Ի՞նչ է անհրաժեշտ իմանալ անկանխիկ վճարումների պահանջի մասին
2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքը (այսուհետ՝ «Օրենք»), որով սահմանվում է մի շարք գործարքներով վճարումն անկանխիկ եղանակով կատարելու պարտադիր պահանջ։ Այս պահանջը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ապրանքների/գույքի օտարման, ապրանքների/գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման գործարքների դիմաց վճարումների, ինչպես նաև աշխատավարձերի, կրթաթոշակների, կենսաթոշակների, նպաստների, փոխառությունների, ներկայացուցչական ծախuերի վճարման վրա։
Ո՞ր վճարումն է համարվում անկանխիկ եղանակով վճարում:
Վճարումը համարվում է անկանխիկ, եթե այն իրականացվում է կանխիկ կամ անկանխիկ եղանակով շահառուի (վճար ստացողի) բանկային հաշվին փոխանցելով, կամ վճարողի բանկային կամ էլեկտրոնային փողի հաշվից շահառուի (վճար ստացողի) էլեկտրոնային փողի հաշվին փոխանցում կատարելով։
Արդյո՞ք այս պահանջը տարածվում է ֆիզիկական անձանց միջև գործարքների դիմաց վճարումների վրա:
Այո։ Այս պահին գործող կարգավորումների համաձայն՝ ֆիզիկական անձանց միջև 300,000 ՀՀ դրամը գերազանցող փոխառությունների տրամադրումը և ստացումը, ինչպես նաև 500,000 ՀՀ դրամը գերազանցող այն գործարքների դիմաց վճարումը, որոնց արդյունքում ծագող իրավունքները ենթակա են պետական գրանցման, պետք է կատարվեն անկանխիկ եղանակով։ Այդպիսի գործարքներ են, օրինակ՝ ավտոմեքենայի կամ անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը, բաժնետոմսերի և բաժնեմասերի օտարման պայմանագիրը, և այլն։
Արդյո՞ք նախատեսվում են հավելյալ սահմանափակումներ ֆիզիկական անձանց միջև գործարքների մասով:
Այո։ 2023 թվականի հուլիսի 1-ից սկսած անկանխիկ եղանակով պետք է իրականացվի ՀՀ տարածքում ֆիզիկական անձանց միջև ցանկացած գործարքի դիմաց 300,000 ՀՀ դրամը գերազանցող վճարումը և վճարման ստացումը։
Արդյո՞ք նախատեսված է նմանատիպ սահմանափակում ֆիզիկական անձանց մասնակցությամբ այլ գործարքների դեպքում:
Այո։ ՀՀ տարածքում անհատ ձեռնարկատերերի և կազմակերպությունների կողմից 300,000 ՀՀ դրամը գերազանցող ապրանքների օտարման, գույքի օտարման, ապրանքների օգտագործման, գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման, պասիվ եկամուտների վճարման, փոխառությունների տրամադրման և ստացման գործարքների, եթե դրանց մի կողմը ֆիզիկական անձ է, դիմաց վճարումը և վճարի ստացումն իրականացվում են անկանխիկ ձևով։
Արդյո՞ք նախատեսված պահանջը գործում է ՀՀ բոլոր բնակավայրերում:
Ոչ։ Օրենքի կարգավորումները դեռևս ամբողջությամբ գործողության մեջ չեն մտել և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերի համար ուժի մեջ են մտնելու տարբեր փուլերով։
Տվյալ պահին անկանխիկ եղանակով վճարման պահանջը տարածվում է Երևան քաղաքում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների, նոտարների կողմից աշխատավարձերի, կրթաթոշակների, ներկայացուցչական ծախuերի դիմաց կատարվող վճարումների, գործուղման նպատակով կատարվող վճարումների, պետական գնումների հետ կապված վճարումների, բժշկական կազմակերպությունների և ուսումնական հաստատությունների (այդ թվում՝ բարձրագույն ուսումնական) կողմից մատուցված ծառայությունների դիմաց վճարումների վրա։
Վերոնշյալ գործարքների դիմաց վճարումը անկանխիկ եղանակով կատարելու պահանջը ՀՀ մարզերի վարչական կենտրոններում գործունեություն իրականացնող անձանց համար կգործի 2023 թվականի հուլիսի 1-ից, իսկ ՀՀ այլ բնակավայրերում՝ 2024 թվականի հուլիսի 1-ից։
Ո՞ր գործարքների դեպքում վճարումը պետք է կատարվի բացառապես անկանխիկ եղանակով՝ անկախ գումարի չափից և գործարքի կատարման վայրից:
Միևնույն ժամանակ, անկախ գումարի չափից 2022 թվականի հուլիսի 1-ից անկանխիկ եղանակով կատարվում են այն վճարումները, որոնք կապված են հետևյալ գործարքների հետ․
