Այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ Հայաստանում առաջնային հրապարակային առաջարկների (IPO) մասին
Առաջնային հրապարակային առաջարկը (IPO) այն գործընթացն է, որի միջոցով ընկերությունն առաջին անգամ առաջարկում է իր բաժնետոմսերը հանրությանը: IPO-ն կարող է ապահովել դեպի ընկերություն կապիտալի նոր հոսք՝ ներդրողների տեսքով, ինչը կարող է օգտագործվել ընկերության ընդլայնման, հետազոտության և զարգացման, պարտքի կրճատման և այլ նպատակներով: IPO-ն կարող է բարձրացնել ընկերության տեսանելիությունը, հեղինակությունն ու վստահելիությունը շուկայում՝ այդպիսով ներգրավելով ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային ներդրողներին:
Ի՞նչ է հրապարակային առաջարկը։
«Արժեթղթերի շուկայի մասին» ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ «Օրենք») 3-րդ հոդվածի համաձայն՝ արժեթղթերի հրապարակային առաջարկ է համարվում որակավորված ներդրող չհանդիսացող 100-ից ավելի անձանց կամ անորոշ թվով անձանց ուղղված արժեթղթերի առաջարկը։
Օրենքը սահմանում է, թե ովքեր են համարվում որակավորված ներդրողներ, և այդ ցանկը, ի թիվս այլնի, ներառում է Հայաստանի Հանրապետությունը, Հայաստանի Հանրապետության համայնքները, Կենտրոնական բանկը, օտարերկրյա պետությունները, օտարերկրյա պետությունների տեղական ինքնակառավարման մարմինները, օտարերկրյա պետությունների կենտրոնական բանկերը, ներդրումային ընկերությունները, օտարերկրյա ներդրումային ընկերությունների մասնաճյուղերը, բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, ապահովագրական ընկերությունները, ներդրումային, կենսաթոշակային ֆոնդերը և ներդրումային ֆոնդի կառավարիչները, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները, ինչպես նաև այն անձը, որը որակավորված ներդրող կհամարվի օրենքով կամ Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով՝ հիմք ընդունելով տվյալ անձի՝ ֆինանսական բնագավառում ունեցած գիտելիքն ու փորձը, նման գիտելիք ու փորձ ունեցող մասնագետներ վարձելու ունակությունը, իր զուտ ակտիվների մեծությունը կամ իր կառավարման ներքո գտնվող ակտիվների մեծությունը և նման այլ չափանիշներ։
Հայաստանի Հանրապետության արժեթղթերի շուկան բաղկացած է արժեթղթերի կարգավորված շուկայից և չկարգավորվող ոլորտից, և ընկերությունների կողմից հրապարակային առաջարկ կարող է արվել սրանցից յուրաքանչյուրում։ Հաշվի առնելով, որ կարգավորված շուկայում արժեթղթերի հրապարակային առաջարկին ներկայացվում են ավելի խիստ պահանջներ, որոնք իրենց մեջ որոշ չափով ներառում են նաև չկարգավորվող շուկայում հրապարակային առաջարկ անելու պահանջները, ուստի այս հոդվածի շրջանակներում կանդրադառնանք միայն կարգավորված շուկայում հրապարակային առաջարկներին։
Որո՞նք են Հայաստանում առաջնային հրապարակային առաջարկի գործընթացում ներգրավված մարմինները/անձինք:
Հայաստանում ֆինանսական ոլորտը կարգավորող հիմնական մարմինը Հայաստանի Կենտրոնական բանկն է, որը պատասխանատու է արժեթղթերի շուկաների վերահսկման համար:
Հայաստանի Հանրապետությունում գործում է մեկ արժեթղթերի շուկա, որի օպերատորը «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն է։ Որպես կարգավորվող շուկա, ֆոնդային բորսան թույլատրում է շուկայում միայն այն արժեթղթերով առևտուրը, որոնք և որոնց թողարկողները բավարարում են օրենքով, Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով և ֆոնդային բորսայի կանոններով սահմանված պահանջները, և որոնք թույլատրված են առևտրին (ցուցակված են բորսայում)՝ համաձայն վերջինիս կանոններով։
