5 կարևոր հարց, որ պետք է հաշվի առնել Հայաստանում ընկերություն գրանցելիս
Ընկերության գրանցումը առանցքային քայլ է բիզնեսի ստեղծման ճանապարհին։ Հայաստանում ընկերությունների գրանցման գործընթացում անհրաժեշտ է խորը պատկերացում կազմել իրավական, տնտեսական և վարչական ասպեկտների վերաբերյալ, քանի որ այս հարցերում տեղեկացվածությունը և համապատասխան մասնագետների ներգրավվածությունը գերակշիռ ազդեցություն կարող է ունենալ Ձեր բիզնես գործունեության սահուն և հաջողակ ընթացքի վրա:
Այս հոդվածում մենք կանդրադառնանք Հայաստանում ընկերություն գրանցելիս ուշադրության արժանի հինգ կարևոր հարցերի։
1. Որո՞նք են Հայաստանի Հանրապետությունում տարածված ընկերության տեսակները
Օրենսդիրը նախատեսել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու նպատակով ստեղծվող իրավաբանական անձանց հետևյալ տեսակները՝
• Կոոպերատիվներ, որը քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց անդամության վրա հիմնված ու իր անդամների գույքային փայավճարների միավորման միջոցով մասնակիցների նյութական և այլ կարիքների բավարարման նպատակով ստեղծված կամավոր միավորումն է:
• Ընկերակցություններ, որոնք կարող են ստեղծվել լիակատար ընկերակցության կամ վստահության վրա հիմնված ընկերակցության ձևով:
• Ընկերություններ, որոնք կարող են ստեղծվել սահմանափակ կամ լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության կամ բաժնետիրական ընկերության ձևով: Տնտեսական ընկերություն կարող է ստեղծել մեկ անձ:
Հայաստանում իրավաբանական անձանց ամենատարածված տեսակներն են սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը (ՍՊԸ) և բաժնետիրական ընկերությունը, որն էլ իր հերթին կարող է լինել փակ և բաց (ՓԲԸ և ԲԲԸ)։
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ և բաժնետիրական ընկերությունների հիմնական տարբերությունը կանոնադրական կապիտալում մասնակցության ձևն է, մասնավորապես՝ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների կանոնադրական կապիտալը բաժանված է բաժնեմասերի, իսկ բաժնետիրական ընկերությունների դեպքում կանոնադրական կապիտալը բաժանված է բաժնետոմսերի: Այս տեսանկյունից բաժնետիրական ընկերությունների դեպքում օրենսդիրը հնարավորություն է սահմանել կանոնադրությամբ նախատեսել տարբեր տեսակի և դասերի բաժնետոմսեր, որոնցով համապատասխանաբար տարբերվում են նաև բաժնետերերին տրվող իրավունքները։
Միաժամանակ, ընկերության ռեեստրը այլ մարմնի կողմից վարելու օրենսդրական պահանջը ևս այս ընկերությունների համար տարբեր է։ Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության մասնակիցների ռեեստրը վարում է ՀՀ իրավաբանական անձանց ռեգիստրի գործակալությունը, մինչդեռ բաժնետիրական ընկերությունների դեպքում ռեեստրը վարվում է ՀՀ Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից հաշվի օպերատորների միջոցով և գաղտնի է երրորդ անձանց համար։
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ և բաժնետիրական ընկերությունների գրանցման առանձնահատկություններին կարող եք ավելի մանրամասն ծանոթանալ  այստեղ:
Ստացեք գնային առաջարկ ընկերություն գրանցելու համար
Մեր թիմը, լինելով Հայաստանում կորպորատիվ և բիզնես իրավունքի ոլորտում առաջատար իրավաբանական ընկերություններից մեկը, պատրաստ է աջակցել Ձեր բիզնես գաղափարի կյանքի կոչման բոլոր իրավական հարցերում՝ սկսած ընկերության գրանցումից և անհրաժեշտ թույլտվությունների, լիցենզիաների ստացումից մինչև ընթացիկ իրավական սպասարկում։
2. Ի՞նչ հարկման համակարգեր են նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ
