Քրաուդֆանդինգի իրավական կարգավորումը Հայաստանում
Քրաուդֆանդինգը մեծ թվով անձանց կողմից որևէ նախագծի, ընկերության կամ բիզնեսի ընդլայնման համար իրականացվող ֆինանսավորման այլընտրանքային տարատեսակ է` սովորաբար առցանց հարթակների միջոցով: Քրաուդֆանդինգի միջոցով ֆինանսավորումը բազմաթիվ հաջողություններ է գրանցել մի շարք երկրներում, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետությունում: Այս հոդվածի շրջանակներում կանդրադառնանք քրաուդֆանդինգին վերաբերող մի շարք հարցերի, որոնք հնարավորություն կտան ընդհանուր պատկերացում կազմել այս ոլորտի մասին:
Ի՞նչ է քրաուդֆանդինգը:
Քրաուդֆանդինգը հնարավորություն է տալիս անձանց, ովքեր ցանկանում են ֆինանսավորվել, գումար ներգրավելու առաջարկ ներկայացնել միանգամից հասարակության լայն շրջանակին, որի իրականացման համար ստանում են ֆինանսավորում՝ դրա դիմաց ներդրողներին տրամադրելով որոշակի օգուտներ՝ արտադրված ապրանքների, նվերների կամ շահաբաժինների տեսքով:
Ինչո՞վ է քրաուդֆանդինգը տարբերվում ֆինանսավորման ավանդական մեթոդներից:
Ի տարբերություն ֆինանսավորման ավանդական մեթոդների` քրաուդֆանդինգը ունի հետևյալ առավելությունները և բնութագրվում է հետևյալ հատկանիշներով`
• Հասանելիություն թվային հարթակի առավելություններին — հնարավորություն է ստեղծում գաղափարը ներկայացնելու միանգամից հազարավոր մարդկանց,
• Մատչելիություն — որպես կանոն, միակ ծախսը քրաուդֆանդինգ հարթակը տրամադրող ընկերության հարթակի միջնորդավճարն է: Այն հիմնականում տատանվում է 5-10%-ի սահմաններում: Եթե համեմատենք ավանդական ֆինանսավորման այլ ձևերի հետ, օրինակ բանկային վարկավորման, ապա անխոս սա բավական գրավիչ տարբերակ է համարվում,
• Ռիսկի նվազեցում և բաշխում — շատ մարդկանց հաշվին ֆինանսավորված ծրագրի դեպքում, երբ փոքր միջոցներ են ներդրվում չվերադարձման հարցն ըստ էության երկրորդ պլան է մղվում:
Քրաուդֆանդինգի ի՞նչ տեսակներ գոյություն ունեն:
Քրաուդֆանդինգի հիմնական տեսակները հետևյալն են`
• Peer to peer (P2P) lending՝ այս դեպքում տրամադրված գումարը վերարդարձվում է տոկոսների հետ միասին:
• Equity crowdfunding, այսինքն ներդրումային քրաուդֆանդինգ՝ մասնավոր կազմակերպության արժեթղթերի առցանց առաջարկն է՝ ներդրումներ ունենալու ակնկալիքով, այդ իսկ պատճառով էլ այն համարվում է կապիտալի շուկայի մի մասը,
• Rewards-based crowdfunding՝ անհատները նվիրատվություն են կատարում հօգուտ նախագծի կամ բիզնեսի, դրա դիմաց ակնկալելով ոչ ֆինանսական փոխհատուցում՝ ինչպիսիք են ապրանքները կամ ծառայությունները։
• Donation-based crowdfunding, այսինքն նվիրաբերումների վրա հիմնված քրաուդֆանդինգ՝ մեծ թվով անհատներ նվիրատվություն են կատարում հօգուտ որևէ նախագծի կամ բիզնեսի։
• Հիբրիդային քրաուդֆանդինգներ՝ նշանակում է, որ ներառված է քրաուդֆանդինգի մեկից ավելի տեսակ։
Ինչպե՞ս է կարգավորվում քրաուդֆանդինգը Հայաստանում:
Հայաստանում քրաուդֆանդինգի ծառայությունների մատուցման վրա տարածվում են ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2008 թվականի ապրիլի 8-ի թիվ 113-Ն որոշմամբ հաստատված ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ  4/07-ը (այսուհետ` Կանոնակարգ):
