Մարդու կյանքի և առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները համարվում են քրեական իրավունքի ամենտարածված հանցակազմերը։ Մեր իրավաբանական ընկերությունը տրամադրում է մասնագիտացված իրավական աջակցություն այս գործերով, որպեսզի ապահովի Ձեր իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունը մինչդատական վարրույթում և դատական բոլոր ատյաններում։ Մենք պատրաստ ենք պաշտպանել ձեր շահերը և հասնել արդարության՝ անկախ նրանից, թե դուք տուժող եք, թե մեղադրյալ։
Մարդու կյանքի և առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով չափազանց մեծ դեր ունի սուբյեկտիվ կողմին տրված իրավական գնահատականը, այն է՝ արդյոք արարքը կատարվել է դիտավորությամբ, թե անզգուշությամբ, որն է եղել մեղադրյալի նպատակը և ինչ հոգեհուզական վիճակում է կատարված եղել արարքը։ Այս հանգամանքներից յուրաքանչյուր փոփոխությունը հանգեցնում է արարքի իրավական գնահատակի փոփոխության և դրանով պայմանավորված՝ պատժի խստության էական նվազման։
Ինչպես տեսնում ենք թեև հանցագործության հետևանքը նույնն է, սակայն անձի դիտավորության, հոգեհուզական վիճակի և նպատակի փոփոխությունը փոխում է արարքի որակումը և պատիժը։
Եթե դուք բախվել եք առողջության դեմ ուղղված հանցագործության մեղադրանքի կամ տուժել եք դրանից, կապվեք մեզ հետ՝ որակյալ իրավական օգնություն ստանալու համար։
Հիշեք ցուցմուքները առավել արժեքավոր են, երբ դրանք չեն փոփոխվում և մնում են հաստատուն գործի ողջ ընթացքում։ Կարևոր է դիմել փաստաբանի նախքան ցուցմունք տալը՝ Ձեր իրավունքների ու շահերի լավագույնս ապահովելու համար։
Օրենքը նախատեսում է նախկինում տրված ցուցմունքից իրավաչափորեն հրաժավելու դեպքեր, երբ դա որևէ բացասական հետևանք չի ունենա Ձեզ համար․
2022թ․ հուլիսին օրինական ուժի մեջ է մտել ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգիրքը, որն արգելում է ցուցմունք տալիս ստել ինչպես վկաներին և տուժողներին, այնպես էլ մեղադրյալներին և ձերբակալվածներին՝ դրա համար նախատեսելով քրեական պատասխանատվություն։Այդուհանդերձ, մեղադրյալը և ձերբակալվածը կարող են օգտվել լռելու իրավունքից, որը չի կարող մեկնաբանվել նրանց դեմ, իսկ տուժողն ու վկան հրաժարվել ցուցմունք տալուց, եթե ողջամտորն ենթադրվում է, որ այդ ցուցմունքը կարող է օգտագործվել իրենց դեմ։

Crimes against life and health are among the most common offenses in criminal law. Our law firm provides specialized legal assistance in such cases to ensure the effective protection of your rights both during pre-trial proceedings and at all stages of the court process. We are prepared to defend your interests and achieve justice, whether you are a victim or a defendant.
In cases involving crimes against life and health, the legal assessment of the subjective side plays a crucial role—whether the act was committed intentionally or negligently, what the defendant’s purpose was, and the emotional state in which the act was carried out. Each of these factors can change the legal qualification of the act and significantly reduce the severity of the punishment.
As we can see, although the outcome of the crime may be the same, changes in intent, emotional state, or motive alter both the legal qualification of the act and the punishment.
If you are accused of a crime against health, or if you are a victim, contact us to receive qualified legal assistance.
Testimonies are most valuable when they remain consistent throughout the case. It is crucial to consult a lawyer before giving testimony to best safeguard your rights and interests.
The law provides cases where previously given testimony can be legally withdrawn without negative consequences:
In July 2022, Armenia’s new Criminal Procedure Code entered into force, prohibiting false testimony not only from witnesses and victims but also from defendants and detainees, establishing criminal liability for it. However, the accused and detainees may exercise their right to remain silent, which cannot be interpreted against them, while victims and witnesses may refuse to testify if it is reasonably assumed that their testimony could be used against them.