2021թ․-ից սկսած Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծվել են կոռոիպցիայի դեմ պայքարի մասնագիտացված նոր մարմիններ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե և Հակակոռուպցիոն դատարան, ինչը ընդգծում է նմանատիպ գործերով մասնագիտացված փաստաբանների դիմելու կարևորությունը։
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները կարելի է պայմանականորեն բաժանել երկու խմբի՝
հատուկ սուբյեկտի՝ պաշտոնատար անձի կողմից կատարվող հանցանքներ
հանցանքներ, որոնց սուբյեկտը պետական պաշտոնատար անձ չէ
Պաշտոնատար անձի կողմից իր բուն ծառայողական լիազորությունների օգտագործամբ կատարվող հանցագործություններ՝
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները համարվում են դժվար բացահայտելի հանցագործություններ, քանի որ որպես կանոն հանցագործությունից տուժած անձինք չեն լինում։ Այդ պատճառով կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման համար հաճախակի գործածվում են գաղտնի միջոցներ՝
հեռախոսային խոսակցությունների և այլ հաղորդակցության վերահսկում
Ներքին դիտում
Կաշառք տալու և ստանալու նմանակում օպերատիվ-հետախուզական և գաղտնի քննչական գործողություններ
Այդ իսկ պատճառով նախևառաջ անհրաժեշտ է գնահատել ձեռնարկված գաղտնի միջոցների իրավաչափությունը և դրա արդյունքում ստացված ապացույցների թույլատրելիությունը։
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների ամենաբարդ ապացուցվող տարրը մեղադրյալին մեղսագրվող գործողության մտադրությունն է և նպատակը, ուտի կարևոր է մեղադրանքի ներկայացման իսկ պահից դիմել փորձառու և վստահելի փաստաբանի օգնությանը։

Since 2021, the Republic of Armenia has established specialized anti-corruption bodies – the Anti-Corruption Committee and the Anti-Corruption Court, which highlights the importance of seeking assistance from lawyers specialized in corruption-related cases.
Corruption-related offenses can be conditionally divided into two groups:
Offenses committed by special subjects – public officials
Offenses committed by individuals who are not public officials
These include general criminal offenses committed by using one’s official position or powers, such as:
Other crimes directly related to the abuse of official powers include:
Corruption-related crimes are among the most difficult to detect, as they usually do not involve a direct victim. Therefore, secret investigative measures are often employed, including:
Wiretapping and surveillance of communications
Covert observation
Undercover operations simulating bribery transactions
Accordingly, the first priority in defense is to evaluate the legality of the covert measures and the admissibility of the obtained evidence.
The most complex element to prove in corruption-related cases is the intent and purpose behind the accused’s alleged actions. For this reason, it is essential to seek the assistance of an experienced and reliable defense attorney immediately upon the presentation of charges.