Ի՞նչ է պետք իմանալ իրական շահառուների իրավական կարգավորման մասին
ՀՀ-ում գործող կարգավորումների համաձայն՝  Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գրանցված իրավաբանական անձինք պարտավոր են  օրենքով նախատեսված պատշաճ ուսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության (այսուհետ՝ պետական ռեգիստր)  ներկայացնել իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր:
2023 թվականի հունվարի 1-ից արդեն բոլոր իրավաբանական անձինք՝ այդ թվում՝ միայն ֆիզիկական անձ մասնակիցներ ունեցող սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունները, ինչպես նաև ոչ առևտրային կազմակերպությունները, պետք է երկամսյա ժամկետում ներկայացնեն իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր։  Մինչ այս իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականությունը ծագել էր հանրային ծառայությունների կարգավորվող ոլորտում գործունեություն իրականացնող և տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցող իրավաբանական անձանց 2021թ. սեպտեմբերի 1-ից, իսկ մյուս բոլոր իրավաբանական անձանց համար՝ 2022 թվականի հունվարի 1-ից։
Ինչ վերաբերում է հայտարարագրի ներկայացման ժամկետներին, ապա նշենք, որ ընդհանուր կանոնի համաձայն՝ իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիրը ենթակա է ներկայացման իրավաբանական անձի գրանցման պահից 40 օրվա ընթացքում: Իսկ իրական շահառուների վերաբերյալ տվյալների փոփոխման դեպքում դրանք ենթակա են հայտարարագրման իրավաբանական անձին հայտնի դառնալուց հետո` անմիջապես, բայց ոչ ուշ, քան 40 օրվա ընթացքում:
Միևնույն ժամանակ, մինչև յուրաքանչյուր տարվա փետրվարի 20-ը իրավաբանական անձինք պարտավոր են գործակալություն ներկայացնել`
1. հաստատում առ այն, որ իրական շահառուների վերաբերյալ գործակալություն ներկայացված վերջին հայտարարագիրը պարունակում է արդիական տեղեկություններ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, կամ
2. փոփոխված տեղեկություններ իրավաբանական անձի իրական շահառուների վերաբերյալ:
Կարևոր է նկատի ունենալ, որ հայտարարագիրը ներկայացվում է պետական ռեգիստր էլեկտրոնային համակարգում հայտարարագրի լրացման միջոցով, որը պետք է պարունակի իրավասու անձի էլեկտրոնային ստորագրությունը։

Что нужно знать о регулировании конечных бенефициарах в Армении
Согласно действующим в Республике Армения нормативным актам, юридические лица, зарегистрированные на территории РА, обязаны представить декларацию о конечных бенефициарах (далее — КБ) в Государственный регистр юридических лиц Министерства Юстиции РА (далее — Государственный регистр) на основании результатов проверки, предусмотренной законодательством РА.
С 1 января 2023 года все юридические лица, включая общества с ограниченной ответственностью, единственными членами которых являются только физические лица, а также некоммерческие организации, также должны представить декларацию о КБ в течение двух месяцев. До этого обязанность подавать декларацию о КБ для юридических лиц, работающих в регулируемой сфере государственных услуг и предоставляющих аудиовизуальные медиа-услуги, возникла в сентябре 2021 года, а для всех остальных юридических лиц — с 1 января 2022 года.
Что касается сроков подачи декларации по КБ, отметим, что по общему правилу декларация подлежит подаче в течение 40 дней с момента регистрации юридического лица. А в случае изменения сведений о КБ, они подлежат декларированию после того, как они станут известны юридическому лицу — немедленно, но не позднее чем в течение 40 дней.
При этом до 20 февраля каждого года юридические лица обязаны представлять в Государственный реестр:
1. подтверждение того, что последняя поданная в Государственный регистр декларация содержит актуальную информацию по состоянию на 31 декабря предыдущего года; или
2. измененные сведения о КБ юридического лица.
Важно иметь в виду, что декларация подается в Государственный регистр путем заполнения декларации в электронной системе, которая должна содержать электронную подпись компетентного лица.