Թողարկողը կարող է արժեթղթերի հրապարակային առաջարկն իրականացնել ինքնուրույն կամ տեղաբաշխողի միջոցով, իսկ տեղաբաշխող է համարվում այն անձը, որն ունի օրենքով սահմանված ներդրումային ծառայության այդ տեսակը մատուցելու իրավունք։
Դիմե՛ք մեզ ցանկացած հարցով
IPO-ի անցկացումը բարդ և ռեսուրսատար գործընթաց է, որը ներառում է իրավական, ֆինանսական և շուկայական ասպեկտներ: Մենք ուրախ կլինենք աջակցել ձեզ այս գործընթացում՝ կազմելով անհրաժեշտ փաստաթղթեր, հաղորդակցվելով համապատասխան պետական մարմինների և մասնագիտացված կառույցների հետ և ապահովելով գործընթացի սահուն և անխոչընդոտ իրականացումը:
Որո՞նք են ցուցակվող արժեթղթերին ներկայացվող պահանջները:
Ֆոնդային բորսայում գործարքի առարկա հանդիսացող արժեթղթերը պետք է բավարարեն հետևյալ նվազագույն չափանիշներին՝
• Պետք է լինեն ոչ թղթային, ազատ շրջանառության ենթակա արժեթղթեր,
• Դրանց նկատմամբ իրավունքների հաշվառումը պետք է իրականացվի Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կամ Կենտրոնական բանկի կողմից,
• Դրանց վերաբերյալ հրապարակվել է ազդագիր կամ առկա է ազդագիր չհրապարակելու համար օրենսդրական պայմանը/հիմքը,
• Պարտատոմսերի դեպքում ներկայացվում է նաև նվազագույն անվանական արժեքի պահանջ․ մասնավորապես՝ նույն դասի պարտատոմսերի ընդհանուր անվանական արժեքը պետք է լինի առնվազն 100,000,000 ՀՀ դրամ։
Որո՞նք են ցուցակվող արժեթղթերի թողարկողներին ներկայացվող պահանջները:
Ի թիվս այլ պահանջների, ֆոնդային բորսայում ցուցակվող արժեթղթերի թողարկողը պետք է բավարարի հետևյալ պահանջներին․
• Թողարկողի տնտեսական և իրավական կարգավիճաները չպետք է վտանգեն ներդրողների շահերը։ Մասնավորապես, թողարկողի արժեթղթերի ցուցակումը բորսայում կարող է մերժվել, եթե տվյալ թողարկողը գտնվում է լուծարման կամ սնանկության գործընթացներում, չունի բավարար միջոցներ իր պարտավորությունները կատարելու համար կամ առկա են տվյալ արժեթղթերով վերապահված իրավունքների իրականացումը վտանգող այլ հանգամանքներ։
• Թողարկողը պետք է ունենա պաշտոնական ինտերնետային կայք և դրանով՝ առնվազն հայերեն, պարտավոր է բացահայտել իրեն և իր կողմից թողարկված արժեթղթերին վերաբերող առնվազն Օրենքով, Կենտրոնական բանկի որոշումներով և ֆոնդային բորսայի օպերատորի կանոններով նախատեսված տեղեկությունները։
• Թողարկողը պետք է ունենա առնվազն երեք անդամից բաղկացած տնօրենների կամ դիտորդ խորհուրդ և պետք է ընդունի ու կիրառի ՀՀ Կառավարության կողմից հավանություն ստացած կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքը կամ դրանով նախատեսվածին համարժեք կամ ավելի խիստ կորպորատիվ կառավարման նորմեր։
Ի՞նչ պահանջներ են ներկայացվում ազդագրին:
Առանց Օրենքի պահանջներին բավարարող ազդագրի հրապարակման, արժեթղթերի հրապարակային առաջարկ անելն արգելվում է։ Կախված, թե ում է արվում հրապարակային առաջարկը, որքան է արժեթղթերի միավոր կամ ընդհանուր արժեքը, և այլ հանգամանքներից, ազդագրի հրապարակման պահանջը կարող է չտարածվել արժեթղթերի հրապարակային առաջարկի կոնկրետ դեպքի վրա։
Ազդագիրը պետք է պարունակի թողարկողի և առաջարկվող արժեթղթերի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը, որը պետք է բավարար լինի ներդրողի կողմից թողարկողի ակտիվների և պարտավորությունների, ֆինանսական վիճակի, եկամուտների և ծախսերի, գործունեության հեռանկարների, նրա հետ կապված ռիսկերի, ինչպես նաև այդ արժեթղթերով ամրագրված իրավունքների վերաբերյալ հիմնավորված գնահատական կազմելու համար:
Ազդագիրը, դրա լրացումները, որոնք գրանցվում են Կենտրոնական բանկի կողմից, ինչպես նաև հրապարակային առաջարկին և թողարկողին վերաբերող այլ տեղեկատվությունը Հայաստանի Հանրապետությունում հրապարակվում են հայերեն: Ազդագիրը չի կարող հրապարակվել, եթե այն սույն օրենքով և Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված կարգով չի գրանցվել Կենտրոնական բանկում:
Կենտրոնական բանկը պատասխանատվություն չի կրում ազդագրում ներառված տեղեկությունների ճշտության կամ իսկության համար: Ազդագիրը պետք է դրույթ ներառի այն մասին, որ Կենտրոնական բանկի կողմից դրա գրանցումը չի հավաստում ներդրման ապահովությունը, ներկայացված տեղեկության ճշտությունը կամ իսկությունը: Այդ դրույթը, Կենտրոնական բանկի կողմից հաստատված խմբագրությամբ, պետք է զետեղվի ազդագրի սկզբում՝ աչքի ընկնող տեղում:
Ազդագրի կիրառության ժամկետն ազդագրի հրապարակմանը հաջորդող այն ժամանակահատվածն է, որի ընթացքում այդ ազդագրի հիման վրա կատարված հրապարակային առաջարկը համարվում է վավերական, և այն սահմանվում է 12 ամիս։ Ազդագրի կիրառության ժամկետի ավարտից հետո տվյալ ազդագրի հիման վրա արժեթղթերի հրապարակային առաջարկ անելն արգելվում է:
Կարևոր է նշել, որ IPO-ի անցկացումը բարդ և ռեսուրսատար գործընթաց է, որը ներառում է իրավական, ֆինանսական և շուկայական ասպեկտներ: Նախքան Հայաստանում կամ որևէ այլ իրավասությունում արժեթղթերի հրապարակային առաջարկ իրականացնելու որոշում կայացնելը, անհրաժեշտ է մանրակրկիտ գնահատել հնարավոր առավելություններն ու մարտահրավերները, խորհրդակցել ֆինանսական և իրավական մասնագետների հետ։ Մենք ուրախ կլինենք աջակցել ձեզ այս գործընթացում՝ կազմելով անհրաժեշտ փաստաթղթեր, հաղորդակցվելով համապատասխան պետական մարմինների և մասնագիտացված կառույցների հետ և ապահովելով գործընթացի սահուն և անխոչընդոտ իրականացումը:

Все, что Вам нужно знать о первичном публичном предложении (IPO) В Армении
Первичное публичное предложение акций (IPO) — это процесс, при котором компания впервые предлагает свои акции публике. IPO может обеспечить новый приток капитала в компанию в виде инвесторов, который можно использовать для расширения компании, исследований и развития, сокращения долга и других целей. IPO может повысить заметность, репутацию и авторитет компании на рынке, привлекая как местных, так и международных инвесторов.
Что такое публичное предложение?
Согласно статье 3 Закона Респубилики Армения «О рынке ценных бумаг» (далее – «Закон»), публичным предложением ценных бумаг считается предложение ценных бумаг, адресованное более чем 100 лицам, не являющимся квалифицированными инвесторами или неопределенное количество лиц.
Закон определяет, кто считается квалифицированным инвестором, и в этот список входят, в частности, Республика Армения, муниципалитеты Республики Армения, Центральный банк, зарубежные страны, органы местного самоуправления иностранных государств, центральные банки иностранных государств, инвестиционные компании, филиалы иностранных инвестиционных компаний, банки, кредитные организации, страховые компании, инвестиционные, пенсионные фонды и управляющие инвестиционными фондами, международные финансовые организации, а также лицо, которое будет считаться квалифицированным инвестором по закону или нормативным правовым актам Центрального банка исходя из знаний данного лица в финансовой сфере и опыта, возможности нанимать специалистов, обладающих такими знаниями и опытом, размера его чистых активов или размера его активов под управлением и других подобных критериев.
