակման համապատասխան տեխնոլոգիաների մատչելիությունը դրա իրավունքը չունեցող անձանց համար։
Ի՞նչ իրավունքներ ունի այն անձը, ում անձնական տվյալները մշակվում են։
Տեղյակ լինելու իրավունք, ինչը ենթադրում է, որ անձն իրավունք ունի ստանալու տեղեկություններ իր անձնական տվյալները մշակելու փաստի և նպատակների մասին, անձնական տվյալները մշակելու եղանակների վերաբերյալ, տվյալները մշակողի, նրա գտնվելու վայրի մասին, տվյալների ցանկի և աղբյուրների մասին, անձնական տվյալները մշակելու ժամկետների մասին։
Տեղեկություն ստանալու իրավունք, այսինքն անձն իրավունք ունի ստանալ հստակ, մատչելի, ճշգրիտ տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչպես են իր տվյալները մշակվում, ինչ նպատակով ու ծավալով, անձն իրավունք ունի ստանալ մշակվող անձնական տվյալների պատճենները (ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ էլեկտրոնային եղանակով): Տեղեկությունները անձի գրավոր կամ էլեկտրոնային հարցման հիման վրա նրան տրամադրվում են 5-օրյա ժամկետում, անվճար եւ ամբողջական՝ անկախ նրանից, թե երբ են դրանք մշակվել։
Ուղղելու, փոփոխելու իրավունք. Անձն իրավունք ունի պահանջել ուղղել, փոփոխել իր անձնական տվյալները, եթե դրանք ոչ ճշրգիտ կամ ոչ ամբողջական են, եթե անձնական տվյալները ձեռք են բերվել անօրինական ճանապարհով կամ անհրաժեշտ չեն մշակելու նպատակներին հասնելու համար:
Ի՞նչ անձնական տվյալներ մշակելու իրավունք ունեն կազմակերպությունները՝ որպես գործատու։
Կազմակերպությունները՝ որպես գործատու ևս հանդիսանում են անձնական տվյալներ մշակողներ, և նրանք իրավունք չունեն հավաքելու այնպիսի անձնական տվյալներ, որոնք կապված չեն աշխատանքային հարաբերությունեների հետ։
Արդյո՞ք աշխատանքի կատարման որակի ստուգման նպատակով գործատուի կողմից աշխատավայրում իրականացվող տեսանկարահանումը՝ առանց Ձեր համաձայնության, համարվում է անձնական տվյալների անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքի խախտում։
Աշխատավայրում տեսահսկման համակարգերի տեղադրումը կարող է իրականացվել միայն բացառիկ դեպքերում՝ մարդկանց անվտանգության և սեփականության պաշտպանության անհրաժեշտությամբ պայմանավորված, եթե այլ միջոցներով հնարավոր չէ հասնել այդ նպատակներին:  Մասնավոր և հանրային հաստատություններում աշխատող բոլոր անձինք պետք է գրավոր ձևով տեղեկացվեն աշխատավայրում տեսահսկման իրականացման կարգի և իրենց իրավունքների մասին: Տեսահսկվող վայրերի տեսանելի հատվածներում պետք է փակցվեն նախազգուշացման վահանակներ:
Ինչու՞ է հատկապես կարևորվում ՏՏ կազմակերպություններում անձնական տվյալների պաշտպանությունը։
ՏՏ ընկերությունները պետք է առաջնահերթություն տան աշխատակիցների իրազեկմանը և տեղեկատվական անվտանգության լավագույն փորձի վերաբերյալ ուսուցմանը: Սա օգնում է խթանել անվտանգության մշակույթը և երաշխավորում է, որ աշխատակիցները հասկանում են իրենց դերերն ու պարտականությունները զգայուն տեղեկատվության պաշտպանության հարցում։ Ընկերության կողմից տվյալների գաղտնիության պահպանումը, և դրա համար  հնարավորինս արդյունավետ ջանքերի ներդնումը խթանում է անհատների և կազմակերպությունների մոտ վստահության ձևավորմանը: Երբ օգտատերերը վստահ են, որ իրենց տվյալները պատասխանատու կերպով են մշակվում, նրանք ավելի հավանական է, որ ներգրավվեն առցանց ծառայություններով, տրամադրեն տեղեկատվությունը և մասնակցեն թվային գործարքներին:
Այս հարցում հատկապես կարևորվում է առաջին հերթին կիրառելի օրենքներին և կանոնակարգերին համապատասխանության ապահովումը։ ՏՏ ոլորտի ընկերությունները պետք է հավատարիմ մնան ոլորտի ստանդարտներին և լավագույն փորձին, իսկ որոշ դեպքերում ստանան միջազգային ստանդարտների պահանջներին համապատասխանության հավաստագրեր։
