Ընկերությունների միացումը եվ միաձուլումը ՀՀ օրենսդրության համաձայն
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգիրքը նախատեսում է իրավաբանական անձանց վերակազմակերպման հետևյալ տեսակները՝ առանձնացում, բաժանում, միացում, միաձուլում և վերակազմավորում։ Պետք է նշել, որ միացումը և միաձուլումը իրավաբանական անձանց վերակազմակերպման ամենատարածված ձևերից են։ Ընկերությունների միաձուլման դեպքում երկու կամ ավելի իրավաբանական անձինք դադարում են գոյություն ունենալ և փոխարենը միասին ստեղծում են նոր իրավաբանական անձ։ Մինչդեռ միացման արդյունքում մեկ կամ մի քանի ընկերություններ դադարում են գոյություն ունենալ՝ միանալով են արդեն իսկ գոյություն ունեցող մեկ այլ ընկերության։
Նման կորպորատիվ գործողությունների ժամանակ անպայման տեղի է ունենում իրավահաջորդություն։ Մասնավորապես՝ նոր ստեղծվող կամ արդեն գոյություն ունեցող իրավաբանական անձանց են անցնում միացող կամ միաձուլվող ընկերությունների բոլոր իրավունքները և պարտականությունները՝ փոխանցման ակտին համապատասխան։
Ընկերությունների վերակազմակերպման գործընթացները կարգավորվում են ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով, և կախված ընկերության կազմակերպաիրավական ձևից նաև «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» և «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքներով։ Ընկերությունների կազմակերպաիրավական տեսակների մասին կարող եք ավելի մանրամասն կարդալ այստեղ։
Ինչպե՞ս է կայացվում միացման/միաձուլման մասին որոշումը։
Միաձուլվող և միացող ընկերություններից յուրաքանչյուրի ընդհանուր ժողովում պետք է ընդունվի միաձուլման/միացման ձևով վերակազմակերպման մասին որոշում։ Այդ ժողովի ընթացքում հաստատվում է նաև միաձուլման/միացման պայմանագիրը, փոխանցման ակտը, միացման/միաձուլման կարգը և պայմանները, ինչպես նաև ընկերությունների բաժնետոմսերի և արժեթղթերի փոխարկման կարգը նոր ստեղծվող ընկերության (միաձուլման դեպքում) կամ այն ընկերության բաժնետոմսերի, որին միանում են (միացման դեպքում)։
Ի՞նչ է բովանդակում միացման/միաձուլման պայմանագիրը։
Միացման/միաձուլման պայմանագիրն այն հիմնական փաստաթուղթն է, որը կարգավորում է երկու և ավելի ընկերությունների միջև համատեղ գործունեությունը՝ մինչև կորպորատիվ գործողության պետական գրանցման պահը։ Մասնավորապես, համաձայն «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքի 50.6-րդ և «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքի 24-րդ հոդվածների դրույթների՝ միաձուլման (միացման) պայմանագիրը կնքվում է միաձուլմանը (միացմանը) մասնակցող ընկերությունների միջև, ստորագրվում է ընկերության գործադիր մարմնի ղեկավարի կողմից և ենթակա է հաստատման` նրանց ընդհանուր ժողովների կողմից: Այն պետք է բովանդակի`
• մասնակից ընկերությունների ֆիրմային անվանումը, գտնվելու վայրը, պետական գրանցման տվյալները.
• միաձուլման (միացման) ժամկետները, կարգը և պայմանները.
• միաձուլվող (միացող) ընկերության բաժնեմասերի/բաժնետոմսերի և այլ արժեթղթերի փոխարկման կարգը` բանաձևային կամ այլ ստանդարտ ձևով.
• միաձուլվող (միացվող) ընկերությունների բաժնեմասերի/բաժնետոմսերի դիմաց շահութաբաժիններ ստանալու կարգը և պայմանները.