Ցանկանո՞ւմ եք ավելին իմանալ քրաուդֆանդինգի իրավական ասպեկտի մասին
Մեր թիմը սիրով պատրաստ կլինի աջակցել ինչպես ապագա թողարկողներին, այնպես էլ ներդրողներին այս ամբողջ գործընթացում` ապահովելով իրավաբանական խորհրդատվությամբ հարթակում գրանցման փուլից մինչև ներդրումային քրաուդֆանդինգի իրականացման ավարտը։
Ի՞նչ շրջանակներում է կիրառվում Կանոնակարգը:
Կանոնակարգը տարածվում է միայն արժեթղթերի հրապարակային առաջարկի միջոցով իրականացվող քրաուդֆանդինգի (ներդրումային քրաուդֆանդինգ) հետ կապված քրաուդֆանդինգի ծառայությունների մատուցման վրա։
Ովքե՞ր են ներդրումային քրաուդֆանդինգի մասնակիցները:
Որպես կանոն, ներդրումային քրաուդֆանդինգի հիմնական մասնակիցներն են`
1. Թողարկող` քրաուդֆանդինգի ծառայությունների մատուցման դեպքում թողարկող է համարվում Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ կամ ոչ ռեզիդենտ ցանկացած ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող անձը, որը քրաուդֆանդինգի առաջարկի միջոցով արժեթղթերի թողարկմամբ ֆինանսավորում է կամ նախատեսում է ֆինանսավորել իր նախագիծը:
2. Ներդրող` 18 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձ աշխարհի ցանկացած կետից կկարողանա հարթակի միջոցով ներդրումներ կատարել այն նախագծերում, որոնց հաջողությանը հավատում է:
3. Հարթակի օպերատոր` Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) նախաձեռնությամբ Հայաստանում ստեղծվել է ներդրումային քրաուդֆանդինգի առաջին հարթակը՝ ԱՌՖԻ-ն (ARFI), որը բացառիկ հնարավորություն է տալիս ամբողջ աշխարհից ներդրումներ կատարել Հայաստանում գործող փոքր ու միջին ձեռնարկություններում, նոր տեխնոլոգիական ստարտափ նախագծերում և դառնալ դրանց մի մասը։
Ի՞նչ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ հարթակում թողարկողի կարգավիճակ ստանալու համար:
Թողարկողի կարգավիճակ տրամադրելու կամ քրաուդֆանդինգի հարթակում թողարկողի քրաուդֆանդինգի առաջարկը հրապարակելու վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար հարթակի օպերատորը թողարկողից պահանջում է մի շարք փաստաթղթեր, որոնցից են՝
• թողարկողի կարգավիճակ ստանալու կամ քրաուդֆանդինգի առաջարկ իրականացնելու հայտը,
• թողարկողի ընտրության չափանիշներին համապատասխանությունը հավաստող փաստաթղթեր,
• քրաուդֆանդինգի առաջարկի վերաբերյալ ամփոփ փաստաթուղթ,
• թողարկողի գործարար ծրագիր և այլն։
Պարտադի՞ր է արդյոք ազդագրի հրապարակումը ներդրումային քրաուդֆանդինգի դեպքում:
Քրաուդֆանդինգի համապատասխան հարթակի միջոցով առաջարկ իրականացնելու ժամանակ ազդագրի հրապարակման պահանջը չի առաջանում այն դեպքում, եթե առաջարկվող արժեթղթերի ընդհանուր արժեքը թողարկման կամ վաճառքի գնով 12 ամսվա ընթացքում չի գերազանցում 2,5 միլիարդ ՀՀ դրամը։ Այս հանգամանքը հեշտացնում է քրաուդֆանդինգի հարթակի միջոցով արժեթղթերի թողարկումը, քանի որ ազդագրի հրապարակման պահանջի դեպքում առաջանում է անկախ աուդիտորական եզրակացությամբ հաստատված տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունների պարտադիր առկայության պահանջ, իսկ քրաուդֆանդինգի դեպքում ընկերությունը կարող է ներկայացնել վերջին 1 տարվա ֆինանսական հաշվետվությունները՝ առանց աուդիտ իրականացնելու, եթե մինչև 1 տարի գործող ընկերություն է և թողարկվող արժեթղթերի ընդհանուր արժեքը վերջին 12 ամիսների դրությամբ չի գերազանցում 2,5 միլիարդ ՀՀ դրամը:
Ինչպե՞ս է պետք սկսել ներդրումային քրաուդֆանդինգի գործընթացը ԱՌՖԻ հարթակում:
Թողարկողը պետք է հարթակում ստանա առցանց գրանցում և օպերատորի հետ կնքի Կանոնակարգով սահմանված պայմանագիր, որից հետո նոր հարթակի օպերատորը թողարկողին տալիս է օգտատիրոջ կարգավիճակ:
Իհարկե, ներդրումային քրաուդֆանդինգի գործընթացն այսքանով չի սահմանափակվում, այն բազմափուլ գործընթաց է: Մեր թիմը սիրով պատրաստ կլինի աջակցել ինչպես ապագա թողարկողներին, այնպես էլ ներդրողներին այս ամբողջ գործընթացում` ապահովելով իրավաբանական խորհրդատվությամբ հարթակում գրանցման փուլից մինչև ներդրումային քրաուդֆանդինգի իրականացման ավարտը։

Краудфандинг в Армении — правовой обзор
Краудфандинг — это альтернативная форма финансирования расширения проекта, компании или бизнеса большим количеством людей, обычно через онлайн-платформы. Финансирование посредством краудфандинга достигло больших успехов во многих странах, в том числе и в Республике Армения. В рамках данной статьи мы рассмотрим ряд вопросов, связанных с краудфандингом, что даст возможность сформировать общее представление об этой сфере.
Что такое краудфандинг?
Краудфандинг позволяет людям, желающим получить финансирование, сразу представить широкой общественности предложение по привлечению денег, за реализацию которого они получают финансирование, взамен предоставляя инвесторам определенные льготы в виде произведенной продукции, подарков или дивидендов.
Чем краудфандинг отличается от традиционных методов финансирования?
В отличие от традиционных методов финансирования, краудфандинг обладает следующими преимуществами и характеризуется следующими особенностями:
• Доступ к преимуществам цифровой платформы — создает возможность представить идею тысячам людей одновременно,
• Доступность по цене — как правило, единственной стоимостью является комиссия платформы компании, предоставляющей краудфандинговую платформу. Обычно он колеблется в пределах 5-10%. Если сравнивать это с другими формами традиционного финансирования, например банковским кредитованием, то это считается довольно привлекательным вариантом.
• Снижение рисков и распределение — в краудфандинговом проекте, когда инвестируются небольшие средства, проблема невозврата, по сути, отодвигается на задний план.
Какие существуют виды краудфандинга?
Основными видами краудфандинга являются следующие:
• Peer to peer (P2P) кредитование (P2P): в этом случае предоставленная сумма возвращается вместе с процентами.
• Краудфандинг акций, то есть инвестиционный краудфандинг — это онлайн-предложение ценных бумаг частной организации с расчетом на получение инвестиций, именно поэтому он считается частью рынка капитала.
• Краудфандинг, основанный на вознаграждениях: частные лица делают пожертвования проекту или бизнесу в обмен на нефинансовую компенсацию, такую как товары или услуги.