Հանրային միջոցառումների ընթացքում իրականացվող տեսալուսանկարահանումը խախտու՞մ է Ձեր անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքը։
Նման դեպքերում կարելի է մեկնաբանել, որ հանրային միջոցառմանը մասնակցությունն ինքնին համաձայնություն է տեսալուսանկարահանվելու, եւ լրացուցիչ իրազեկման անհրաժեշտություն չկա: Սակայն, անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքը պահանջում է, որ անձը լինի տեղեկացված, իսկ տվյալներ մշակողը (միջոցառման կազմակերպիչը), հարգելով անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքը, պետք է հավաստիանա, որ միջոցառման մասնակիցն իսկապես տեղեկացված է, որ իր պատկերը կարող է հայտնվել որեւէ հարթակում միջոցառման վերաբերյալ տեղեկություն տարածելու շրջանակներում: Ուստի, անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում միջազգային լավագույն փորձը նման դեպքերում վկայում է, որ անհրաժեշտ է կիրառել նախազգուշացնող միջոցներ՝ բանավոր կամ գրավոր։
Ի՞նչ պետք է անել, եթե Ձեր անձնական տվյալները մշակվում են առանց օրինական հիմքերի և նպատակների։
Եթե անձնական տվյալների սուբյեկտը համարում է, որ իր անձնական տվյալների մշակումն իրականացվում է օրենքի պահանջների խախտմամբ կամ խախտում է իր իրավունքներն ու ազատությունները, ապա նա իրավունք ունի մշակողի գործողությունները կամ անգործությունը բողոքարկել անձնական տվյալների պաշտպանության լիազոր մարմին կամ դատական կարգով:
ՀՀ-ում ո՞ր պետական մարմինն է իրականացնում անձնական տվյալների պաշտպանությունը։
Անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում պետական լիազոր մարմինը ՀՀ ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունն է (այսուհետ՝ «ԱՏՊԳ»):
ԱՏՊԳ-ն իր լիազորություններն իրականացնում է 2 եղանակով՝
• Տվյալների սուբյեկտիդիմումի հիման վրա (Եթե տվյալների սուբյեկտը համարում է, որ իր անձնական տվյալների մշակումն իրականացվում է օրենքի պահանջների խախտմամբ, ապա նա իրավունք ունի մշակողի գործողությունները կամ անգործությունը կամ որոշումները բողոքարկելու անձնական տվյալների պաշտպանության լիազոր մարմին):
• Իր նախաձեռնությամբ կամ դիմումի հիման վրա (ստուգում է
անձնական տվյալների մշակման համապատասխանությունը օրենքի պահանջներին)։
Ի՞նչ պատասխանատվություն է նախատեսվում «Անձնական տվյալների պաշտպանության օրենքը» խախտելու համար։
Օրենքը խախտելու համար սահմանված է տուգանք, որի չափը տարբեր խախտումների դեպքում տատանվում է 50.000 ՀՀ դրամից մինչև 500.000 ՀՀ դրամ։
*Նախատեսված արարքները կատարած անձն ազատվում է վարչական պատասխանատվությունից, եթե սահմանված ժամկետում կամ մինչև պատասխանատվության ենթարկվելու վերաբերյալ որոշում կայացնելը նա վերացրել է իր թույլ տված խախտումը և ներկայացրել  է ապացույցներ այդ մասին:
Այսպիսով, անձնական տվյալների պաշտպանությունը մշտապես զարգացող իրավունքի ոլորտ է, և հասարակության զարգացման ներկա պայմաններում այդ ոլորտի ուսումնասիրությունները ձեռք են բերել առանձնակի կարևորություն: Ահա թե ինչու կարևորվում է այդ ոլորտի օրենսդրական կարգավորումներին առնչությամբ տրվող ճիշտ խորհրդատվությունը։
Մենք ուրախ կլինենք տրամադրել խորհրդատվություն ոլորտը կարգավորող ակտերի վերաբերյալ, մշակել ընկերության ներքին քաղաքականության կամ տվյալների մշակման հետ կապված փաստաթղթեր, ներկայացնել ընկերության շահերը և այլն։

Путеводитель по защите персональных данных в Армении