ՀՀ Հարկային օրենսդրության համաձայն գործում են հարկային ընդհանուր և հատուկ համակարգեր։
Հարկման ընդհանուր համակարգի շրջանակներում ընկերությունները  հարկվում են
• ԱԱՀ-ով և/կամ
• Շահութահարկով։
Ինչ վերաբերում է հարկման հատուկ համակարգին, այն ներառում է
• շրջանառության հարկի համակարգը և
• միկրոձեռնարկատիրության համակարգը։
Շրջանառության հարկի համակարգի շրջանակներում կազմակերպությունները հարկվում են ԱԱՀ-ին և (կամ) շահութահարկին փոխարինող շրջանառության հարկով՝ 5% դրույքաչափով, եթե նրանց տարեկան շրջանառությունը չի գերազանցում 115 միլիոն ՀՀ դրամը, իսկ միկրոձեռնարկատիրության համակարգի շրջանակներում ընկերությունները ազատվում են ԱԱՀ և շահութահարկի վճարումից, եթե տարեկան շրջանառությունը չի գերազանցում 24 միլիոն ՀՀ դրամը։
Հայաստանում առավել տարածված գործարքների հարկմանը կարող եք ծանոթանալ մեր կողմից հրապարակված հետևյալ հոդվածում:
woman holding a pen and a contract form
3. Ինչպե՞ս բացել բանկային հաշիվ ընկերության համար
Բանկային հաշիվ բացելուց առաջ անհրաժեշտ է նախ լավ ուսումնասիրել և ընտրել այնպիսի բանկ, որն ավելի համապատասխան կլինի Ձեր ընկերության կարիքներին և կտրամադրի Ձեր բինզես գործունեությանն անհրաժեշտ ծառայությունները։ Սովորաբար ընկերության համար բանկային հաշիվ բացելիս անհրաժեշտ է ներկայացնել ընկերության գրանցման փաստաթղթերը, ընկերության հասցեն և ընկերության անունից հանդես գալու լիազորություն ունեցող անձանց նույնականացման փաստաթղթերը, ինչպես նաև այլ  լրացուցիչ փաստաթղթեր՝ ըստ բանկի պահանջների։ Այս գործընթացում ընկերության անունից հանդես գալու լիազորություն ունեցող անձի՝ տնօրենի ներկայությունը պարտադիր է։
Հայաստանում բանկային հաշվի բացմանն ու քարտի ստացմանն առնչվող հարցերի պատասխանները կարող եք տեսնել մեր կողմից նախկինում ներկայացված հրապարակմամբ:
4. Ի՞նչ հիմնական պահանջներ են նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսդրությամբ
Ընկերություն հիմնադրելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել աշխատանքային օրենսդրության մի շարք իմպերատիվ պահանջներ։ Առաջին հերթին կարևոր է ճիշտ կազմել աշխատողների հետ կնքվող աշխատանքային պայմանագրերը և դրանց մեջ ներառել ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված պարտադիր պայմանները, օրինակ՝ հիմնական աշխատավարձի չափը և այն որոշելու ձևը, աշխատաժամանակի ռեժիմը, աշխատանքը սկսելու ամսաթիվը, պաշտոնի անվանումը և/կամ աշխատանքային գործառույթները, ամենամյա արձակուրդի տեսակը և այլն։
Ինչ վերաբերում է օտարերկրացիների հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքելուն, ապա այս դեպքում պահանջվում է ստանալ աշխատանքի թույլտվություն։
Գործատուն պարտավոր է ապահովել անվտանգ աշխատանքային միջավայր և ապահովել աշխատողների առողջության պահպանության նվազագույն պահանջները։ Բացի այդ, օրենսդիրը նախատեսել է այլ երաշխիքներ, ինչպես օրինակ նվազագույն աշխատավարձ, առավելագույն աշխատաժամանակ, իսկ այդ ժամանակը գերազանցելու դեպքում՝ գործատուի կողմից համաչափ փոխհատուցում տրամադրելու պարտականություն, ամենամյա նվազագույն վճարովի արձակուրդ, իսկ որոշ մասնագիտությունների դեպքում՝ նաև լրացուցիչ և երկարացված վճարովի արձակուրդ, և այլն։
Խիստ պահանջներ են նախատեսված նաև աշխատանքային պայմանագիրը գործատուի նախաձեռնությամբ լուծելու նկատմամբ` սահմանելով աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու հիմքերի սպառիչ ցանկ և դրա մասին ծանուցման հստակ ժամկետներ։
5. Ինչպե՞ս ընտրել իրավաբանական և հաշվապահական ընկերություններ