• համատեղ ժողովում քվեարկության կարգը.
• միաձուլմանը (միացմանը) մասնակցող ընկերությունների համատեղ ժողովի գումարման ժամկետը, հրավիրման և անցկացման կարգը.
Սրանք այն տեղեկություններն են, որոնք օրենքով սահմանված կարգով պարտադիր պետք է ներառվեն միաձուլման (միացման) պայմանագրում, սակայն կողմերն ազատ են նաև իրենց հայեցողությամբ ավելացնելու այլ տեղեկություններ։
Մեր թիմը պատրաստակամ է աջակցել վերակազմակերպման այս տեսակների իրականացման հարցում՝ Ձեզ տրամադրելով համապարփակ իրավաբանական ծառայություններ։ Մասնավորապես՝
• ընկերությունների միացման/միաձուլման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթի կազմում,
• ընկերությունների միացման/միաձուլման գործընթացների օրենսդրությանը համապատասխանության գնահատում,
• ամբողջական աջակցություն համակենտրոնացումների հայտարարագրման շրջանակներում,
• գործարքների վերաբերյալ խորհրդատվություն, ինչպես նաև համապատասխան մարմիններում հաճախորդի շահերի պաշտպանություն:
Ի՞նչ է փոխանցման ակտը։
Փոխանցման ակտով հաստատվում են բոլոր այն ակտիվներն և պարտավորությունները, որոնք միացման կամ միաձուլման դեպքում իրավահաջորդության կարգով փոխանցվում են նոր ստեղծվող ընկերությանը (միաձուլման դեպքում) կամ միացման արդյունքում ընդլայնվող ընկերությանը։
Ի՞նչ հարցերի շուրջ է որոշում կայացվում միաձուլմանը (միացմանը) մասնակցող ընկերությունների համատեղ ժողովի ժամանակ։
Համատեղ ընդհանուր ժողովի ժամանակ քննարկվող հարցերը տարբերվում են՝ կախված տեղի ունեցող գործընթացից՝ հաշվի առնելով դրանց՝ ընկերությունների գործունեության դադարեցմամբ պայմանավորված առանձնահատկությունները։
Միաձուլմանը մասնակցող ընկերությունների բաժնետերերի համատեղ ընդհանուր ժողովը համարվում է միաձուլման արդյունքում ստեղծվող ընկերության հիմնադիր ժողով, որը հրավիրվում է միաձուլման պայմանագրում նշված մարմնի կողմից և ժամկետներում ու որոշումներ է ընդունում ընկերությունների հիմնադրման ժամանակ քննարկվող հարցերի վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ կանոնադրության, կանոնադրական կապիտալի, բաժնետոմսերի տեղաբաշխման արդյունքների հաստատում, ընկերության կառավարման մարմինների ընտրություն, և այլն։
Մինչդեռ միացման հետևանքով ընդլայնվող ընկերության բաժնետերերի և միացող ընկերության բաժնետերերի համատեղ ընդհանուր ժողովը որոշումներ է ընդունում ընդլայնվող ընկերության կանոնադրությունում անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարելու, միացման պայմանագիրը և փոխանցման ակտը հաստատելու մասին։
Ի՞նչ այլ պահանջներ են ներկայացվում ընկերությունների միաձուլման և միացման գործընթացների վերաբերյալ։
Այս գործընթացում իրավաբանական անձանց պարտատերերի իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանության նկատառումներով «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» և «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքները ընկերությունների համար նախատեսել են իրենց պարտատերերին միացման/միաձուլման մասին ծանուցելու պարտավորություն։ Պարտատերերն իրանունք ունեն նման ծանուցում ստանալու պահից 30 օրվա ընթացքում պահանջելու պարտավորությունների կատարման լրացուցիչ երաշխիքներ կամ դադարեցնելու վերակազմակերպումը (միաձուլում/միացումը) կամ վաղաժամկետ կատարելու պարտավորությունը և հատուցելու վնասները:
Արդյո՞ք անհրաժեշտ է ստանալ որևէ պետական մարմնի թույլտվություն/որոշում՝ ընկերությունների միաձուլման/միացման համար։
Ընկերությունների միաձուլման/միացման գործընթացներում կարող է անհրաժեշտություն առաջանալ ստանալու Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի  (այսուհետ՝ «Հանձնաժողով») թույլտվությունը՝ հաշվի առնելով, որ որոշ դեպքերում կարող է առկա լինել ազատ տնտեսական մրցակցությունը խոչընդոտող համակենտրոնացման ռիսկ։
«Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ «Օրենք») 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` տնտեսվարող սուբյեկտների համակենտրոնացում է համարվում`
1) Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված տնտեսավարող սուբյեկտների միացումը.
2) Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված տնտեսավարող սուբյեկտների միաձուլումը.
Ընդ որում, նույն հոդվածի 8-րդ մասի համաձայն՝ տնտեսվարող սուբյեկտների միացումը կամ միաձուլումը կդիտվի որպես համակենտրոնացում այն  դեպքում, երբ այն կայացվի
1) միևնույն ապրանքային շուկայում (հորիզոնական համակենտրոնացում),
2) որոշակի փոխկապակցվածություն ունեցող տարբեր ապրանքային շուկաներում (ուղղահայաց համակենտրոնացում),
3) տարբեր ապրանքային շուկաներում (խառը համակենտրոնացում):
Այսինքն, տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից միացում կամ միաձուլում իրականացնելն ինքնին չի համարվի համակենտրոնացում, եթե այն չիրականացվի միևնույն ապրանքային շուկայում կամ  որոշակի փոխկապակցվածություն ունեցող տարբեր ապրանքային շուկաներում կամ տարբեր ապրանքային շուկաներում:
Ավելին, ինչ վերաբերում է ֆինանսական կազմակերպությունների վերակազմակերպմանը, ապա դրանց դեպքում թույլատրվում է միայն իրականացնել միացում, որի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկը:
Ինչպիսի՞ վերահսկողություն է իրականացնում Հանձնաժողովը համակենտրոնացման դեպքում։
Օրենքի 15-րդ հոդվածի համաձայն՝ տնտեսվարող սուբյեկտների միջև իրականացվող համակենտրոնացումները ենթակա են հայտարարագրման՝ նույն օրենքով և Հանձնաժողովի կողմից նախատեսված պահանջների դեպքում, մասնավորապես երբ՝
• Համակենտրոնացման մասնակիցների ակտիվների ընդհանուր արժեքը համակենտրոնացման հայտարարագիր ներկայացնելու պահին կամ դրան նախորդող վերջին ֆինանսական տարում գերազանցել է չորս միլիարդ դրամը, կամ մասնակիցներից առնվազն մեկի ակտիվների արժեքը համակենտրոնացման հայտարարագիր ներկայացնելու պահին կամ դրան նախորդող վերջին ֆինանսական տարում գերազանցել է երեք միլիարդ դրամը, կամ
• Համակենտրոնացման մասնակիցների հասույթի ընդհանուր չափը համակենտրոնացման հայտարարագիր ներկայացնելու պահին նախորդող վերջին ֆինանսական տարում գերազանցել է չորս միլիարդ դրամը, կամ մասնակիցներից առնվազն մեկի հասույթի չափը համակենտրոնացման հայտարարագիր ներկայացվելու պահին նախորդող վերջին ֆինանսական տարում գերազանցել է երեք միլիարդ դրամը, կամ
• Համակենտրոնացման հայտարարագիր ներկայացնելու տարվան նախորդող ֆինանսական տարում գործունեություն չիրականացրած կամ 12 ամսից պակաս ժամանակահատվածում գործունեություն իրականացրած համակենտրոնացման մասնակիցների հասույթի ընդհանուր չափը համակենտրոնացման հայտարարագիր ներկայացվելու պահին նախորդող 12 ամիսների հաշվարկով գերազանցել է չորս միլիարդ դրամը, կամ մասնակիցներից առնվազն մեկի հասույթի չափը համակենտրոնացման հայտարարագիր ներկայացվելու պահին նախորդող 12 ամիսների հաշվարկով գերազանցել է երեք միլիարդ դրամը:
Ո՞ր դեպքում ընկերությունների միաձուլումը/միացումը չի դիտվի որպես համակետնրոնացում։