Защита персональных данных приобрела особое значение в условиях стремительного развития сферы информационных технологий. Подобные темпы развития также влекут за собой ряд проблем в виде утечки персональных данных и новых видов мошенничества.
Стоит рассматривать следующие вопросы — как предотвратить нарушение персональных данных и/или что делать, если Ваши права были нарушены?
Какие данные считаются персональными и какова цель защиты персональных данных?
Персональными данными считается любая информация, относящаяся к физическому лицу, которая позволяет или может позволить прямо или косвенно установить личность лица (распознавать человека).
Целями защиты персональных данных являются: безопасность, защищенность, защита прав человека, предотвращение злоупотреблений и.т.д.
Что такое обработка персональных данных и кто является обработчиком персональных данных?
Любая деятельность и/или совокупность действий, связанных с обработкой персональных данных, считается обработкой персональных данных.
• Органы государственного управления
• Органы местного самоуправления
• Юридические лица
• Физические лица
При этом согласно статье 4 части 1 Закона РА «О защите персональных данных» «персональные данные обрабатываются в законных и определенных целях и не могут быть использованы в иных целях без согласия субъекта данных».
Какие меры безопасности используются для защиты  Ваших личных данных?
• Обработчик обязан использовать средства шифрования для обеспечения защиты информационных систем, содержащих персональные данные, от случайной потери, неправомерного доступа к информационным системам, неправомерного использования персональных данных, записи, уничтожения, преобразования, тиражирования, распространения и иного вмешательства.
• Обработчик обязан не допускать доступа к соответствующим технологиям обработки персональных данных лицам, не имеющим на это права.
Какие права имеет человек, персональные данные которого обрабатываются?
Право знать, под которым подразумевается право физического лица на получение информации о факте и целях обработки его персональных данных, о способах обработки персональных данных, об операторе данных, его местонахождении, о перечне и источниках данных, об условиях обработки персональных данных.
Право на получение информации, то есть лицо имеет право на получение четкой, доступной, достоверной информации о том, как обрабатываются его данные, с какой целью и в каком объеме, лицо имеет право на получение копий обрабатываемых персональных данных (как физически, так и в электронном виде). На основании письменного или электронного запроса лица информация предоставляется ему в течение 5 дней бесплатно и в полном объеме, независимо от того, когда она была обработана.
Право на исправление, изменение. Лицо вправе потребовать исправления, изменения своих персональных данных в случае их неточности или неполноты, если персональные данные получены незаконным путем или не являются необходимыми для достижения целей обработки.
Какие персональные данные может обрабатывать работодатель?
Организации, как и работодатели, также являются обработчиками персональных данных и не имеют право собирать такие персональные данные, которые не связаны с трудовыми отношениями.
