Քրաուդֆանդինգի իրավական կարգավորումը Հայաստանում
Քրաուդֆանդինգը մեծ թվով անձանց կողմից որևէ նախագծի, ընկերության կամ բիզնեսի ընդլայնման համար իրականացվող ֆինանսավորման այլընտրանքային տարատեսակ է` սովորաբար առցանց հարթակների միջոցով: Քրաուդֆանդինգի միջոցով ֆինանսավորումը բազմաթիվ հաջողություններ է գրանցել մի շարք երկրներում, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետությունում: Այս հոդվածի շրջանակներում կանդրադառնանք քրաուդֆանդինգին վերաբերող մի շարք հարցերի, որոնք հնարավորություն կտան ընդհանուր պատկերացում կազմել այս ոլորտի մասին:
Ի՞նչ է քրաուդֆանդինգը:
Քրաուդֆանդինգը հնարավորություն է տալիս անձանց, ովքեր ցանկանում են ֆինանսավորվել, գումար ներգրավելու առաջարկ ներկայացնել միանգամից հասարակության լայն շրջանակին, որի իրականացման համար ստանում են ֆինանսավորում՝ դրա դիմաց ներդրողներին տրամադրելով որոշակի օգուտներ՝ արտադրված ապրանքների, նվերների կամ շահաբաժինների տեսքով:
Ինչո՞վ է քրաուդֆանդինգը տարբերվում ֆինանսավորման ավանդական մեթոդներից:
Ի տարբերություն ֆինանսավորման ավանդական մեթոդների` քրաուդֆանդինգը ունի հետևյալ առավելությունները և բնութագրվում է հետևյալ հատկանիշներով`
• Հասանելիություն թվային հարթակի առավելություններին — հնարավորություն է ստեղծում գաղափարը ներկայացնելու միանգամից հազարավոր մարդկանց,
• Մատչելիություն — որպես կանոն, միակ ծախսը քրաուդֆանդինգ հարթակը տրամադրող ընկերության հարթակի միջնորդավճարն է: Այն հիմնականում տատանվում է 5-10%-ի սահմաններում: Եթե համեմատենք ավանդական ֆինանսավորման այլ ձևերի հետ, օրինակ բանկային վարկավորման, ապա անխոս սա բավական գրավիչ տարբերակ է համարվում,
• Ռիսկի նվազեցում և բաշխում — շատ մարդկանց հաշվին ֆինանսավորված ծրագրի դեպքում, երբ փոքր միջոցներ են ներդրվում չվերադարձման հարցն ըստ էության երկրորդ պլան է մղվում:
Քրաուդֆանդինգի ի՞նչ տեսակներ գոյություն ունեն:
Քրաուդֆանդինգի հիմնական տեսակները հետևյալն են`
• Peer to peer (P2P) lending՝ այս դեպքում տրամադրված գումարը վերարդարձվում է տոկոսների հետ միասին:
• Equity crowdfunding, այսինքն ներդրումային քրաուդֆանդինգ՝ մասնավոր կազմակերպության արժեթղթերի առցանց առաջարկն է՝ ներդրումներ ունենալու ակնկալիքով, այդ իսկ պատճառով էլ այն համարվում է կապիտալի շուկայի մի մասը,
• Rewards-based crowdfunding՝ անհատները նվիրատվություն են կատարում հօգուտ նախագծի կամ բիզնեսի, դրա դիմաց ակնկալելով ոչ ֆինանսական փոխհատուցում՝ ինչպիսիք են ապրանքները կամ ծառայությունները։
• Donation-based crowdfunding, այսինքն նվիրաբերումների վրա հիմնված քրաուդֆանդինգ՝ մեծ թվով անհատներ նվիրատվություն են կատարում հօգուտ որևէ նախագծի կամ բիզնեսի։
• Հիբրիդային քրաուդֆանդինգներ՝ նշանակում է, որ ներառված է քրաուդֆանդինգի մեկից ավելի տեսակ։
Ինչպե՞ս է կարգավորվում քրաուդֆանդինգը Հայաստանում:
Հայաստանում քրաուդֆանդինգի ծառայությունների մատուցման վրա տարածվում են ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2008 թվականի ապրիլի 8-ի թիվ 113-Ն որոշմամբ հաստատված ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ  4/07-ը (այսուհետ` Կանոնակարգ):
Ցանկանո՞ւմ եք ավելին իմանալ քրաուդֆանդինգի իրավական ասպեկտի մասին
Մեր թիմը սիրով պատրաստ կլինի աջակցել ինչպես ապագա թողարկողներին, այնպես էլ ներդրողներին այս ամբողջ գործընթացում` ապահովելով իրավաբանական խորհրդատվությամբ հարթակում գրանցման փուլից մինչև ներդրումային քրաուդֆանդինգի իրականացման ավարտը։
Ի՞նչ շրջանակներում է կիրառվում Կանոնակարգը:
Կանոնակարգը տարածվում է միայն արժեթղթերի հրապարակային առաջարկի միջոցով իրականացվող քրաուդֆանդինգի (ներդրումային քրաուդֆանդինգ) հետ կապված քրաուդֆանդինգի ծառայությունների մատուցման վրա։
Ովքե՞ր են ներդրումային քրաուդֆանդինգի մասնակիցները:
Որպես կանոն, ներդրումային քրաուդֆանդինգի հիմնական մասնակիցներն են`
