Ի՞նչ փոփոխություններ են նախատեսվում ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքում
Վերջին շրջանում քննարկումների կիզակետում է գտնվում ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական նախագիծը (այսուհետ` Նախագիծ): Այդ փոփոխություններից և լրացումներից մի քանիսը կներկայացնենք ստորև։
Ի՞նչ փուլում է գտնվում Նախագիծը:
Նախագիծը 2023 թ. հունվարի 26-ին հավանության է արժանացել ՀՀ Կառավարության կողմից և մտել է ՀՀ Ազգային Ժողովի օրակարգ:
Ընդունվելուց և ուժի մեջ մտնելուց հետո Աշխատանքային օրենսգրքի կարգավորումները կունենա՞ն արդյոք հետադարձ ուժ:
Ազգային Ժողովում ներկայումս քննարկվող Նախագիծը չի անդրադառնում նախատեսվող փոփոխությունների և լրացումներին հետադարձ ուժ տալուն: Այնուամենայնիվ, Նախագծով այս պահին սահմանվում է, որ վերջինիս դրույթները տարածվելու են դրանից հետո կնքված աշխատանքային պայմանագրերի և դրանից հետո ընդունված՝ աշխատանքի ընդունման մասին անհատական իրավական ակտերի հիման վրա ծագած աշխատանքային հարաբերությունների վրա:
Ի՞նչ նոր հասկացություններ են սահմանվում Նախագծով։
Նախագծով նախատեսվում է սահմանել բռնության և ոտնձգության, այդ թվում սեռական ոտնձգության արգելքը, ինչպես նաև վերջիններիս հասկացությունները: Բացի այդ, Նախագիծն անդրադառնում է աշխատավայրի կամ աշխատանքի վայրի, ինչպես նաև աշխատանքային հարաբերությունների ծագման վայրի սահմանումներին:
Ինչպե՞ս կարող է կնքվել աշխատանքային պայմանագիրը՝  նախատեսվող փոփոխությունների համատեքստում։
Ինչպես ներկայացված է Նախագծում, աշխատանքային պայմանագիրը կարող է կնքվել նաև փոստային եղանակով կամ էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով այն կողմերի միջև փոխանակելով, որոնք հնարավորություն են տալիս հաստատելու դրա իսկությունը և ճշգրիտ որոշելու, որ այն ելնում է աշխատանքային պայմանագրի կողմից: Աշխատանքային պայմանագրի օրինակը կողմերի միջև կարող է փոխանակվել հետևյալ մեկ կամ մի քանի եղանակներով`
• Աշխատանքային պայմանագրի օրինակը պատվիրված նամակով ուղարկելու միջոցով;
• Աշխատանքային պայմանագրի օրինակը ֆաքսիմիլ (հեռապատճենային) կապով ուղարկելու միջոցով;
• Աշխատանքային պայմանագրի սքանավորված տարբերակը էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով ուղարկելու միջոցով:
Արդյոք համալրվե՞լ է աշխատանքային պայմանագրի բովանդակությունը։
Այո, Նախագծից բխում է, որ աշխատանքային պայմանագրում պարտադիր նշման ենթակա են աշխատանքի վայրը, հիմնական աշխատավարձի չափը (ներառյալ աշխատավարձից վճարվող հարկերը, սոցիալական կամ օրենքով սահմանված պարտադիր այլ վճարները) և այն որոշելու ձևը, աշխատանքային հարաբերությունների հետ կապված հարցերը գործատուի և աշխատողի կողմից միմյանց ծանուցելու եղանակները։
Արդյոք գործատուն իր նախաձեռնությամբ կարո՞ղ է լուծել աշխատանքային պայմանագիրը աշխատողի կենսաթոշակային տարիքի հասնելու դեպքում:
Ոչ, Նախագիծը հստակեցնում է այն փաստը, որ կենսաթոշակային տարիքի հասնելու հիմքով հնարավոր չի լինի գործատուի նախաձեռնությամբ աշխատանքային պայմանագրի լուծումը։
Արդյոք Նախագծով ընդլայնվու՞մ է վստահությունը կորցնելու հիմքով աշխատանքային պայմանագրի լուծումը։