Является ли видеозапись, осуществляемая работодателем на рабочем месте в целях проверки качества выполнения работы без вашего согласия, нарушением права на защиту персональных данных?
Установка систем видеонаблюдения на рабочих местах может осуществляться только в исключительных случаях, в связи с необходимостью защиты безопасности людей и имущества, если эти цели не могут быть достигнуты иными средствами. Все лица, работающие в частных и государственных учреждениях, должны быть письменно проинформированы о порядке осуществления видеонаблюдения на рабочем месте и своих правах. Предупреждающие таблички должны быть вывешены в видимых местах зон видеонаблюдения.
Почему защита персональных данных особенно важна в ИТ-организациях?
ИТ-компании должны уделять первоочередное внимание информированию сотрудников и обучению передовым методам информационной безопасности. Это помогает формировать культуру безопасности и гарантирует, что сотрудники понимают свои роли и обязанности в защите конфиденциальной информации. Стремление компании к конфиденциальности данных и принятие для этого наиболее эффективных мер способствует укреплению доверия между отдельными лицами и организациями. Когда пользователи уверены, что с их данными обращаются ответственно, они с большей вероятностью будут взаимодействовать с онлайн-сервисами, предоставлять информацию и участвовать в цифровых транзакциях.
В этом отношении особенно важно обеспечить соблюдение применимых законов и правил. ИТ-компании должны придерживаться отраслевых стандартов и лучших практик, а в некоторых случаях получать сертификаты соответствия международным стандартам.
Нарушает ли видеозапись ваше право на защиту персональных данных во время массовых мероприятий?
В таких случаях можно истолковать, что само участие в публичном мероприятии является согласием на съемку, и дополнительного информирования не требуется. Однако право на защиту персональных данных требует, чтобы человек был проинформирован, а обработчик данных (организатор мероприятия), уважая право на защиту персональных данных, должен убедиться, что участник мероприятия действительно проинформирован о том, что его изображение может появляться на любых платформах и информация о мероприятии в рамках распространения. Поэтому лучшая международная практика в области защиты персональных данных в таких случаях указывает на необходимость применения мер предупреждения, устно или письменно.
Что делать, если ваши персональные данные обрабатываются без законных оснований и целей?
Если субъект персональных данных считает, что обработка его персональных данных осуществляется с нарушением требований законодательства или нарушает его права и свободы, то он вправе обжаловать действия или бездействие обработчика в уполномоченный орган по вопросам личной защиты данных или в суде.
К кому можно обратиться за советом, какой государственный орган в РА осуществляет защиту персональных данных?
Государственным уполномоченным органом в области защиты персональных данных является Агентство по защите персональных данных Министерства внутренних дел Республики Армения (далее – «Агентство по защите персональных данных»).
Агентство национальной безопасности осуществляет свои полномочия двумя способами:
• На основании запроса субъекта данных (если субъект данных считает, что обработка его персональных данных осуществляется с нарушением требований законодательства, он вправе обжаловать действия или бездействие или решения обработчика в уполномоченный орган по защите персональных данных).
• По собственной инициативе или на основании заявления (проверки
соответствие обработки персональных данных требованиям законодательства).
Какая ответственность предусмотрена за нарушение «Закона о защите персональных данных»?
За нарушение закона установлен штраф, размер которого варьируется от 50 000 драмов до 500 000 драмов за различные нарушения.
*Лицо, совершившее предусмотренные действия, освобождается от административной ответственности, если оно устранило допущенное им нарушение в установленный срок или до принятия решения о привлечении к ответственности и представило доказательства этого.
Таким образом, защита персональных данных является постоянно развивающейся областью права, и в современных условиях развития общества исследования этой области приобрели особое значение. Вот почему важна правильная консультация относительно правового регулирования сферы.
Мы будем рады предоставить консультацию по актам, регулирующим сферу, разработать внутренние политики или документы, связанные с обработкой данных, представлять интересы компании и т. д. ․