• Краудфандинг, основанный на подареньях, т.е. краудфандинг, основанный на подареньях, при котором большое количество частных лиц жертвует в пользу проекта или бизнеса.
• Гибридный краудфандинг означает, что задействовано более одного вида краудфандинга.
Как регулируется краудфандинг в Армении?
Предоставление услуг краудфандинга в Армении регулируется Положением 4/07, утвержденным решением Совета Центрального банка Армении № 113-Ն от 8 апреля 2008 года (далее именуемым Положением).
В каких рамках применяется данное постановление?
Положение применяется только к предоставлению краудфандинговых услуг, связанных с краудфандингом (инвестиционным краудфандингом), осуществляемым посредством публичного размещения ценных бумаг.
Хотите узнать больше о регулировании краудфандинга в Армении?
Наша команда будет рада поддержать как потенциальных эмитентов, так и инвесторов на протяжении всего этого процесса, предоставляя юридические консультации от этапа регистрации на платформе до завершения инвестиционного краудфандинга.
Кто является участниками инвестиционного краудфандинга?
Как правило, основными участниками инвестиционного краудфандинга являются:
1. Эмитент: в случае предоставления услуг краудфандинга эмитентом считается резидент или нерезидент Республики Армения, осуществляющий любую предпринимательскую деятельность, которая финансирует или планирует финансировать свой проект путем выпуска ценных бумаг посредством краудфандингового предложения.
2. Инвестор: каждый человек старше 18 лет из любой точки мира сможет инвестировать через платформу в проекты, в успех которых он верит.
3. Оператор платформы, АРФИ, первая инвестиционная краудфандинговая платформа, была создана в Армении по инициативе Армянского фонда государственных интересов (ANIF), которая предоставляет эксклюзивную возможность инвестировать в малые и средние предприятия, действующие в Армении, в новые технологические стартап-проекты со всего мира. мир и станьте одним из них.
Какие документы необходимы для получения статуса эмитента на платформе?
Для принятия решения о предоставлении статуса эмитента или публикации краудфандингового предложения эмитента на краудфандинговой платформе оператор платформы запрашивает у эмитента ряд документов, в том числе:
• заявка на получение статуса эмитента или на реализацию краудфандингового предложения,
• документы, подтверждающие соответствие критериям отбора эмитента,
• краткий документ о предложении по краудфандингу,
• бизнес-план эмитента и т.д.
Обязательна ли публикация проспекта ценных бумаг для краудфандинга инвестиций?
При размещении предложения через соответствующую краудфандинговую платформу требование о публикации проспекта ценных бумаг не возникает, если общая стоимость предлагаемых ценных бумаг по цене выпуска или продажи в течение 12 месяцев не превышает 2,5 млрд драмов РА. Это обстоятельство облегчает выпуск ценных бумаг через краудфандинговую платформу, поскольку в случае запроса на публикацию проспекта эмиссии существует требование к годовой финансовой отчетности, утвержденной независимым аудиторским заключением, а в случае краудфандинга компания может представить финансовую отчетность за последний 1 год без проведения аудит проводится, если действующая компания существует до 1 года и общая стоимость выпущенных ценных бумаг за последние 12 месяцев не превышает 2,5 млрд драмов РА.
Как начать процесс инвестиционного краудфандинга на платформе АРФИ?
Эмитент должен пройти онлайн-регистрацию на платформе и подписать соглашение, определенное Регламентом, с оператором, после чего оператор новой платформы предоставляет эмитенту статус пользователя.
Конечно, процесс инвестиционного краудфандинга этим не ограничивается, это многоэтапный процесс. Наша команда будет рада поддержать как потенциальных эмитентов, так и инвесторов на протяжении всего этого процесса, предоставляя юридические консультации от этапа регистрации на платформе до завершения инвестиционного краудфандинга.