5 կարևոր հարց, որ պետք է հաշվի առնել Հայաստանում ընկերություն գրանցելիս
Ընկերության գրանցումը առանցքային քայլ է բիզնեսի ստեղծման ճանապարհին։ Հայաստանում ընկերությունների գրանցման գործընթացում անհրաժեշտ է խորը պատկերացում կազմել իրավական, տնտեսական և վարչական ասպեկտների վերաբերյալ, քանի որ այս հարցերում տեղեկացվածությունը և համապատասխան մասնագետների ներգրավվածությունը գերակշիռ ազդեցություն կարող է ունենալ Ձեր բիզնես գործունեության սահուն և հաջողակ ընթացքի վրա:
Այս հոդվածում մենք կանդրադառնանք Հայաստանում ընկերություն գրանցելիս ուշադրության արժանի հինգ կարևոր հարցերի։
1. Որո՞նք են Հայաստանի Հանրապետությունում տարածված ընկերության տեսակները
Օրենսդիրը նախատեսել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու նպատակով ստեղծվող իրավաբանական անձանց հետևյալ տեսակները՝
• Կոոպերատիվներ, որը քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց անդամության վրա հիմնված ու իր անդամների գույքային փայավճարների միավորման միջոցով մասնակիցների նյութական և այլ կարիքների բավարարման նպատակով ստեղծված կամավոր միավորումն է:
• Ընկերակցություններ, որոնք կարող են ստեղծվել լիակատար ընկերակցության կամ վստահության վրա հիմնված ընկերակցության ձևով:
• Ընկերություններ, որոնք կարող են ստեղծվել սահմանափակ կամ լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության կամ բաժնետիրական ընկերության ձևով: Տնտեսական ընկերություն կարող է ստեղծել մեկ անձ:
Հայաստանում իրավաբանական անձանց ամենատարածված տեսակներն են սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը (ՍՊԸ) և բաժնետիրական ընկերությունը, որն էլ իր հերթին կարող է լինել փակ և բաց (ՓԲԸ և ԲԲԸ)։
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ և բաժնետիրական ընկերությունների հիմնական տարբերությունը կանոնադրական կապիտալում մասնակցության ձևն է, մասնավորապես՝ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների կանոնադրական կապիտալը բաժանված է բաժնեմասերի, իսկ բաժնետիրական ընկերությունների դեպքում կանոնադրական կապիտալը բաժանված է բաժնետոմսերի: Այս տեսանկյունից բաժնետիրական ընկերությունների դեպքում օրենսդիրը հնարավորություն է սահմանել կանոնադրությամբ նախատեսել տարբեր տեսակի և դասերի բաժնետոմսեր, որոնցով համապատասխանաբար տարբերվում են նաև բաժնետերերին տրվող իրավունքները։
Միաժամանակ, ընկերության ռեեստրը այլ մարմնի կողմից վարելու օրենսդրական պահանջը ևս այս ընկերությունների համար տարբեր է։ Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության մասնակիցների ռեեստրը վարում է ՀՀ իրավաբանական անձանց ռեգիստրի գործակալությունը, մինչդեռ բաժնետիրական ընկերությունների դեպքում ռեեստրը վարվում է ՀՀ Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից հաշվի օպերատորների միջոցով և գաղտնի է երրորդ անձանց համար։
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ և բաժնետիրական ընկերությունների գրանցման առանձնահատկություններին կարող եք ավելի մանրամասն ծանոթանալ  այստեղ:
Ստացեք գնային առաջարկ ընկերություն գրանցելու համար
Մեր թիմը, լինելով Հայաստանում կորպորատիվ և բիզնես իրավունքի ոլորտում առաջատար իրավաբանական ընկերություններից մեկը, պատրաստ է աջակցել Ձեր բիզնես գաղափարի կյանքի կոչման բոլոր իրավական հարցերում՝ սկսած ընկերության գրանցումից և անհրաժեշտ թույլտվությունների, լիցենզիաների ստացումից մինչև ընթացիկ իրավական սպասարկում։
2. Ի՞նչ հարկման համակարգեր են նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ
ՀՀ Հարկային օրենսդրության համաձայն գործում են հարկային ընդհանուր և հատուկ համակարգեր։
Հարկման ընդհանուր համակարգի շրջանակներում ընկերությունները  հարկվում են
• ԱԱՀ-ով և/կամ
• Շահութահարկով։
Ինչ վերաբերում է հարկման հատուկ համակարգին, այն ներառում է
• շրջանառության հարկի համակարգը և
• միկրոձեռնարկատիրության համակարգը։
Շրջանառության հարկի համակարգի շրջանակներում կազմակերպությունները հարկվում են ԱԱՀ-ին և (կամ) շահութահարկին փոխարինող շրջանառության հարկով՝ 5% դրույքաչափով, եթե նրանց տարեկան շրջանառությունը չի գերազանցում 115 միլիոն ՀՀ դրամը, իսկ միկրոձեռնարկատիրության համակարգի շրջանակներում ընկերությունները ազատվում են ԱԱՀ և շահութահարկի վճարումից, եթե տարեկան շրջանառությունը չի գերազանցում 24 միլիոն ՀՀ դրամը։
