Հանքարդյունաբերության իրավական կարգավորումը Հայաստանի Հանրապետությունում
Հանքարդյունաբերության իրավական կարգավորումը ՀՀ-ում իրականացվում է Ընդերքի մասին օրենսգրքի, Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին օրենքի և մի շարք այլ օրենքների միջոցով։
Հանքարդյունաբերությունը երկրակեղևից արժեքավոր օգտակար հանածոների կամ այլ երկրաբանական նյութերի արդյունահանման գործընթացն է: Այն սկիզբ է առել հազարավոր տարիներ առաջվանից և վճռորոշ պատմական դեր է ունեցել քաղաքակրթությունների և տնտեսությունների ձևավորման հարցում ու շարունակում է մինչ օրս էական նշանակություն ունենալ մեր առօրյա կյանքում: Այնուամենայնիվ, հանքարդյունաբերությունն ունի բնապահպանական բացասական ազդեցություն, ինչպես օրինակ՝ կենսամիջավայրի ոչնչացում, հողի էրոզիա, ջրի աղտոտում և ջերմոցային գազերի արտանետումներ, ինչպես նաև սոցիալական հետևանքներ՝ տեղական համայնքների տեղահանման և ավանդական ապրելակերպի փոփոխությունների տեսքով: Որպեսզի հանքարդյունաբերական գործընթացներն իրականացվեն պատասխանատու և կայուն ձևով, հաշվի առնելով վերոնշյալ բնապահպանական, սոցիալական և տնտեսական խնդիրները, հանքարդյունաբերությունը խստորեն կարգավորվում է բոլոր կառավարությունների կողմից:
Արդյո՞ք հանքարդյունաբերությունը լիցենզավորման ենթակա գործունեություն է։
Հանքարդյունաբերության գործունեությամբ զբաղվելու համար ընկերությունները  նախ պետք է ստանան ընդերքօգտագործման իրավունք պետական լիազոր մարմնի կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության Շրջակա միջավայրի նախարարությունից:
Հայաստանի Հանրապետության Ընդերքի մասին օրենսգրքի (այսուհետ՝ «Օրենսգիրք») 20-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ընդերքօգտագործման իրավունքը տրամադրվում է ընդերքօգտագործման թույլտվության կամ համաձայնության, լեռնահատկացման ակտի, ինչպես նաև ընդերքօգտագործողի հետ ընդերքօգտագործման պայմանագրի կնքման միջոցով:
Օրենսգիրքը որդեգրել է ընդերքօգտագործման իրավունքի անբաժանելիության սկզբունքը և սահմանել է, որ այն կարող է պատկանել միայն մեկ իրավաբանական անձի (այդ թվում` օտարերկրյա պետության առևտրային կազմակերպությանը): Ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցումն այլ անձի թույլատրվում է միայն իրավաբանական անձի վերակազմակերպման արդյունքում իրավահաջորդության դեպքում՝ լիազոր մարմնի համաձայնությամբ, ինչպես նաև գրավի առարկա հանդիսացող ընդերքօգտագործման իրավունքի՝ հրապարակային սակարկությունների միջոցով հարկադիր օտարման դեպքում․ մնացած բոլոր դեպքերում ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցումն արգելվում է։
Մեր թիմը սիրով պատրաստ կլինի աջակցել այս ամբողջ գործընթացում, ապահովելով լիցենզավորման փուլից մինչև ընկերության ընթացիկ գործունեության իրավական սպասարկում։
Ի՞նչ ժամկետով է տրվում ընդերքօգտագործման իրավունքը։
Օրենսգրքի 27-րդ հոդվածի համաձայն՝ ընդերքօգտագործման իրավունքը տրամադրվում է որոշակի ժամկետով, ինչը տարբերվում է՝ կախված ընդերքօգտագործման ձևերից։ Օրենսգիրքը նախատեսում է ընդերքօգտագործման երկու ձև՝ ընդերքի օգտագործում երկրաբանական ուսումնասիրությունների նպատակով և ընդերքի օգտագործում օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով: Ընդերքի երկրաբանական ուսումնասիրության նպատակով իրավունքը տրվում է մինչև 3 տարի ժամկետով, և կարող է երկարաձգվել օրենքով սահմանված դեպքերում և կարգով։ Իսկ օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործման իրավունքը մետաղական օգտակար հանածոների դեպքում տրվում է մինչև 25 տարի ժամկետով, իսկ ոչ մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման դեպքում՝ մինչև 20 տարի ժամկետով։
Ի՞նչ այլ պահանջներ կան հանքարդյունաբերության իրականացման համար։
Նախքան հանքարդյունաբերության ոլորտում որևէ ծրագիր սկսելը, անհրաժեշտ է իրականացնել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում (ՇՄԱԳ)։
«Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքը սահմանում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության պետական փորձաքննության, հանրության ծանուցման, հանրային լսումների իրականացման, պետական փորձաքննական եզրակացության տրամադրման գործընթացները։ Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության հիմնական նպատակն է ապահովել նախատեսվող գործունեության  դրական ազդեցությունների պահպանումը, վնասակար ազդեցությունների ու դրանց հետևանքների կանխարգելումը, նվազեցումը կամ բացառումը:
Առանց պետական փորձաքննական դրական եզրակացության նախատեսվող գործունեության փաստացի իրականացումը ենթակա է դադարեցման՝ նախատեսվող գործունեությունը փաստացի իրականացրած անձի կողմից նախնական վիճակի վերականգնմամբ։
Ի՞նչ պարտադիր հարկեր/վճարներ կան այս ոլորտում գործունեություն ծավալող ընկերությունների համար։
Հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող ընկերությունները, ըստ ՀՀ Հարկային օրենսգրքի, պարտավոր են վճարել ռոյալթի, բնօգտագործման վճար և բնապահպանական հարկ։
ՀՀ Հարկային օրենսգրքի 197-րդ հոդվածի համաձայն՝
«1․Բնօգտագործման վճարը պետական սեփականություն համարվող բնական պաշարների արդյունավետ և համալիր օգտագործման, ինչպես նաև բնական պաշարների օգտագործումը փոխհատուցելու նպատակով այդ պաշարների օգտագործման համար սույն բաժնին համապատասխան Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե վճարվող վճար է:
2․ Սույն բաժնի կիրառության իմաստով՝ բնօգտագործման վճարի տեսակ է ռոյալթին, որը մետաղական օգտակար հանածոների օգտագործումը փոխհատուցելու նպատակով, ինչպես նաև մետաղական օգտակար հանածոների և դրանց կամ ընդերքօգտագործման թափոնների վերամշակման արդյունքում ստացված արտադրանքի օտարումից ստացվող շահութաբերության համար, սույն բաժնին համապատասխան, Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե վճարվող վճար է»:
Եթե բնօգտագործման վճարը կամ ռոյալթին ծառայում են որպես բնական պաշարների օգտագործման դիմաց փոխհատուցում, ապա ՀՀ Հարկային օրենսգրքով սահմանված բնապահպանական հարկը բնապահպանական միջոցառումների իրականացման համար անհրաժեշտ դրամական միջոցների գոյացման նպատակով սույն բաժնին համապատասխան պետական բյուջե վճարվող հարկ է:
Ընդերքօգտագործման ոլորտում գործող ընկերությունների վրա պետության կողմից նման ֆինանսական պարտավորություններ դնելը նպատակ ունի ապահովելու բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործումը՝ միաժամանակ ավելացնելով պետական բյուջեն։
Ի՞նչ երաշխիքներ են նախատեսվում ընդերքօգտագործման իրավունք ունեցող անձանց համար։
Օրենսգրքի 25-րդ հոդվածի համաձայն՝ ընդերքօգտագործման իրավունքի տրման պահից սկսած` 3 տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության փոփոխության դեպքում ընդերքօգտագործման իրավունք ստացած անձի դիմումի հիման վրա վերջինիս նկատմամբ կիրառվում են օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունքի տրման պահին գործող բնօգտագործման վճարների (այդ թվում` ռոյալթիի), ռեզիդենտների շահութահարկի, ոչ ռեզիդենտների շահաբաժինների, տոկոսադրույքների, ռոյալթիների հարկման դրույքաչափերը:

О правовом регулировании горнодобывающей промышленности в Республике Армения
Регулирование горнодобывающей промышленности в Республике Армения основано на нескольких основных законодательных актах, в том числе Кодекс о недрах, Закон Республики Армения «Об оценке воздействия на окружающую среду и экспертизе» и т.д.
Горнодобывающая промышленность — это процесс извлечения ценных минералов или других геологических материалов из земной коры. Добыча полезных ископаемых была фундаментальной деятельностью человека, насчитывающей тысячи лет, она сыграла решающую роль в формировании цивилизаций и экономики и продолжает играть важную роль в нашей повседневной жизни. Однако добыча полезных ископаемых имеет негативные экологические последствия, такие как разрушение среды обитания, эрозия почвы, загрязнение воды и выбросы парниковых газов, а также социальные последствия в виде перемещения местных сообществ и изменения традиционного образа жизни. Чтобы гарантировать, что добыча полезных ископаемых осуществляется ответственным и устойчивым образом с учетом экологических, социальных и экономических проблем, добыча полезных ископаемых строго регулируется правительствами по всему миру.
