Կրկնակի հարկումը Հայաստանում
Կրկնակի հարկումը մեր ժամանակների կարևոր խնդիրներից է։ Ժամանակակից աշխարհի գլոբալիզացիայի արագ տեմպերը հանգեցրել են անդրսահմանային առևտրի, ներդրումների և ֆիզիկական անձանց շարժունակության աճին։ Նման պայմաններում առաջ է գալիս այդ գործունեության արդյունքում ստացված եկամուտների հարկման ձևի, չափի և կարգի որոշման անհրաժեշտություն՝ հաշվի առնելով, որ միևնույն եկամտի հարկումը մի քանի երկրներում (կրկնակի հարկում) բացասաբար  կանդրադառնա իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց կողմից իրենց երկրի սահմաններից դուրս գործունեություն իրականացնելու և եկամուտներ ստանալու վրա։
Այլ կերպ ասած, կրկնակի հարկումը կարող է զգալի խոչընդոտ հանդիսանալ միջազգային բիզնես գործունեության և պետությունների միջև տնտեսական համագործակցության համար: Այս առումով կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրերը վճռորոշ դեր են խաղում գլոբալիզացիայի խթանման գործում:
Ու՞մ միջև է կնքվում կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագիրը։
Կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրերը կնքվում են երկու պետությունների միջև երկկողմանի բանակցությունների արդյունքում, և յուրաքանչյուր համաձայնագիր եզակի է իր հատուկ դրույթներով և շրջանակներով: Այսինքն կնքված համաձայանգիրը տարածվում է երկու պայմանավորվող պետությունների ռեզիդենտների վրա, և երրորդ երկրների անձինք չեն կարող օգտվել համաձայնագրով նախատեսված առավելություններից։
Ո՞ր երկրների հետ է Հայաստանի Հանրապետությունը կնքել կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագիր։
Ներկա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը կնքել է կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագիր 51 պետության հետ։ Երկրների ցանկը և նրանց հետ կնքված համապատասխան համաձայնագրերը հասանելի են Հայաստանի Հանրապետության Պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնական կայքէջում։
Լինելով այս ոլորտում առաջատարներից՝ մեր թիմը կարող է արդյունավետ և ճիշտ կառուցել այդ գործարքները և տրամադրել իրավական աջակցություն միջազգային հարկման հարցերում։
Ի՞նչ է սահմանվում կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրով։
Կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրի պայմանները կարող են տարբեր լինել՝ կախված բանակցող երկրներից և նրանց նպատակներից: Որպես կանոն, կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրերը (այսուհետ՝ Համաձայնագիր) ներառում են՝
• Անձանց շրջանակը, որոնց նկատմամբ կիրառվում է Համաձայնագիրը՝ սահմանելով պայմանավորվող պետությունների ռեզիդենտ համարվող անձանց որոշման չափանիշները;
• Հարկատեսակները, որոնց վրա տարածվում է Համաձայնագիրը․ հիմնականում տարածվում է Համաձայնագրի կնքման պահին պայմանավորվող պետություններում գործող ուղղակի հարկերի վրա;
• Եկամուտների տեսակները, որոնց հարկման մասով կիրառելի է Համաձայնագիրը․ այդ եկամուտների տեսակները, ի թիվս այլնի, ներառում են վարձու աշխատանքի դիմաց ստացված եկամուտները, ձեռնարկատիրական գործունեությունից ստացված շահույթը, շահաբաժինները, հեղինակային իրավունքների և արտոնագրերից ստացվող եկամուտները (ռոյալթի), և այլ եկամուտներ, որ պայմանավորվող պետությունների միջև բանակցությունների արդյունքում կորոշվի սահմանել;
• Համաձայնագրի դրույթների կիրառման ժամանակ ի հայտ եկող վեճերի լուծման ընթացակարգը։
Ինչպե՞ս է կարգավորվում կրկնակի հարկման բացառումը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն։
ՀՀ Հարկային օրենսգրքի 20-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ ռեզիդենտ իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս ստացված կամ ստացման ենթակա եկամուտները ենթակա են հարկման ՀՀ Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով։
Սակայն, եթե օտարերկրյա պետությունում ՀՀ ռեզիդենտ իրավաբանական և ֆիզիկական անձանցից գանձվել են այդ պետության օրենսդրությանը համապատասխան հարկեր, ապա այդ գումարների չափով, սակայն ոչ ավելի քան ՀՀ Հարկային օրենսգրքով տվյալ հարկատեսակի համար սահմանված դրույքաչափով հաշվարկվող համապատասխան հարկերի գումարները չգերազանցող չափով, նվազեցվում են ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հաշվարկված հարկերի գումարները։
Ինչ վերաբերում է ոչ ռեզիդենտների կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում վճարված հարկերին, ապա կարող եք կարդալ մեր  նախորդ հոդվածը։
Դիցուք, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում գրանցված իրավաբանական անձի բաժնետերերեից մեկը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիային Միացյալ Թագավորությունում կառավարության միջև կնքված կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրի (այսուհետ՝ «Համաձայնագիր») համաձայն համարվում է Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ ֆիզիկական անձ։
ՀՀ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձի կողմից ստացված շահաբաժինները կարող են հարկվել ՀՀ-ում, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայում, սակայն ոչ ավելի քան 10 տոկոսի չափով։ Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ ֆիզիկական անձի կողմից ստացված շահաբաժինը 10 տոկոսով հարկվելու դեպքում այն ՀՀ-ում այլևս չի հարկվի հաշվի առնելով, որ ՀՀ Հարկային օրենսգրքով սահմանված շահաբաժնի հարկման դրույքաչափը կազմում է 5 տոկոս։ Մեծ Բրիտանիայում շահաբաժնի հարկի 5 տոկոսից պակաս դրույքաչափ նախատեսված լինելու դեպքում ՀՀ-ում կվճարվեր ՀՀ Հարկային օրեսնգրքի համաձայն 5 տոկոս դրույքաչափով վճարման ենթակա գումարի և Մեծ Բրիտանիայում վչարված հարկի գումարի տարբերության չափով։
Ինչպե՞ս են լուծվում կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրի դրույթների կիրառման ժամանակ առաջացող վեճերը։
Կրկնակի հարկումը բացառելու վերաբերյալ համաձայնագրի դրույթների կիրառման ժամանակ երկու պայմանավորվող պետությունների հարկային մարմինների միջև ի հայտ եկած հարկային հարցերով վեճերը լուծվում է փոխհամաձայնեցման ընթացակարգով։ Փոխհամաձայնեցման ընթացակարգի միջոցով վեճերի լուծման կարգը և ժամկետները սահմանվում են ՀՀ կառավարության կողմից։

Двойное налогообложение и Армения
В наше время двойное налогообложение является важным вопросом. Быстрые темпы глобализации в современном мире привели к увеличению трансграничной торговли, инвестиций и мобильности людей. В таких условиях возникает необходимость определения формы, размера и порядка налогообложения дохода, полученного в результате этой деятельности, с учетом того, что налогообложение одного и того же дохода в нескольких странах (двойное налогообложение) будет иметь отрицательный воздействие на юридических и физических лиц, осуществляющих деятельность и получающих доход за пределами своей страны.