Հայաստանում առավել տարածված գործարքների հարկմանը կարող եք ծանոթանալ մեր կողմից հրապարակված հետևյալ հոդվածում:
woman holding a pen and a contract form
3. Ինչպե՞ս բացել բանկային հաշիվ ընկերության համար
Բանկային հաշիվ բացելուց առաջ անհրաժեշտ է նախ լավ ուսումնասիրել և ընտրել այնպիսի բանկ, որն ավելի համապատասխան կլինի Ձեր ընկերության կարիքներին և կտրամադրի Ձեր բինզես գործունեությանն անհրաժեշտ ծառայությունները։ Սովորաբար ընկերության համար բանկային հաշիվ բացելիս անհրաժեշտ է ներկայացնել ընկերության գրանցման փաստաթղթերը, ընկերության հասցեն և ընկերության անունից հանդես գալու լիազորություն ունեցող անձանց նույնականացման փաստաթղթերը, ինչպես նաև այլ  լրացուցիչ փաստաթղթեր՝ ըստ բանկի պահանջների։ Այս գործընթացում ընկերության անունից հանդես գալու լիազորություն ունեցող անձի՝ տնօրենի ներկայությունը պարտադիր է։
Հայաստանում բանկային հաշվի բացմանն ու քարտի ստացմանն առնչվող հարցերի պատասխանները կարող եք տեսնել մեր կողմից նախկինում ներկայացված հրապարակմամբ:
4. Ի՞նչ հիմնական պահանջներ են նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսդրությամբ
Ընկերություն հիմնադրելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել աշխատանքային օրենսդրության մի շարք իմպերատիվ պահանջներ։ Առաջին հերթին կարևոր է ճիշտ կազմել աշխատողների հետ կնքվող աշխատանքային պայմանագրերը և դրանց մեջ ներառել ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված պարտադիր պայմանները, օրինակ՝ հիմնական աշխատավարձի չափը և այն որոշելու ձևը, աշխատաժամանակի ռեժիմը, աշխատանքը սկսելու ամսաթիվը, պաշտոնի անվանումը և/կամ աշխատանքային գործառույթները, ամենամյա արձակուրդի տեսակը և այլն։
Ինչ վերաբերում է օտարերկրացիների հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքելուն, ապա այս դեպքում պահանջվում է ստանալ աշխատանքի թույլտվություն։
Գործատուն պարտավոր է ապահովել անվտանգ աշխատանքային միջավայր և ապահովել աշխատողների առողջության պահպանության նվազագույն պահանջները։ Բացի այդ, օրենսդիրը նախատեսել է այլ երաշխիքներ, ինչպես օրինակ նվազագույն աշխատավարձ, առավելագույն աշխատաժամանակ, իսկ այդ ժամանակը գերազանցելու դեպքում՝ գործատուի կողմից համաչափ փոխհատուցում տրամադրելու պարտականություն, ամենամյա նվազագույն վճարովի արձակուրդ, իսկ որոշ մասնագիտությունների դեպքում՝ նաև լրացուցիչ և երկարացված վճարովի արձակուրդ, և այլն։
Խիստ պահանջներ են նախատեսված նաև աշխատանքային պայմանագիրը գործատուի նախաձեռնությամբ լուծելու նկատմամբ` սահմանելով աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու հիմքերի սպառիչ ցանկ և դրա մասին ծանուցման հստակ ժամկետներ։
5. Ինչպե՞ս ընտրել իրավաբանական և հաշվապահական ընկերություններ
Ձեր ընկերության տեսակին և կարիքներին համապատասխան ճիշտ իրավաբանական և հաշվապահական ընկերությունների հետ համագործացկելը Ձեզ կօգնի հեշտ կողմնորոշվել բիզնես գործունեության շատ բարդություններում և կապահովի Ընկերության բիզնես գործունեության՝ տեղական օրենքների և նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջներին մշտական համապատասխանությունը։ Անհրաժեշտ է, որ իրավաբանական ընկերությունը ունենա մեծ փորձ կորպորատիվ և ֆինանսական իրավունքի ոլորտներում, իրազեկ լինի պետական մարմինների կողմից կիրառվող գործարար սովորույթներին, և լավ տիրապետի նաև հարկային իրավահարաբերությունները կարգավորող ակտերին։
Կապվեք մեզ հետ անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն ստանալու համար
Որպես կորպորատիվ և բիզնես իրավունքի ոլորտում առաջատար իրավաբանական ընկերություն, պատրաստ ենք աջակցել Ձեր բիզնես գաղափարի կյանքի կոչման բոլոր իրավական հարցերում՝ սկսած ընկերության գրանցումից և անհրաժեշտ թույլտվությունների, լիցենզիաների ստացումից մինչև ընթացիկ իրավական սպասարկում։

5 Important Issues to Consider for Company Registration in Armenia
Company registration in Armenia is a critical step for entrepreneurs and businesses aiming to establish a presence in this dynamic market.  Navigating the process of company registration in Armenia requires a keen understanding of the legal, economic, and administrative landscape. As an aspiring entrepreneur or a business expansion strategist, being well-versed in these matters is essential to ensure a smooth and successful incorporation journey.