Является ли деятельность по добыче полезных ископаемых подлежащей лицензированию?
Компании или частные лица, заинтересованные в добыче полезных ископаемых, должны получить разрешение от компетентного органа, которым является Министерство окружающей среды Республики Армения.
Согласно статье 20 Кодекса о недрах Республики Армения (далее – «Кодекс») право недропользования предоставляется посредством разрешения или договора на недропользование, акта горного отвода, а также подписания контракт на недропользование с недропользователем.
Кодекс принял принцип неделимости права недропользования и установил, что оно может принадлежать только одному юридическому лицу (в том числе коммерческой организации иностранного государства). Переход права недропользования к другому лицу допускается только в случае правопреемства в результате реорганизации юридического лица с согласия уполномоченного органа, а также в случае принудительного отчуждения через публичные аукционы на право недропользования, являющееся предметом залога. Во всех остальных случаях передача права недропользования запрещается.
На какой срок предоставляется право недропользования?
Согласно статье 27 Кодекса право недропользования предоставляется на определенный срок, который различается в зависимости от форм пользования недрами. Кодекс предусматривает две формы пользования недрами: пользование недрами для геологического изучения и пользование недрами для добычи полезных ископаемых. Для целей геологического изучения недр право предоставляется на срок до 3 лет и может быть продлено в случаях и порядке, установленных законодательством. При этом право недропользования в целях добычи полезных ископаемых предоставляется на срок до 25 лет в случае добычи металлических полезных ископаемых и на срок до 20 лет в случае добычи нерудных полезных ископаемых.
Наша команда будет рада помочь вам на протяжении всего этого процесса, оказывая юридическую поддержку от стадии лицензирования до текущей деятельности компании.
Какие другие требования существуют для горной промышленности?
Перед началом любого проекта в сфере добычи полезных ископаемых необходимо провести оценку воздействия на окружающую среду (ОВОС).
Закон Республики Армения «Об оценке воздействия на окружающую среду и экспертизе» определяет процессы оценки воздействия на окружающую среду, государственной экологической экспертизы, информирования общественности, общественных слушаний и предоставления заключения государственной экспертизы. Основной целью оценки и экспертизы воздействия на окружающую среду является обеспечение сохранения положительных последствий предусмотренной деятельности, предотвращение, снижение или исключение вредных воздействий и их последствий.
Без положительного заключения государственной экспертизы фактическое осуществление предусмотренной деятельности подлежит прекращению с восстановлением исходного состояния лицом, фактически осуществившим предусмотренную деятельность.
Каковы обязательные налоги/сборы для компаний, работающих в этом секторе?
Согласно Налоговому кодексу Республики Армения, компании, работающие в сфере добычи полезных ископаемых, обязаны уплачивать роялти, плату за пользование землей и экологические налоги.
Согласно статье 197 Налогового кодекса РА:
«1. Сбор за природопользование — это уплачиваемый в соответствии с настоящим разделом в государственный бюджет Республики Армения сбор с целью эффективного и комплексного использования природных запасов, считающихся государственной собственностью, а также с целью компенсации использования природных запасов.
2.По смыслу применения настоящего раздела видом сбора за пользование природными ресурсами является роялти, который является уплачиваемым в соответствии с настоящим разделом в государственный бюджет Республики Армения сбором с целью компенсации использования металлических полезных ископаемых, а также для рентабельности получаемой от отчуждения металлических полезных ископаемых и полученной в результате их обработки или обработки отходов недропользования продукции”.
Если сбор за природопользование или роялти служат компенсацией за использование природных ресурсов, то природоохранный налог, определенный Налоговым кодексом, является налогом, уплачиваемым в государственный бюджет в соответствии с настоящим разделом в целях формирования средств, необходимых для осуществления экологические меры.
Наложение государством таких финансовых обязательств на компании, осуществляющие деятельность в сфере недропользования, направлено на обеспечение рационального использования природных ресурсов при увеличении государственного бюджета.
Какие гарантии предоставляются лицам, имеющим право недропользования?
Согласно статье 25 Кодекса, в случае изменения законодательства Республики Армения в течение 3 лет с момента предоставления права недропользования, на основании заявления лица, получившего право недропользования, к последним применяются ставки налога на прибыль резидента, дивиденды нерезидента, проценты, роялти, сбора на природопользование (в том числе роялти), действующая на момент предоставления права на недропользования.