Ի՞նչ փոփոխություններ են նախատեսվում ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքում
Վերջին շրջանում քննարկումների կիզակետում է գտնվում ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական նախագիծը (այսուհետ` Նախագիծ): Այդ փոփոխություններից և լրացումներից մի քանիսը կներկայացնենք ստորև։
Ի՞նչ փուլում է գտնվում Նախագիծը:
Նախագիծը 2023 թ. հունվարի 26-ին հավանության է արժանացել ՀՀ Կառավարության կողմից և մտել է ՀՀ Ազգային Ժողովի օրակարգ:
Ընդունվելուց և ուժի մեջ մտնելուց հետո Աշխատանքային օրենսգրքի կարգավորումները կունենա՞ն արդյոք հետադարձ ուժ:
Ազգային Ժողովում ներկայումս քննարկվող Նախագիծը չի անդրադառնում նախատեսվող փոփոխությունների և լրացումներին հետադարձ ուժ տալուն: Այնուամենայնիվ, Նախագծով այս պահին սահմանվում է, որ վերջինիս դրույթները տարածվելու են դրանից հետո կնքված աշխատանքային պայմանագրերի և դրանից հետո ընդունված՝ աշխատանքի ընդունման մասին անհատական իրավական ակտերի հիման վրա ծագած աշխատանքային հարաբերությունների վրա:
Ի՞նչ նոր հասկացություններ են սահմանվում Նախագծով։
Նախագծով նախատեսվում է սահմանել բռնության և ոտնձգության, այդ թվում սեռական ոտնձգության արգելքը, ինչպես նաև վերջիններիս հասկացությունները: Բացի այդ, Նախագիծն անդրադառնում է աշխատավայրի կամ աշխատանքի վայրի, ինչպես նաև աշխատանքային հարաբերությունների ծագման վայրի սահմանումներին:
Ինչպե՞ս կարող է կնքվել աշխատանքային պայմանագիրը՝  նախատեսվող փոփոխությունների համատեքստում։
Ինչպես ներկայացված է Նախագծում, աշխատանքային պայմանագիրը կարող է կնքվել նաև փոստային եղանակով կամ էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով այն կողմերի միջև փոխանակելով, որոնք հնարավորություն են տալիս հաստատելու դրա իսկությունը և ճշգրիտ որոշելու, որ այն ելնում է աշխատանքային պայմանագրի կողմից: Աշխատանքային պայմանագրի օրինակը կողմերի միջև կարող է փոխանակվել հետևյալ մեկ կամ մի քանի եղանակներով`
• Աշխատանքային պայմանագրի օրինակը պատվիրված նամակով ուղարկելու միջոցով;
• Աշխատանքային պայմանագրի օրինակը ֆաքսիմիլ (հեռապատճենային) կապով ուղարկելու միջոցով;
• Աշխատանքային պայմանագրի սքանավորված տարբերակը էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով ուղարկելու միջոցով:
Արդյոք համալրվե՞լ է աշխատանքային պայմանագրի բովանդակությունը։
Այո, Նախագծից բխում է, որ աշխատանքային պայմանագրում պարտադիր նշման ենթակա են աշխատանքի վայրը, հիմնական աշխատավարձի չափը (ներառյալ աշխատավարձից վճարվող հարկերը, սոցիալական կամ օրենքով սահմանված պարտադիր այլ վճարները) և այն որոշելու ձևը, աշխատանքային հարաբերությունների հետ կապված հարցերը գործատուի և աշխատողի կողմից միմյանց ծանուցելու եղանակները։
Արդյոք գործատուն իր նախաձեռնությամբ կարո՞ղ է լուծել աշխատանքային պայմանագիրը աշխատողի կենսաթոշակային տարիքի հասնելու դեպքում:
Ոչ, Նախագիծը հստակեցնում է այն փաստը, որ կենսաթոշակային տարիքի հասնելու հիմքով հնարավոր չի լինի գործատուի նախաձեռնությամբ աշխատանքային պայմանագրի լուծումը։
Արդյոք Նախագծով ընդլայնվու՞մ է վստահությունը կորցնելու հիմքով աշխատանքային պայմանագրի լուծումը։
Այո, Նախագծով ընդլայնվել են վստահությունը կորցնելու հիմքով աշխատանքային պայմանագրի լուծման դեպքերը։ Մասնավորապես ուշագրավ է աշխատողի կողմից գործատուի կամ այլ աշխատողների համակարգչային տեխնիկան կամ տեղեկատվական համակարգերը անօրինական օգտագործելու դեպքը, որի պարագայում գործատուն իրավունք ունի իր նախաձեռնությամբ լուծելու աշխատանքային պայմանագիրը աշխատողի նկատմամբ վստահությունը կորցնելու հիմքով:
Ինչպիսի՞ իրավական հետևանքներ կառաջանան աշխատողի համար, եթե վերջինս չօգտագործի իրեն հատկացված ամենամյա արձակուրդը:
Նախագծով սահմանվում է, որ եթե աշխատողը երկուսուկես աշխատանքային տարի անընդմեջ խուսափում է կամ հրաժարվում է իրեն հասանելիք ամենամյա արձակուրդի կամ դրա մի մասի օգտագործումից, ապա տվյալ աշխատողին ամենամյա արձակուրդի տրամադրման ժամանակահատվածը որոշվում է գործատուի կողմից առանց աշխատողի՝ ամենամյա արձակուրդ տրամադրելու մասին դիմումի առկայության:
Կարո՞ղ է աշխատողը մեկնել արտերկիր սովորելու` պահպանելով իր աշխատատեղը:
Այո, ըստ Նախագծի` գործատուի համաձայնությամբ օտարերկրյա ուսումնական հաստատություններում իր մասնագիտական որակավորումը բարձրացնելու կամ անմիջականորեն աշխատանքային պարտականությունների կատարման հետ կապված նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու կամ դրանք զարգացնելու համար աշխատողին կարող է տրվել ուսումնական արձակուրդ ուսման ողջ ժամանակահատվածում, բայց ոչ ավելի քան երկու տարի:
Արդյոք Նախագիծը կարգավորու՞մ է փորձնակի (պրակտիկանտ) ինստիտուտը:
Այո, Նախագիծը հնարավորություն է տալիս գործատուին իր մոտ կազմակերպելու աշխատանքային պրակտիկա՝ մինչև երկու ամիս ժամկետով:
Ընդ որում, փորձնակ կարող է լինել այն անձը, ով նախնական մասնագիտական, միջին մասնագիտական կամ բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունում սովորելու ընթացքում կամ ավարտելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում գործատուի կողմից ներգրավվում է առանց վարձատրության կամ որոշակի վարձատրությամբ աշխատանքի:
Կարևոր է ընդգծել, որ փորձնակների թիվը գործատուի մոտ չի կարող գերազանցել տվյալ պահին աշխատողների թվի տասը տոկոսը:
Գործատուն (հարկային գործակալ) պարտավո՞ր է իրականացնել փորձնակների հարկային հաշվառում:
Այո, ՀՀ Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների համաձայն` հարկային գործակալները հարկային մարմին են ներկայացնելու ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված կարգով ներգրավված փորձնակի գրանցման հայտ, որտեղ ներառվելու են օրենքով սահմանված տեղեկություններ:
Եթե ցանկանում եք մանրամասն տեղեկանալ Աշխատանքային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխություններից և լրացումներից, ապա մեր թիմն ուրախ կլինի իրազեկել և տրամադրել իրավաբանական խորհրդատվություն այդ հարցում:

The Upcoming Amendments to the Labor Code of Armenia
Recently, discussions have focused on the draft bill to make amendments and additions to the RA Labor Code (hereinafter referred to as the Draft Bill). Some of these amendments and additions are outlined below.
At what stage is the Draft Bill now?
On the 26th of January 2023, the Draft Bill was approved by the RA Government and was included on the agenda of the RA National Assembly.
Will the provisions of the Labor Code be retroactive after their adoption and implementation?
The Draft Bill currently being discussed in the National Assembly does not address the retroactive effect of the planned amendments and additions. However, it stipulates that the latter’s provisions will be effective on the employment contracts concluded thereafter and on the employment relationship arising thereafter.
What new definitions the Draft Bill defined?
The Draft Bill intends to define the prohibition of violence and harassment, including sexual harassment, as well as the concepts thereof. In addition, the Draft Bill addresses the definitions of the workplace, as well as the place of origin of the employment relationship.
How can the employment contract be signed under the upcoming amendments?
As presented in the Draft Bill, it will be possible for the employment agreements to be signed through email or electronic communication, as long as their authenticity can be confirmed and verified.
A copy of the employment contract may be exchanged between the parties in one or more of the following ways:
• By sending a copy of the employment contract by registered letter;
• By sending a copy of the employment contract by facsimile (fax);
• By sending the scanned version of the employment contract through a link that provides electronic communication.
Has the scope of the employment contract been also completed?
Yes, it follows from the Draft Bill that the place of work, the amount of the basic salary (including taxes paid from the salary, social fees, or other mandatory payments established by law) and the way of determining it, the ways of notifying each other of matters related to labor relations by the employer and the employee must be indicated in the employment contract.
Can the employer, on its own initiative, terminate the employment contract once the employee reaches retirement age?
No, the Draft Bill clarifies the fact that it will not be possible to terminate the employment contract at the initiative of the employer on the basis of reaching retirement age.
Does the Draft Bill extend the termination of the employment contract on the basis of loss of confidence?
Yes, the cases of termination of the employment contract on the basis of loss of confidence have been expanded by the Draft Bill. Particularly noteworthy is the case of the employee illegally using the computer equipment or information systems of the employer or other employees, in which case the employer has the right to terminate the employment contract on his own initiative due to the loss of confidence in the employee.
What will be the legal consequences of not using your annual leave?
The Draft Bill states that if an employee avoids or refuses to use vacation leave or any portion thereof for two and a half consecutive years, the period of annual leave granted to the employee is determined by the employer without the employee’s request for annual leave.
Can an employee study abroad and still keep their job?
Yes, according to the Draft Bill, with the consent of the employer, an employee may be granted a study leave for the entire period of study, but not more than two years in order to increase his professional qualifications in foreign educational institutions or to acquire new knowledge directly related to the performance of work duties.
Does the Draft Bill regulate the concept of the internship?
Yes, it will be possible for employers to organize internships for up to two months.
Moreover, an intern can be a person who, while studying at an educational institution implementing pre-professional, secondary professional, or higher professional educational programs, or within one year after graduation, is engaged by the employer in unpaid or paid work.
It is important to emphasize that the number of interns at the employer’s workplace cannot exceed 10% of the number of employees at the moment.
Is the employer (tax agent) obliged to carry out tax accounting of the interns?
Yes, according to the amendments envisaged in the RA Tax Code, the tax agents will submit to the tax authority an application for the registration of the intern, where the information prescribed by the Labor Code will be included.
If you want to learn more about the upcoming amendments and additions to the Labor Code, our team will be happy to inform you and provide legal advice in this matter.