Տնտեսավարող սուբյեկտների վերակազմակերպումները, գործողությունները կամ գործարքները, որոնք տեղի են ունենում Հանձնաժողովի որոշմամբ հաստատված իրավաբանական և կամ ֆիզիկական անձանց խումբ հանդիսացող տնտեսավարող սուբյեկտների միջև չեն համարվում համակենտրոնացում և ենթակա չեն հայտարարագրման: Այնուամենայնիվ, համաձայն Օրենքի 14-րդ հոդվածի՝ անձանց խմբի ներսում իրականացվող վերակազմակերպումների, գործողությունների կամ գործարքների մասին Հանձնաժողովը պետք է տեղեկացվի գործարքի կատարումից հետո 10 օրվա ընթացքում:
Օրենքի 4-րդ հոդվածի համաձայն՝ անձանց խումբը իրավաբանական և (կամ) ֆիզիկական այնպիսի անձանց խումբ է, որոնց միջև փաստացի առկա է փոխկապվածություն կամ վերահսկողություն, սակայն բավարարվում է օրենքով սահմանված պահանջներից որևիցե մեկը։ Նման պահանջներից են օրինակ՝
• կազմակերպությունը և ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձը, եթե այդ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձն այդ կազմակերպությունում իր մասնակցության և (կամ) պայմանագրի հիման վրա օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրավունք ունի ուղղակի կամ անուղղակի տնօրինելու կազմակերպության կանոնադրական կապիտալի կեսից ավելին, կամ
• կազմակերպությունները, եթե միևնույն ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձը կազմակերպության հիմնադիր փաստաթղթերի կամ պայմանագրի հիման վրա կամ այլ ձևով հնարավորություն է ստանում կանխորոշելու այդ կազմակերպությունների կողմից ընդունվող որոշումները (այդ թվում՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու պայմանները) և (կամ) տալու այդ կազմակերպությունների կողմից պարտադիր կատարման ենթակա հանձնարարականներ,
• կազմակերպությունները, որոնցում կոլեգիալ գործադիր մարմնի անդամների կեսից ավելին միևնույն ֆիզիկական անձինք են։

Слияние и присоединение компаний в соответствии с законодательством Армении
Гражданский кодекс Республики Армения предусматривает следующие виды реорганизации юридических лиц: выделение, разделение, слияние, присоединение и преобразование. Следует отметить, что слияние и присоединение относятся к числу наиболее распространенных форм реорганизации юридических лиц. В случае слияния компаний два или более юридические лица прекращают свое существование и вместо этого вместе создают новое юридическое лицо. Между тем, в результате присоединения одна или несколько компаний прекращают свое существование путем слияния с другой, уже существующей компанией.
В таких корпоративных действиях обязательно имеет место правопреемство. В частности, все права и обязанности присоединяющихся обществ переходят к новосозданным или уже существующим юридическим лицам в соответствии с передаточным актом.
Процессы реорганизации общества регулируются Гражданским кодексом Республики Армения, а в зависимости от организационно-правовой формы общества также законами Республики Армения «Об обществах с ограниченной ответственностью» и «Об акционерных обществах». Вы можете более подробно ознакомиться с этими организационно-правовыми формами здесь.
Как принимается решение о слиянии и/или присоединении?
