Ի՞նչ է անհրաժեշտ իմանալ անկանխիկ վճարումների պահանջի մասին
2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքը (այսուհետ՝ «Օրենք»), որով սահմանվում է մի շարք գործարքներով վճարումն անկանխիկ եղանակով կատարելու պարտադիր պահանջ։ Այս պահանջը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ապրանքների/գույքի օտարման, ապրանքների/գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման գործարքների դիմաց վճարումների, ինչպես նաև աշխատավարձերի, կրթաթոշակների, կենսաթոշակների, նպաստների, փոխառությունների, ներկայացուցչական ծախuերի վճարման վրա։
Ո՞ր վճարումն է համարվում անկանխիկ եղանակով վճարում:
Վճարումը համարվում է անկանխիկ, եթե այն իրականացվում է կանխիկ կամ անկանխիկ եղանակով շահառուի (վճար ստացողի) բանկային հաշվին փոխանցելով, կամ վճարողի բանկային կամ էլեկտրոնային փողի հաշվից շահառուի (վճար ստացողի) էլեկտրոնային փողի հաշվին փոխանցում կատարելով։
Արդյո՞ք այս պահանջը տարածվում է ֆիզիկական անձանց միջև գործարքների դիմաց վճարումների վրա:
Այո։ Այս պահին գործող կարգավորումների համաձայն՝ ֆիզիկական անձանց միջև 300,000 ՀՀ դրամը գերազանցող փոխառությունների տրամադրումը և ստացումը, ինչպես նաև 500,000 ՀՀ դրամը գերազանցող այն գործարքների դիմաց վճարումը, որոնց արդյունքում ծագող իրավունքները ենթակա են պետական գրանցման, պետք է կատարվեն անկանխիկ եղանակով։ Այդպիսի գործարքներ են, օրինակ՝ ավտոմեքենայի կամ անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը, բաժնետոմսերի և բաժնեմասերի օտարման պայմանագիրը, և այլն։
Արդյո՞ք նախատեսվում են հավելյալ սահմանափակումներ ֆիզիկական անձանց միջև գործարքների մասով:
Այո։ 2023 թվականի հուլիսի 1-ից սկսած անկանխիկ եղանակով պետք է իրականացվի ՀՀ տարածքում ֆիզիկական անձանց միջև ցանկացած գործարքի դիմաց 300,000 ՀՀ դրամը գերազանցող վճարումը և վճարման ստացումը։
Արդյո՞ք նախատեսված է նմանատիպ սահմանափակում ֆիզիկական անձանց մասնակցությամբ այլ գործարքների դեպքում:
Այո։ ՀՀ տարածքում անհատ ձեռնարկատերերի և կազմակերպությունների կողմից 300,000 ՀՀ դրամը գերազանցող ապրանքների օտարման, գույքի օտարման, ապրանքների օգտագործման, գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման, պասիվ եկամուտների վճարման, փոխառությունների տրամադրման և ստացման գործարքների, եթե դրանց մի կողմը ֆիզիկական անձ է, դիմաց վճարումը և վճարի ստացումն իրականացվում են անկանխիկ ձևով։
Արդյո՞ք նախատեսված պահանջը գործում է ՀՀ բոլոր բնակավայրերում:
Ոչ։ Օրենքի կարգավորումները դեռևս ամբողջությամբ գործողության մեջ չեն մտել և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերի համար ուժի մեջ են մտնելու տարբեր փուլերով։
Տվյալ պահին անկանխիկ եղանակով վճարման պահանջը տարածվում է Երևան քաղաքում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների, նոտարների կողմից աշխատավարձերի, կրթաթոշակների, ներկայացուցչական ծախuերի դիմաց կատարվող վճարումների, գործուղման նպատակով կատարվող վճարումների, պետական գնումների հետ կապված վճարումների, բժշկական կազմակերպությունների և ուսումնական հաստատությունների (այդ թվում՝ բարձրագույն ուսումնական) կողմից մատուցված ծառայությունների դիմաց վճարումների վրա։
Վերոնշյալ գործարքների դիմաց վճարումը անկանխիկ եղանակով կատարելու պահանջը ՀՀ մարզերի վարչական կենտրոններում գործունեություն իրականացնող անձանց համար կգործի 2023 թվականի հուլիսի 1-ից, իսկ ՀՀ այլ բնակավայրերում՝ 2024 թվականի հուլիսի 1-ից։
Ո՞ր գործարքների դեպքում վճարումը պետք է կատարվի բացառապես անկանխիկ եղանակով՝ անկախ գումարի չափից և գործարքի կատարման վայրից:
Միևնույն ժամանակ, անկախ գումարի չափից 2022 թվականի հուլիսի 1-ից անկանխիկ եղանակով կատարվում են այն վճարումները, որոնք կապված են հետևյալ գործարքների հետ․
• Փաստաբանական, իրավաբանական, հաշվապահական, աուդիտորական, ֆինանսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ խորհրդատվական ծառայությունների մատուցում,
• Նոտարական ծառայությունների մատուցում,
• ՀՀ տարածքում անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների և կազմակերպությունների միջև իրականացվող ցանկացած գործարք, ինչպես նաև օտարերկրյա կազմակերպությունների և ՀՀ անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների, կազմակերպությունների, ֆիզիկական անձանց միջև իրականացվող ցանկացած գործարք,
• Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող վարկեր և փոխառություններ,
• Ապահովագրական հատուցումները,
• Պետական կամ համայնքային բյուջեներից և այդ բյուջեներ կատարվող ցանկացած վճարում,
• Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրենց գործունեության հետ կապված բոլոր գործառնությունները։
Ինչպիսի՞ հակազդող կարգավորումներ են նախատեսված վերոնշյալ պահանջների շրջանցումը կանխելու համար:
Վերոնշյալ պահանջներից խուսափելու նպատակով գործարքների մասնատումը Օրենքի իմաստով դիտվում է մեկ միասնական գործարք, և դրա վրա տարածվելու են Օրենքի դրույթները, ներառյալ դրանք խախտելու հետևանքով առաջացող պատասխանատվությունը։
Միևնույն ժամանակ, Օրենքն արգելում է կազմակերպություններին, անհատ ձեռնարկատերերին, նոտարներին և փաստաբաններին ապրանքների/գույքի օտարման, ապրանքների/գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներում կամ գործարքների առաջարկներում անկանխիկ եղանակով վճարման դեպքում առաջարկելու և (կամ) ստանալու ավելի բարձր գին, քան առաջարկում և/կամ ստանում են կանխիկ ձևով վճարման դեպքում։
Ո՞ր մարմիններն են վերահսկողություն իրականացնում Օրենքի պահանջների պահպանման վերաբերյալ:
Օրենքի պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն։ Բացառություն են կազմում ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված, գրանցված և/կամ վերահսկվող անձինք, որոնց նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկը, և աշխատանքային իրավահարաբերությունների ոլորտում սահմանված պահանջների պահպանումը, որտեղ վերահսկող մարմինը ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինն է։
Ինչպիսի՞ պատասխանատվություն է նախատեսված Օրենքի պահանջները խախտելու համար:
Կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների և փաստաբանների միջև գործարքների դեպքում անկանխիկ եղանակով վճարում կատարելու պահանջները խախտելն առաջացնում է պատասխանատվություն գործարքի բոլոր կողմերի համար։ Սակայն հատկանշական է, որ գործարքի մի կողմում ֆիզիկական անձ լինելու դեպքում պատասխանատվություն է առաջանում միայն կազմակերպության, անհատ ձեռնարկատիրոջ, փաստաբանի և նոտարի համար, որոնց նկատմամբ պատասխանատվությունը նախատեսվում է ՀՀ Հարկային օրենսգքով։
Իսկ ֆիզիկական անձանց կողմից Օրենքի պահանջները խախտելու դեպքում առաջանում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվություն։

All You Need to Know About Non-Cash Payment Requirement in Armenia
Starting from July 1, 2022, the RA Law on “Non-cash transactions” (hereinafter, “the Law”) came into effect, which establishes a mandatory requirement to make payments for a number of transactions in non-cash form. Such transactions are alienation of goods, property acquisition, use of goods/property, the performance of works and rendering services, as well as payment of salaries, scholarships, pensions, benefits, loans, and representative expenses.