Другими словами, двойное налогообложение может стать существенным препятствием для международной деловой активности и экономического сотрудничества между государствами. В этом смысле соглашения об избежание двойного налогообложения играют решающую роль в продвижении глобализации.
Кто заключает соглашение об избежание двойного налогообложения?
Соглашения об избежание двойного налогообложения заключаются в результате двусторонних переговоров между двумя государствами, и каждое соглашение уникально по своим конкретным положениям и сфере действия. Другими словами, подписанное соглашение распространяется на резидентов двух договаривающихся государств, и лица из третьих стран не могут пользоваться преимуществами, предусмотренными в соглашении.
С какими странами Республика Армения заключила соглашение об исключении двойного налогообложения?
В настоящее время Республика Армения заключила соглашение об избежание двойного налогообложения с 51 государством. Список стран и подписанные с ними соответствующие соглашения доступны на официальном сайте Комитета государственных доходов Республики Армения.
Являясь одним из лидеров в этой области, наша команда может эффективно и правильно структурировать эти сделки и оказать юридическую поддержку в вопросах международного налогообложения.
Что определяет соглашение об избежание двойного налогообложения?
Условия соглашения об избежание двойного налогообложения могут различаться в зависимости от договаривающихся стран и их целей. Как правило, соглашения об избежание двойного налогообложения (далее — Соглашение) включают:
• круг лиц, на которых распространяется действие Соглашения, устанавливающий критерии определения лиц, считающихся резидентами Договаривающихся Государств;
• виды налогов, на которые распространяется действие Соглашения (применяется в основном к прямым налогам, существующим в Договаривающихся Государствах на момент заключения Соглашения);
• виды доходов, к которым применяется Соглашение в части налогообложения: к видам доходов относятся, в том числе, доходы от работы по найму, прибыль от коммерческой деятельности, дивиденды, доходы от авторских прав и лицензий (роялти) и другие доходы, которые будут определены в результате переговоров между Договаривающимися Государствами;
• Порядок разрешения споров, возникающих при применении положений Соглашения.
Как урегулировано исключение двойного налогообложения согласно законодательству РА?
Согласно статье 20 Налогового кодекса Республики Армения доходы, полученные или подлежащие получению за пределами территории Республики Армения юридическими и физическими лицами-резидентами Республики Армения, подлежат налогообложению в установленном порядке Налоговым кодексом Республики Армения.
Однако, если юридические и физические лица-резиденты РА в иностранном государстве уплатили налоги в соответствии с законодательством этой страны, то эта сумма, но не превышающая сумму соответствующих налогов, исчисленных по ставке, установленной Налоговым кодексом РА для данного вида налога, уменьшаются суммы налогов, исчисленные в порядке, установленном законодательством РА․
Например, один из акционеров юридического лица, зарегистрированного в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии (далее именуемое «Великобритания»), считается физическим лицом-резидентом Республики Армения в соответствии с Соглашением об исключение двойного налогообложения, заключенным между Правительством Республики Армении и Правительством Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии (далее именуемое «Соглашение»). Дивиденды, полученные физическим лицом-резидентом РА, могут облагаться налогом как в РА, так и в Великобритании, но не более 10 процентов. Если дивиденд, полученный физическим лицом РА в Великобритании, облагается налогом по ставке 10 процентов, то он больше не будет облагаться налогом в РА, учитывая, что ставка налогообложения дивидендов, установленная Налоговым кодексом РА, составляет 5 процентов. Если ставка налога на дивиденды в Великобритании составляет менее 5%, то разница между суммой, подлежащей уплате по ставке 5%, и суммой налога, понесенного в Великобритании, будет уплачена в РА в соответствии с Налоговым кодексом РА.
Как решаются споры, возникающие при применении положений соглашения об избежание двойного налогообложения?
Споры по вопросам налогообложения, возникающие между налоговыми органами двух договаривающихся государств при применении положений соглашения об избежание двойного налогообложения, разрешаются в порядке взаимного согласования. Порядок и сроки разрешения споров в порядке взаимного согласования устанавливаются Правительством Республики Армения.