Այո, Նախագծով ընդլայնվել են վստահությունը կորցնելու հիմքով աշխատանքային պայմանագրի լուծման դեպքերը։ Մասնավորապես ուշագրավ է աշխատողի կողմից գործատուի կամ այլ աշխատողների համակարգչային տեխնիկան կամ տեղեկատվական համակարգերը անօրինական օգտագործելու դեպքը, որի պարագայում գործատուն իրավունք ունի իր նախաձեռնությամբ լուծելու աշխատանքային պայմանագիրը աշխատողի նկատմամբ վստահությունը կորցնելու հիմքով:
Ինչպիսի՞ իրավական հետևանքներ կառաջանան աշխատողի համար, եթե վերջինս չօգտագործի իրեն հատկացված ամենամյա արձակուրդը:
Նախագծով սահմանվում է, որ եթե աշխատողը երկուսուկես աշխատանքային տարի անընդմեջ խուսափում է կամ հրաժարվում է իրեն հասանելիք ամենամյա արձակուրդի կամ դրա մի մասի օգտագործումից, ապա տվյալ աշխատողին ամենամյա արձակուրդի տրամադրման ժամանակահատվածը որոշվում է գործատուի կողմից առանց աշխատողի՝ ամենամյա արձակուրդ տրամադրելու մասին դիմումի առկայության:
Կարո՞ղ է աշխատողը մեկնել արտերկիր սովորելու` պահպանելով իր աշխատատեղը:
Այո, ըստ Նախագծի` գործատուի համաձայնությամբ օտարերկրյա ուսումնական հաստատություններում իր մասնագիտական որակավորումը բարձրացնելու կամ անմիջականորեն աշխատանքային պարտականությունների կատարման հետ կապված նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու կամ դրանք զարգացնելու համար աշխատողին կարող է տրվել ուսումնական արձակուրդ ուսման ողջ ժամանակահատվածում, բայց ոչ ավելի քան երկու տարի:
Արդյոք Նախագիծը կարգավորու՞մ է փորձնակի (պրակտիկանտ) ինստիտուտը:
Այո, Նախագիծը հնարավորություն է տալիս գործատուին իր մոտ կազմակերպելու աշխատանքային պրակտիկա՝ մինչև երկու ամիս ժամկետով:
Ընդ որում, փորձնակ կարող է լինել այն անձը, ով նախնական մասնագիտական, միջին մասնագիտական կամ բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունում սովորելու ընթացքում կամ ավարտելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում գործատուի կողմից ներգրավվում է առանց վարձատրության կամ որոշակի վարձատրությամբ աշխատանքի:
Կարևոր է ընդգծել, որ փորձնակների թիվը գործատուի մոտ չի կարող գերազանցել տվյալ պահին աշխատողների թվի տասը տոկոսը:
Գործատուն (հարկային գործակալ) պարտավո՞ր է իրականացնել փորձնակների հարկային հաշվառում:
Այո, ՀՀ Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների համաձայն` հարկային գործակալները հարկային մարմին են ներկայացնելու ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված կարգով ներգրավված փորձնակի գրանցման հայտ, որտեղ ներառվելու են օրենքով սահմանված տեղեկություններ:
Եթե ցանկանում եք մանրամասն տեղեկանալ Աշխատանքային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխություններից և լրացումներից, ապա մեր թիմն ուրախ կլինի իրազեկել և տրամադրել իրավաբանական խորհրդատվություն այդ հարցում:

О предстоящих изменениях в Трудовом кодексе Армении
В последнее время в центре внимания обсуждений находится законодательный проект о внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс РА (далее — Законопроект). Мы представим некоторые из этих изменений и дополнений ниже.
На какой стадии находится Законопроект?