Решение о реорганизации в форме слияния (присоединения) должно быть принято на общем собрании каждого из присоединяемых обществ. Данное собрание также утверждает договор слияния/присоединения, передаточный акт, порядок и условия слияния/присоединения, а также порядок конвертации долей/акций и ценных бумаг обществ в новое общество (в случае слияния) или долей/акций уже действующего общества (в случае присоединения).
Каково содержание договора слияния и поглощения?
Договор о слиянии (присоединении) является основным документом, регулирующим совместную деятельность двух и более обществ до момента государственной регистрации корпоративного действия. В частности, согласно положениям статьи 50.6 Закона РА «Об обществах с ограниченной ответственностью» и статьи 24 Закона РА «Об акционерных обществах», договор о слиянии (присоединении) заключается между обществами, участвующими в процессе слияния (присоединения), подписывается руководителем исполнительного органа общества и подлежит утверждению их общим собранием. Он должен содержать:
• наименование компании, юридический адрес, данные государственной регистрации компаний-участников;
• условия, порядок и условия слияния (присоединения);
• порядок обмена долей/акций и иных ценных бумаг присоединяющегося общества в формульной или иной стандартной форме;
• порядок и условия получения дивидендов по долям/акциям присоединяющихся обществ;
• порядок голосования на совместном собрании;
• срок созыва совместного собрания обществ, участвующих в присоединении, порядок приглашения и проведения его.
Это информация, которая должна быть включена в договор о слиянии или присоединении в соответствии с законодательством, но стороны могут добавлять другую информацию по своему усмотрению.
Наша команда готова оказать помощь в осуществлении данных видов реорганизации, предоставив Вам комплексные юридические услуги. В частности:
• подготовка необходимого пакета документов для слияния/присоединения компаний,
• оценка соблюдения законодательства процессов слияния/присоединения компаний,
• полная поддержка в рамках декларации концентраций,
• консультирование по сделкам, а также защита интересов клиента в соответствующих органах.
Что такое передаточный акт?
Передаточный акт подтверждает все активы и обязательства, которые в случае слияния или присоединения передаются созданной компании (в случае слияния) или компании, расширяющейся в результате присоединения.
Какие вопросы решаются на совместном заседании компаний-участников сделки по слиянию и присоединению?
Вопросы, обсуждаемые на совместном общем собрании, различаются в зависимости от происходящего процесса с учетом их специфики, вызванной прекращением деятельности компаний.
Учредительным собранием общества, созданного в результате слияния, считается совместное общее собрание участников/акционеров обществ, участвующих в слиянии, которое созывается в сроки и органом, указанным в договоре о слиянии, и принимает решения по вопросам, обсуждаемым в ходе создания компаний. В частности, утверждение устава, уставного капитала, результатов размещения акций, избрание органов управления общества и т.д.
При этом в результате присоединения совместное общее собрание акционеров присоединяющегося общества и акционеров присоединяемого общества принимает решения о внесении необходимых изменений в устав расширяющегося общества, утверждении договора о присоединении и передаточного акта.
Слияние и присоединение компаний
Какие еще требования предъявляются к процессам слияния и присоединения компаний?
В целях защиты прав и законных интересов кредиторов юридических лиц в этом процессе законами Республики Армения «Об обществах с ограниченной ответственностью» и «Об акционерных обществах» предусмотрена обязанность компаний уведомлять своих кредиторов о слиянии/присоединении. Кредиторы имеют право в течение 30 дней с момента получения такого уведомления потребовать дополнительных гарантий исполнения своих обязательств либо прекратить обязательство по реорганизации (слиянию/присоединению) или досрочному исполнению и возместить убытки.
Необходимо ли получать разрешение/решение какого-либо государственного органа на слияние и/или поглощение компаний?
В процессе слияния/присоединения компаний может возникнуть необходимость получения разрешения Комиссии по защите конкуренции (далее – «Комиссия»), учитывая, что в некоторых случаях может возникнуть риск концентрации хозяйствующих субъектов, препятствующие свободной экономической конкуренции.