Ձեր ընկերության տեսակին և կարիքներին համապատասխան ճիշտ իրավաբանական և հաշվապահական ընկերությունների հետ համագործացկելը Ձեզ կօգնի հեշտ կողմնորոշվել բիզնես գործունեության շատ բարդություններում և կապահովի Ընկերության բիզնես գործունեության՝ տեղական օրենքների և նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջներին մշտական համապատասխանությունը։ Անհրաժեշտ է, որ իրավաբանական ընկերությունը ունենա մեծ փորձ կորպորատիվ և ֆինանսական իրավունքի ոլորտներում, իրազեկ լինի պետական մարմինների կողմից կիրառվող գործարար սովորույթներին, և լավ տիրապետի նաև հարկային իրավահարաբերությունները կարգավորող ակտերին։
Կապվեք մեզ հետ անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն ստանալու համար
Որպես կորպորատիվ և բիզնես իրավունքի ոլորտում առաջատար իրավաբանական ընկերություն, պատրաստ ենք աջակցել Ձեր բիզնես գաղափարի կյանքի կոչման բոլոր իրավական հարցերում՝ սկսած ընկերության գրանցումից և անհրաժեշտ թույլտվությունների, լիցենզիաների ստացումից մինչև ընթացիկ իրավական սպասարկում։

Регистрация компании в Армении: 5 важных аспектов планирования
Регистрация компании в Армении– ключевой этап в создании бизнеса. В процессе регистрации компании в Армении необходимо иметь глубокое понимание юридических, экономических и административных аспектов, поскольку осведомленность в этих вопросах и привлечение соответствующих специалистов могут оказать серьезное влияние на гладкое и успешное протекание вашей деятельности.
В этой статье мы рассмотрим пять важных вопросов, на которые стоит обратить внимание при регистрации компании в Армении.
1. Какие типы компаний наиболее распространены в Республике Армения?
Законодателем предусмотрены следующие виды юридических лиц, созданных в целях занятия предпринимательской деятельностью:
• Кооперативы, представляющие собой добровольное объединение, основанное на членстве физических и юридических лиц и создаваемое в целях удовлетворения материальных и иных потребностей участников путем объединения имущественных взносов его членов.
• Товарищества, которые могут быть созданы как полное товарищество или доверительное товарищество.
• Компании, которые могут быть созданы в форме общества с ограниченной или дополнительной ответственностью или акционерного общества. Компания может быть создана одним человеком.
Наиболее распространенными видами юридических лиц в Армении являются общества с ограниченной ответственностью (ООО) и акционерные общества, которые в свою очередь могут быть закрытыми или открытыми (ОАО и ЗОО).
Основное отличие обществ с ограниченной ответственностью от акционерных обществ заключается в форме участия в уставном капитале, а именно: в обществах с ограниченной ответственностью уставный капитал разделен на доли, а в случае акционерных обществ уставный капитал разделен на акции. С этой точки зрения для акционерных обществ законодатель установил возможность предусмотреть в уставе разные виды и классы акций, при этом права, предоставляемые акционерам, также различны.
При этом юридическое требование ведения реестра компаний другим органом для этих компаний также различно. Реестр участников общества с ограниченной ответственностью ведется Агентством регистрации юридических лиц Армении, а в случае акционерных обществ реестр ведется Центральным депозитарием Армении через операторов счетов и является конфиденциальным для третьих лиц.