• Փաստաբանական, իրավաբանական, հաշվապահական, աուդիտորական, ֆինանսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ խորհրդատվական ծառայությունների մատուցում,
• Նոտարական ծառայությունների մատուցում,
• ՀՀ տարածքում անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների և կազմակերպությունների միջև իրականացվող ցանկացած գործարք, ինչպես նաև օտարերկրյա կազմակերպությունների և ՀՀ անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների, կազմակերպությունների, ֆիզիկական անձանց միջև իրականացվող ցանկացած գործարք,
• Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող վարկեր և փոխառություններ,
• Ապահովագրական հատուցումները,
• Պետական կամ համայնքային բյուջեներից և այդ բյուջեներ կատարվող ցանկացած վճարում,
• Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրենց գործունեության հետ կապված բոլոր գործառնությունները։
Ինչպիսի՞ հակազդող կարգավորումներ են նախատեսված վերոնշյալ պահանջների շրջանցումը կանխելու համար:
Վերոնշյալ պահանջներից խուսափելու նպատակով գործարքների մասնատումը Օրենքի իմաստով դիտվում է մեկ միասնական գործարք, և դրա վրա տարածվելու են Օրենքի դրույթները, ներառյալ դրանք խախտելու հետևանքով առաջացող պատասխանատվությունը։
Միևնույն ժամանակ, Օրենքն արգելում է կազմակերպություններին, անհատ ձեռնարկատերերին, նոտարներին և փաստաբաններին ապրանքների/գույքի օտարման, ապրանքների/գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներում կամ գործարքների առաջարկներում անկանխիկ եղանակով վճարման դեպքում առաջարկելու և (կամ) ստանալու ավելի բարձր գին, քան առաջարկում և/կամ ստանում են կանխիկ ձևով վճարման դեպքում։
Ո՞ր մարմիններն են վերահսկողություն իրականացնում Օրենքի պահանջների պահպանման վերաբերյալ:
Օրենքի պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն։ Բացառություն են կազմում ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված, գրանցված և/կամ վերահսկվող անձինք, որոնց նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկը, և աշխատանքային իրավահարաբերությունների ոլորտում սահմանված պահանջների պահպանումը, որտեղ վերահսկող մարմինը ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինն է։
Ինչպիսի՞ պատասխանատվություն է նախատեսված Օրենքի պահանջները խախտելու համար:
Կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների և փաստաբանների միջև գործարքների դեպքում անկանխիկ եղանակով վճարում կատարելու պահանջները խախտելն առաջացնում է պատասխանատվություն գործարքի բոլոր կողմերի համար։ Սակայն հատկանշական է, որ գործարքի մի կողմում ֆիզիկական անձ լինելու դեպքում պատասխանատվություն է առաջանում միայն կազմակերպության, անհատ ձեռնարկատիրոջ, փաստաբանի և նոտարի համար, որոնց նկատմամբ պատասխանատվությունը նախատեսվում է ՀՀ Հարկային օրենսգքով։
Իսկ ֆիզիկական անձանց կողմից Օրենքի պահանջները խախտելու դեպքում առաջանում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվություն։

Что нужно знать о требовании безналичных платежей в Армении?
С 1 июля 2022 года вступил в силу Закон РА «О безналичных операциях» (далее – «Закон»), который устанавливает обязательное требование о проведении расчетов безналичным способом. Данное требование распространяется на платежи за отчуждение товаров/имущества, пользование товарами/имуществом, выполнение работ и оказание услуг, а также выплату заработной платы, стипендий, пенсий, пособий, займов, представительских расходов на территории Республики Армения.
Какой платеж считается безналичным?
Платеж считается безналичным, если он осуществляется в наличной или безналичной форме путем перечисления на банковский счет бенефициара (получателя), либо путем осуществления перевода со счета банка или электронных денег плательщика на счет электронных денег бенефициара (получателя).