Согласно части 1 статьи 13 закона РА «О защите экономической конкуренции» (далее — Закон), концентрацией хозяйствующих субъектов считается:
1) Слияние хозяйствующих субъектов, зарегистрированных в Республике Армения.
2) Присоединение хозяйствующих субъектов, зарегистрированных в Республике Армения.
При этом, согласно части 8 той же статьи, присоединение или слияние хозяйствующих субъектов будет рассматриваться как концентрация в случае, если оно осуществляется:
1) на одном товарном рынке (горизонтальная концентрация),
2) на разных товарных рынках, имеющих определенные взаимосвязи (вертикальная концентрация),
3) на разных товарных рынках (смешанная концентрация).
Иными словами, слияние или присоединение хозяйствующих субъектов само по себе не будет считаться концентрацией, если оно не осуществляется на одном и том же товарном рынке или на разных товарных рынках, имеющих определенные взаимосвязи, или на разных товарных рынках.
Более того, что касается реорганизации финансовых организаций, то в их случае допускается лишь присоединение, контроль над которым осуществляет Центральный банк Армении.
Какой контроль осуществляет Комиссия в случае концентрации?
В соответствии со статьей 15 Закона концентрации, осуществляемые между компаниями, подлежат декларированию в случае возникновения требований, предусмотренных тем же законом и Комиссией, в частности, если:
• Общая стоимость активов участников концентрации на момент подачи декларации о концентрации или в последнем финансовом году, предшествующем ей, превысила четыре миллиарда драмов, или стоимость активов хотя бы одного из участников на момент подачи декларации о концентрации время подачи декларации о концентрации или в последнем предшествующем ей финансовом году превысило три миллиарда драмов, или
• Общая сумма доходов участников концентрации превысила четыре миллиарда драмов в последнем финансовом году, предшествующем моменту подачи декларации о концентрации, или сумма доходов хотя бы одного из участников превысила три миллиарда драмов в последний финансовый год, предшествующий моменту подачи декларации о концентрации, или
• Сумма доходов участников концентрации, не осуществлявших деятельность в финансовом году, предшествующем году подачи декларации о концентрации, или осуществлявших деятельность менее 12 месяцев, рассчитанная за 12 месяцев, предшествующих моменту подачи декларации о концентрации, превысила четыре миллиарда драмов, либо сумма дохода хотя бы одного из участников, рассчитанная за 12 месяцев, предшествующих моменту подачи декларации о концентрации, превысила три миллиарда драмов.
В каком случае слияние/присоединение компаний не будет рассматриваться как концентрация?
Реорганизации, действия или сделки, совершаемые между компаниями, представляющими собой группы юридических лиц и (или) группы физических лиц, утвержденные решением Комиссии, не считаются концентрацией и не подлежат декларированию. Однако, согласно статьи 14 Закона, о реорганизациях, действиях или сделках внутри группы лиц необходимо сообщать Комиссии в течение 10 дней с момента совершения сделки.
Согласно статьи 4 Закона, группа лиц – это группа юридических и/или физических лиц, между которыми фактически существует связь или контроль, но соблюдено одно из установленных законом требований. Примеры таких требований включают в себя:
• организация и физическое или юридическое лицо, если это физическое или юридическое лицо имеет право прямо или косвенно распоряжаться более чем половиной уставного капитала организации на основании своего участия в этой организации и (или) договоре в соответствии с порядком, установленном законом, или
• организации, если одно и то же физическое или юридическое лицо на основании учредительных документов или договора организации или иным образом получает возможность предопределять принимаемые этими организациями решения (в том числе условия осуществления предпринимательской деятельности) и (или) дать указания, которые должны быть выполнены этими организациями,
• организации, в которых более половины членов коллегиального исполнительного органа являются одними и теми же физическими лицами.