1. Թողարկող` քրաուդֆանդինգի ծառայությունների մատուցման դեպքում թողարկող է համարվում Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ կամ ոչ ռեզիդենտ ցանկացած ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող անձը, որը քրաուդֆանդինգի առաջարկի միջոցով արժեթղթերի թողարկմամբ ֆինանսավորում է կամ նախատեսում է ֆինանսավորել իր նախագիծը:
2. Ներդրող` 18 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձ աշխարհի ցանկացած կետից կկարողանա հարթակի միջոցով ներդրումներ կատարել այն նախագծերում, որոնց հաջողությանը հավատում է:
3. Հարթակի օպերատոր` Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) նախաձեռնությամբ Հայաստանում ստեղծվել է ներդրումային քրաուդֆանդինգի առաջին հարթակը՝ ԱՌՖԻ-ն (ARFI), որը բացառիկ հնարավորություն է տալիս ամբողջ աշխարհից ներդրումներ կատարել Հայաստանում գործող փոքր ու միջին ձեռնարկություններում, նոր տեխնոլոգիական ստարտափ նախագծերում և դառնալ դրանց մի մասը։
Ի՞նչ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ հարթակում թողարկողի կարգավիճակ ստանալու համար:
Թողարկողի կարգավիճակ տրամադրելու կամ քրաուդֆանդինգի հարթակում թողարկողի քրաուդֆանդինգի առաջարկը հրապարակելու վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար հարթակի օպերատորը թողարկողից պահանջում է մի շարք փաստաթղթեր, որոնցից են՝
• թողարկողի կարգավիճակ ստանալու կամ քրաուդֆանդինգի առաջարկ իրականացնելու հայտը,
• թողարկողի ընտրության չափանիշներին համապատասխանությունը հավաստող փաստաթղթեր,
• քրաուդֆանդինգի առաջարկի վերաբերյալ ամփոփ փաստաթուղթ,
• թողարկողի գործարար ծրագիր և այլն։
Պարտադի՞ր է արդյոք ազդագրի հրապարակումը ներդրումային քրաուդֆանդինգի դեպքում:
Քրաուդֆանդինգի համապատասխան հարթակի միջոցով առաջարկ իրականացնելու ժամանակ ազդագրի հրապարակման պահանջը չի առաջանում այն դեպքում, եթե առաջարկվող արժեթղթերի ընդհանուր արժեքը թողարկման կամ վաճառքի գնով 12 ամսվա ընթացքում չի գերազանցում 2,5 միլիարդ ՀՀ դրամը։ Այս հանգամանքը հեշտացնում է քրաուդֆանդինգի հարթակի միջոցով արժեթղթերի թողարկումը, քանի որ ազդագրի հրապարակման պահանջի դեպքում առաջանում է անկախ աուդիտորական եզրակացությամբ հաստատված տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունների պարտադիր առկայության պահանջ, իսկ քրաուդֆանդինգի դեպքում ընկերությունը կարող է ներկայացնել վերջին 1 տարվա ֆինանսական հաշվետվությունները՝ առանց աուդիտ իրականացնելու, եթե մինչև 1 տարի գործող ընկերություն է և թողարկվող արժեթղթերի ընդհանուր արժեքը վերջին 12 ամիսների դրությամբ չի գերազանցում 2,5 միլիարդ ՀՀ դրամը:
Ինչպե՞ս է պետք սկսել ներդրումային քրաուդֆանդինգի գործընթացը ԱՌՖԻ հարթակում:
Թողարկողը պետք է հարթակում ստանա առցանց գրանցում և օպերատորի հետ կնքի Կանոնակարգով սահմանված պայմանագիր, որից հետո նոր հարթակի օպերատորը թողարկողին տալիս է օգտատիրոջ կարգավիճակ:
Իհարկե, ներդրումային քրաուդֆանդինգի գործընթացն այսքանով չի սահմանափակվում, այն բազմափուլ գործընթաց է: Մեր թիմը սիրով պատրաստ կլինի աջակցել ինչպես ապագա թողարկողներին, այնպես էլ ներդրողներին այս ամբողջ գործընթացում` ապահովելով իրավաբանական խորհրդատվությամբ հարթակում գրանցման փուլից մինչև ներդրումային քրաուդֆանդինգի իրականացման ավարտը։

Legal Overview of Crowdfunding in Armenia
Crowdfunding is an alternative form of financing for the expansion of a project, company or business by a large number of people, usually through online platforms. Funding through crowdfunding has achieved many successes in many countries, including the Republic of Armenia. Within the framework of this article, we will look at a number of issues related to crowdfunding, which will give an opportunity to form a general understanding of this field.