In this article, we will delve into five important issues that require attention when registering a company in Armenia.
1. What are the common types of companies in the Republic of Armenia?
The legislator provided for the following types of legal entities created for the purpose of engaging in business activities:
• Cooperatives, which is a voluntary association based on the membership of individuals and legal entities, created for the purpose of meeting the material and other needs of the participants through the pooling of property fees of its members.
• Partnerships that can be formed in the form of a general partnership or a trust partnership.
• Companies that can be created in the form of a limited or additional liability company or a joint-stock company. A company can be created by one person.
The most common types of legal entities in Armenia are limited liability company (LLC) and joint-stock company, which, in turn, can be close or open (CJSC, OJSC).
The main difference between limited liability companies and joint-stock companies is the form of participation in the charter capital, particularly, the charter capital of limited liability companies is divided into shares, and in the case of joint-stock companies, it is divided into stocks. From this point of view, in the case of joint-stock companies, the legislator has established the possibility to provide for different types and classes of stocks in the charter, with which the rights given to the shareholders are also different.
At the same time, the legal requirement to maintain the company register by another body is also different for these companies. The registry of the participants of the limited liability company is maintained by the RA Legal Entities Registry Agency, while in the case of joint-stock companies, the registry is maintained by the Central Depository of the RA through account operators and is confidential to third parties.
You can find out more details about limited liability and joint stock companies’ registration here.
Get a free quote for registering a company in Armenia
Being one of the leading law firms in the field of corporate and business law in Armenia, MB Legal is ready to assist you in all legal issues of implementing your business idea, from company registration and obtaining the necessary permits and licenses to current legal services.
2. What taxation regimes are provided by the legislation of the Republic of Armenia?
According to RA Tax legislation, there are general and special tax systems.
Companies are taxed under the general taxation system
• With Value Added Tax (VAT) and/or
• With profit tax.
As for the special system of taxation, it includes:
• turnover tax system and
• the micro-enterpreneurship system.
Within the framework of the turnover tax system, organizations are taxed with a turnover tax that replaces VAT and/or profit tax at a rate of 5%, if their annual turnover does not exceed AMD 115 million, and within the micro-entrepreneurship system, companies are exempt from paying VAT and profit tax if the annual turnover does not exceed AMD 24 million.
You can get acquainted with the taxation of the most common transactions in Armenia with another article published on our website.
3. How to open a bank account for the company?
Before opening a bank account, it is necessary to carefully research and choose a bank that will be more suitable to the needs of your company and will provide the necessary services for your business activity. Usually, when opening a bank account for a company, it is necessary to submit company registration documents, company address and identification documents of persons authorized to act on behalf of the company, as well as other additional documents according to the bank’s requirements. In this process, the presence of a person authorized to act on behalf of the company is mandatory.
You can see the answers to the questions related to opening a bank account and getting a card in Armenia in our previous publication.
woman holding a pen and a contract form
4. What basic requirements are provided by the labour legislation of the Republic of Armenia?
While registering a company in Armenia it is necessary to take into consideration a number of imperative requirements provided by labor legislation. First of all, it is important to correctly draw up the employment contracts concluded with the employees and which should include the mandatory conditions defined by the RA Labor Code, e.g. the amount of the basic salary and the way to determine it, the working time regime, the date of starting work, the title of the position and/or work functions, the type of annual leave etc.
As for signing an employment contract with foreigners, it is required to obtain a work permit.
The employer is obliged to provide a safe working environment and to ensure the minimum requirements for health protection of employees. In addition, the legislator has provided for other guarantees, such as minimum wages, maximum working hours, and in case of exceeding this time, the obligation to provide proportional compensation by the employer, annual minimum paid leave, and in the case of some professions, also additional and extended paid leave, etc.
There are also strict requirements for terminating the employment contract at the initiative of the employer, establishing an exhaustive list of grounds for terminating the employment contract and clear deadlines for notification thereof.
5. How to select the right legal and accounting firms to work with?
Remember that working with reputable legal and accounting firms can help you navigate the complexities of operating a business in Armenia and ensure compliance with local laws and regulations. It’s advisable to conduct thorough research and possibly consult with other businesses in Armenia to get recommendations for suitable firms. It is necessary for the law firm to have extensive experience in the fields of corporate and financial law, to be aware of the business practices used by state authorities, and to be well versed in the acts regulating tax relations.
Contact us to receive a free consultation for company registration in Armenia
Contact us today to receive a free consultation on how to register company in Armenia and simplify your Armenia company registration process! Our team, being one of the leading law firms in the field of corporate and business law in Armenia, is ready to assist in all legal issues of implementing your business idea, from company registration and obtaining the necessary permits and licenses to current legal services.