Which payment is considered a non-cash payment?
The payment is considered non-cash if it is transferred to the bank account of the beneficiary in cash or non-cash form, or by making a transfer from the bank or electronic money account of the payer to the electronic money account of the beneficiary.
Does this requirement apply to payments for transactions between individuals?
Yes. According to the current regulations, granting and receiving of loans between individuals exceeding 300,000 AMD, as well as the payment exceeding 500,000 AMD for transactions, the rights arising from which are subject to state registration must be carried out in a non-cash form. Such transactions are, for example, the contracts for the sale of a car or real estate, the contract for the sale of shares, etc.
Are there any additional restrictions on transactions between individuals?
Yes. In the territory of the Republic of Armenia, individual entrepreneurs and organizations for transactions exceeding AMD 300,000 of the sale of goods, sale of property, use of goods, use of property, performance of works and provision of services, payment of passive income, provision and receipt of loans, if one party to them is a natural person shall be carried out in a non-cash form.
Do these requirements apply in all regions of Armenia?
No. The provisions of the Law have not yet fully entered into effect and will come into effect in stages in different regions in Armenia.
Currently, the requirement for non-cash payment is extended to the payments made by entities, individual entrepreneurs, attorneys, and notaries for the purposes of salaries, scholarships, representative expenses, business trips, payments related to state purchases, to services provided by medical organizations and educational institutions operating in Yerevan.
The requirement to make non-cash payments for the above-mentioned transactions will be effective for persons operating in the administrative centers of the marzes of Armenia from July 1, 2023, and in other regions of Armenia from July 1, 2024.
In which cases the payment must be made exclusively in a non-cash form, regardless of the amount of money and the place of execution of the transaction?
Regardless of the amount, from July 1, 2022, payments related to the following transactions are made in the non-cash form:
• Provision of legal, accounting, auditing, financial, information technology, and other consulting services,
• Provision of notary services,
• Any transaction between individual entrepreneurs, notaries, attorneys, and entities in the RA territory, as well as any transaction between foreign entities and RA individual entrepreneurs, notaries, lawyers, entities, individuals,
• Credits and loans provided by banks, credit organizations,
• Insurance compensations,
• Payments to and from state and municipal budgets,
• All operations related to the activities of state and local self-government bodies.
What countermeasures are in place to prevent circumvention of the above requirements?
The fragmentation of transactions for the purpose of avoiding the above requirements will be considered as a single transaction within the meaning of the Law, and all the provisions of the Law will apply to it, including the liability arising from their violation.
At the same time, the Law prohibits entities, individual entrepreneurs, notaries, and lawyers from offering and (or) receiving a higher price for non-cash payments than the offer and /or receipt in case of cash payment.
Which bodies supervise compliance with the requirements of the Law?
The RA State Revenue Committee is the supervisory authority for compliance with the requirements of the law. However, there are some exceptions: the Central Bank of Armenia supervises the persons licensed, registered, and/or controlled by the Central Bank of RA for the compliance of the above-mentioned requirements, and for the compliance with the requirements set in the field of labor relations, the supervisory authority is the RA Health and Labour Inspection Authority.
What is the liability for violating the provisions of the Law?
In the case of violating the requirements of making payment in a non-cash form for transactions between entities, individual entrepreneurs, notaries, and attorneys, responsibility arises for all parties to the transaction. However, it is noteworthy that in the case of a natural person on one side of the transaction, responsibility arises only for the entity, individual entrepreneur, attorney, and notary, which is provided by the Tax Code of the Republic of Armenia.
And in case of violation of the requirements of the Law by individuals, the responsibility arises according to the Code On Administrative Offenses.