Подробнее об особенностях регистрации общества с ограниченной ответственностью и акционерного общества можно узнать здесь.
Получите коммерческое предложение для открытии компании в Армении
Наша команда, являясь одной из ведущих юридических фирм в сфере корпоративного и предпринимательского права в Армении, готова оказать помощь во всех юридических вопросах реализации вашей бизнес-идеи, начиная от регистрации компании и получения необходимых разрешений и лицензий и заканчивая текущим юридическим обслуживанием.
2. Какие системы налогообложения предусмотрены законодательством Республики Армения?
Согласно налоговому законодательству РА, существуют общая и специальная налоговые системы.
Компании облагаются налогом по общей системе налогообложения.
• С НДС и/или
• С налогом на прибыль.
Что касается специальной системы налогообложения, то она включает в себя:
• система налога от оборота и
• система предпринимательства
В рамках системы налога с оборота организации облагаются налогом с оборота, заменяющим НДС и/или налог на прибыль по ставке 5%, если их годовой оборот не превышает 115 млн армянских драмов а в рамках системы микропредпринимательства — компании освобождаются от уплаты НДС и налога на прибыль, если годовой оборот не превышает 24 миллионов армянских драмов.
Вы можете ознакомиться с налогообложением наиболее распространенных сделок в Армении в другой опубликованной нами статье.
woman holding a pen and a contract form
3. Как открыть банковский счет для компании?
Прежде чем открыть банковский счет, необходимо тщательно изучить и выбрать банк, который будет больше соответствовать потребностям вашей компании и будет предоставлять необходимые услуги для вашей деловой деятельности. Обычно при открытии банковского счета компании необходимо предоставить документы о регистрации компании, адрес компании и документы, удостоверяющие личность лиц, уполномоченных действовать от имени компании, а также другие дополнительные документы в соответствии с требованиями банка. При этом присутствие лица, уполномоченного действовать от имени компании, обязательно.
Ответы на вопросы, связанные с открытием банковского счета и получением карты в Армении, вы можете увидеть в нашей предыдущей публикации.
4. Какие основные требования предусмотрены трудовым законодательством Республики Армения?
При регистрации компании в Армении необходимо учитывать ряд обязательных требований, предусмотренных трудовым законодательством. Прежде всего, важно правильно составить трудовые договоры, заключаемые с работниками, и включить в них обязательные условия, определенные Трудовым кодексом Армении, например, размер основного оклада и порядок его определения, рабочий день, режим времени, дата начала работы, наименование должности и/или трудовых функций, вид ежегодного отпуска и т.д.
Что касается заключения трудового договора с иностранцами, то в этом случае требуется получить разрешение на работу.
Работодатель обязан обеспечить безопасные условия труда и обеспечить минимальные требования по охране здоровья работников. Кроме того, законодателем предусмотрены и другие гарантии, такие как минимальная заработная плата, максимальная продолжительность рабочего времени, а в случае превышения этого времени — обязанность предоставления соразмерной компенсации со стороны работодателя, ежегодный минимальный оплачиваемый отпуск, а в случае некоторых профессий , также дополнительный и продленный оплачиваемый отпуск и т. д.
Также установлены жесткие требования к расторжению трудового договора по инициативе работодателя, так как предусмотрены перечень оснований расторжения трудового договора и четкие сроки уведомления об этом.
5. Как выбрать юридические и бухгалтерские фирмы?
Помните, что сотрудничество с авторитетными юридическими и бухгалтерскими фирмами может помочь вам разобраться в сложностях ведения бизнеса в Армении и обеспечить соблюдение местных законов и правил. Целесообразно провести тщательное исследование и, возможно, проконсультироваться с другими предприятиями в Армении, чтобы получить рекомендации по подходящим фирмам. Юридической фирме необходимо иметь большой опыт работы в сфере корпоративного и финансового права, знать практику делового оборота, используемую государственными органами, хорошо разбираться в актах, регулирующих налоговые правоотношения.
Свяжитесь с нами для бесплатной консультации