Распространяется ли это требование на платежи по сделкам между физическими лицами?
Да. Согласно действующим правилам, предоставление и получение займов между физическими лицами на сумму, превышающую 300 000 драмов, а также оплата сделок на сумму, превышающую 500 000 драмов РА, права вытекающие из которых подлежат государственной регистрации, должны осуществляться в безналичном порядке. Такими сделками являются, например, договор купли-продажи автомобиля или недвижимости, договор купли-продажи долей и акций и т.д.
Существуют ли дополнительные ограничения на операции между физическими лицами?
Да. С 1 июля 2023 года оплата и прием платежей, превышающих 300 000 драмов РА, по любой операции между физическими лицами на территории Республики Армения осуществляются в безналичном порядке.
Есть ли аналогичное ограничение для других операций с участием физических лиц?
Да. оплата и прием оплаты на сумму более 300 000 драмов РА на территории Республики Армения сделкам индивидуальными предпринимателями и организациями за отчуждение товаров, отчуждение имущества, пользование товарами, пользование имуществом, выполнение работ и оказание услуг, оплату пассивных доходов, предоставление и получение займов, если одной из сторон сделки является физическое лицо, осуществляются в безналичной форме․
Распространяется ли предполагаемое требование на все регионы Республики Армения?
Нет. Положения закона еще не вступили в силу в полной мере и вступят в силу на разных этапах для разных регионов в Армении.
В настоящее время требование о безналичном расчете распространяется на платежи, производимые организациями, индивидуальными предпринимателями, адвокатами, нотариусами, действующими в Ереване, на заработную плату, стипендии, представительские расходы, платежи, осуществляемые с целью командировок, платежи, связанные с государственными закупок, на платежи за услуги медицинских организаций и образовательных учреждений.
Требование о безналичном расчете указанных операций в административных центрах марзов РА вступает в силу с 1 июля 2023 года, а в других населенных пунктах РА — с 1 июля 2024 года.
В случае совершения каких операций оплата должна производиться исключительно безналичным способом, вне зависимости от суммы и места совершения операции?
Независимо от суммы, с 1 июля 2022 года платежи, связанные со следующими операциями, производятся в безналичном порядке:
• Предоставление адвокатских, юридических, бухгалтерских, аудиторских, финансовых, информационно-технологических и других консультационных услуг,
• Предоставление нотариальных услуг,
• Любая сделка между индивидуальными предпринимателями, нотариусами, адвокатами и организациями на территории РА, а также любая сделка между иностранными организациями и индивидуальными предпринимателями, нотариусами, адвокатами, организациями и физическими лицами РА,
• Кредиты и займы, предоставляемые банками, кредитными организациями,
• Страховые выплаты,
• Любые платежи в и из Государственных или муниципальных бюджетов,
• Все операции, связанные с деятельностью государственных органов и органов местного самоуправления.
Какие контрмеры существуют для предотвращения обхода вышеуказанных требований?
Во избежание вышеуказанных требований дробление сделок рассматривается как единая сделка по смыслу Закона, и к ней будут применяться положения Закона, в том числе ответственность, возникающая за их нарушение.
При этом Закон запрещает организациям, индивидуальным предпринимателям, нотариусам и адвокатам предлагать и (или) получать более высокую цену, чем при оплате наличными.
Какие органы осуществляют контроль за соблюдением требований Закона?
Комитет государственных доходов РА осуществляет надзор за соблюдением требований закона. Исключением являются лица, имеющие лицензию, зарегистрированные и/или контролируемые Центральным банком РА, над которыми осуществляет надзор Центральный банк РА, и соблюдение требований, установленных в сфере трудовых отношений, где надзорным органом является Инспекция здравоохранения и труда РА.
Какова ответственность за нарушение требований Закона?
В случае сделок между организациями, индивидуальными предпринимателями, нотариусами и адвокатами нарушение требований по осуществлению оплаты безналичным способом влечет за собой ответственность всех участников сделки. Однако примечательно, что в случае физического лица на одной стороне сделки ответственность возникает только у организации, индивидуального предпринимателя, адвоката и нотариуса, которая предусмотрена Налоговым кодексом РА.
А в случае нарушения требований Закона физическими лицами возникает ответственность, предусмотренная Кодексом об административных правонарушениях.