What is crowdfunding?
Crowdfunding allows people who want to be funded to present a proposal to attract money to the general public at once, for the implementation of which they receive funding, in return providing investors with certain benefits in the form of manufactured products, gifts or dividends.
How is crowdfunding different from traditional funding methods?
Unlike traditional financing methods, crowdfunding has the following advantages and is characterized by the following features:
• Access to the advantages of the digital platform – creates an opportunity to present the idea to thousands of people at once,
• Affordability – as a rule, the only cost is the platform commission of the company providing the crowdfunding platform. It generally ranges between 5-10%. If we compare it with other forms of traditional financing, for example bank lending, then this is considered quite an attractive option.
• Risk reduction and distribution – in a crowdfunded project, when small funds are invested, the issue of non-return is essentially pushed into the background.
collecting money
What are the types of crowdfunding?
The main types of crowdfunding are as follows:
• Peer to peer (P2P) lending – in this case, the amount provided is returned together with interest.
• Equity crowdfunding, i.e., investment crowdfunding, is the online offer of securities of a private organization with the expectation of having investments, that is why it is considered part of the capital market.
• Rewards-based crowdfunding – individuals donate to a project or business in exchange for non-financial compensation such as goods or services.
• Donation-based crowdfunding, i.e., crowdfunding based on donations, a large number of individuals donate in favor of a project or business.
• Hybrid crowdfunding means that more than one type of crowdfunding is involved.
How is crowdfunding regulated in Armenia?
The provision of crowdfunding services in Armenia is governed by Regulation 4/07 approved by the decision of the Central Bank of Armenia Council No. 113-Ն of April 8, 2008 (hereinafter referred to as the Regulation).
In what framework does the Regulation apply?
The Regulation applies only to the provision of crowdfunding services related to crowdfunding (investment crowdfunding) carried out through a public offering of securities.
Want to know more about crowdfunding regulation in Armenia?
Our team will be happy to support both prospective issuers and investors in this entire process, providing legal advice from the stage of registration on the platform to the completion of investment crowdfunding.
Who are the participants in investment crowdfunding?
As a rule, the main participants of investment crowdfunding are:
1. Issuer: in the case of providing crowdfunding services, the issuer is considered to be a resident or non-resident of the Republic of Armenia carrying out any entrepreneurial activity that finances or plans to finance its project by issuing securities through a crowdfunding offer.
2. Investor: every person over 18 years of age from anywhere in the world will be able to invest through the platform in projects whose success they believe in.
3. The operator of the platform, ARFI, the first investment crowdfunding platform was created in Armenia at the initiative of the Armenian State Interest Fund (ANIF), which provides an exclusive opportunity to invest in small and medium-sized enterprises operating in Armenia, in new technology startup projects, from all over the world and become some of them.
What documents are required to obtain issuer status on the platform?
In order to decide on granting issuer status or publishing the issuer’s crowdfunding proposal on the crowdfunding platform, the platform operator requires a number of documents from the issuer, including:
• the application to obtain issuer status or to implement a crowdfunding offer,
• documents certifying compliance with the issuer’s selection criteria,
• a summary document on the crowdfunding proposal,
• issuer’s business plan, etc.
Is the publication of a prospectus mandatory for investment crowdfunding?
When making an offer through the appropriate crowdfunding platform, the requirement to publish a prospectus does not arise if the total value of the offered securities at the issue or sale price within 12 months does not exceed AMD 2.5 billion. This circumstance facilitates the issuance of securities through the crowdfunding platform, because in the case of a request to publish a prospectus, there is a requirement for annual financial statements approved by an independent audit opinion, and in the case of crowdfunding, the company can present the financial statements of the last 1 year without conducting an audit, if up to 1 year is an operating company and the total value of issued securities does not exceed 2.5 billion AMD as of the last 12 months.
How to start the investment crowdfunding process on the ARFI platform?
The issuer must obtain online registration on the platform and sign an agreement defined by the Regulation with the operator, after which the operator of the new platform grants the issuer user status.
As one would expect, the process of investment crowdfunding is not limited to this, it is a multi-stage process. Our team will be happy to support both prospective issuers and investors in this entire process, providing legal advice from the stage of registration on the platform to the completion of investment crowdfunding.