26 января 2023 года Законопроект был одобрен правительством Республики Армения и включен в повестку дня Национальной Ассамблеи Республики Армения.
Будут ли положения Трудового кодекса иметь обратную силу после их принятия и осуществления?
Обсуждаемый в Национальном Ассамблеи Законопроект не предусматривает обратной силы ожидаемых изменений и дополнений. Законопроект предусматривает, что положения последнего будут распространены на заключаемые впоследствии трудовые договоры и трудовые отношения, возникающие после вступления в силу.
Какие новые концепции определены в Законопроектe?
Законопроект направлен на определение запрещения насилия и домогательств, включая сексуальные домогательства, а также их концепций. Кроме того, в Законопроекте рассматриваются определения места работы, а также места возникновения трудовых отношений.
Каким образом можно заключить трудовой договор в условиях планируемых изменений?
Как указано в Законопроекте, трудовые соглашения можно будет подписывать также по электронной почте или с помощью электронных средств связи, если их подлинность может быть подтверждена и проверена.
Копии трудового договора могут быть обменены между сторонами одним или несколькими из следующих способов:
• путем направления копии трудового договора заказным письмом;
• путем направления копии трудового договора по факсу (факс);
• отправив отсканированную версию трудового договора по ссылке, обеспечивающей электронную связь.
Дополнено ли содержание трудового договора?
Да, из Законопроекта следует, что место работы, размер основного оклада (включая уплачиваемые с заработной платы налоги, социальные и иные обязательные платежи, установленные законодательством) и способ его определения, способы уведомления друг друга о вопросах, связанных с трудовыми отношениями между работодателем и работником, должны быть указаны в трудовом договоре.
Может ли работодатель по своей собственной инициативе расторгнуть трудовой договор после достижения работником пенсионного возраста?
Нет, в Законопроекте уточняется, что расторгнуть трудовой договор по инициативе работодателя на основании достижения пенсионного возраста будет невозможно.
Расширяет ли Законопроект разрешение трудового договора на основании утраты доверия?
Да, случаи расторжения трудового договора в связи с утратой доверия законопроектом расширены. Особого внимания заслуживает случай незаконного использования работником компьютерной техники или информационных систем работодателя или других работников, в этом случае работодатель вправе расторгнуть трудовой договор по собственной инициативе на основании утраты доверия к работнику.
Каковы будут правовые последствия неиспользования ежегодного отпуска?
В Законопроекте указывается, что если работник отказывается от использования отпуска или какой-либо его части в течение двух с половиной лет подряд, то период ежегодного отпуска, предоставляемого работнику, определяется работодателем без запроса работника на ежегодный отпуск.
Может ли сотрудник учиться за границей и при этом сохранить свою работу?
Да, согласно Законопроекту, с согласия работодателя работнику может быть предоставлен учебный отпуск на весь период обучения, не более двух лет для повышения своей профессиональной квалификации в зарубежных учебных заведениях или приобретения новых знаний, непосредственно связанных с выполнением служебных обязанностей.
Регламентирует ли Законопроект концепцию стажировки?
Да, работодатели смогут организовать стажировку сроком до двух месяцев.
Кроме того, стажером может быть лицо, которое во время обучения в учебном заведении, осуществляющем программы предпрофессионального, среднего профессионального или высшего профессионального образования, или в течение одного года после окончания учебного заведения привлекается работодателем к неоплачиваемой или оплачиваемой работе.
Важно подчеркнуть, что число стажеров на рабочем месте работодателя не может превышать 10% от числа работников на данный момент.
Обязан ли работодатель (налоговый агент) вести налоговый учет стажеров?
Да, в соответствии с Законопроектом, предусмотренными в Налоговом кодексе Республики Армения, налоговые агенты подадут в налоговый орган заявление о регистрации стажера, в котором будет содержаться информация, предусмотренная Трудовым кодексом.
Если Вы хотите узнать больше об изменениях и дополнениях к Трудовому кодексу, наша команда с удовольствием проинформирует Вас и предоставит юридические консультации по этому вопросу.