Рынок ценных бумаг Республики Армения состоит из регулируемого рынка ценных бумаг и нерегулируемого сектора, и компании могут проводить публичное предложение ценных бумаг в каждом из них. Учитывая, что к публичному предложению ценных бумаг на регулируемом рынке предъявляются более строгие требования, к которым в некоторой степени относятся требования к публичному предложению на нерегулируемом рынке, поэтому в рамках данной статьи мы рассмотрим только публичные предложения на регулируемом рынке.
Какие органы/лица участвуют в процессе первичного публичного размещения акций в Армении?
Основным органом, регулирующим финансовый сектор в Армении, является Центральный банк Армении, который отвечает за контроль над рынками ценных бумаг.
В Республике Армения существует один рынок ценных бумаг, оператором которого является ОАО «Фондовая биржа Армении». Будучи регулируемым рынком, фондовая биржа допускает размещение на рынке только тех ценных бумаг, которые и эмитенты которых соответствуют требованиям, установленным законодательством, нормативными правовыми актами Центрального банка и правилами фондовой биржи, и которые допущены к размещениию в соответствии с правилами фондовой биржи.
Эмитент может осуществлять публичное размещение ценных бумаг самостоятельно или через андеррайтера, а андеррайтером является лицо, имеющее право оказывать определенный законодательством вид инвестиционных услуг.
Обращайтесь с любыми вопросами!
Проведение IPO – сложный и ресурсоемкий процесс, затрагивающий юридические, финансовые и рыночные аспекты. Мы будем рады помочь вам в этом процессе, подготовив необходимые документы, общаясь с соответствующими государственными органами и специализированными компаниями, гарантируя, что процесс пройдет гладко и без препятствий.
Каковы требования к листинговым ценным бумагам?
Ценные бумаги, являющиеся предметом сделок на фондовой бирже, должны соответствовать следующим минимальным стандартам:
• Должны быть небумажные, свободно обращающиеся ценные бумаги,
• Учет прав на ценных бумаг должен осуществляться Центральным депозитарием или Центральным банком,
• В отношении них опубликован проспект или существует юридическое условие/основание для не публикации проспекта,
• В случае облигаций также предъявляются требования к минимальной номинальной стоимости:,общая номинальная стоимость облигаций одного класса должна составлять не менее 100,000,000 армянских драмов.
Какие требования предъявляются к эмитентам размещенных ценных бумаг?
Среди прочих требований эмитент ценных бумаг, зарегистрированных на фондовой бирже, должен соответствовать следующим требованиям:
• Экономический и правовой статус эмитента не должен ставить под угрозу интересы инвесторов. В частности, размещении ценных бумаг эмитента на фондовой бирже может быть отказано, если данный эмитент находится в процессе ликвидации или банкротства, не имеет достаточных средств для исполнения своих обязательств или имеются иные обстоятельства, угрожающие реализации прав, зарезервированы данными ценными бумагами.
• Эмитент должен иметь официальный сайт и на нем, как минимум на армянском языке, обязан раскрывать предусмотренную Законом, решениями ЦБ и правилами фондовой биржи минимальную информацию, касающуюся себя и выпущенных им ценных бумаг.
• Эмитент должен иметь совет директоров или наблюдателя, состоящий как минимум из трех членов, а также должен принять и применять утвержденный Правительством Армении кодекс корпоративного управления или эквивалентные ему или более строгие нормы корпоративного управления.
Каковы требования к проспекту?
Запрещается публичное предложение ценных бумаг без публикации проспекта ценных бумаг, соответствующего требованиям Закона. В зависимости от того, кому осуществляется публичное предложение, какова единица или общая стоимость ценных бумаг и других обстоятельств, требование о публикации проспекта может не распространяться на конкретный случай публичного предложения ценных бумаг.
Проспект должен содержать полную информацию об эмитенте и размещаемых ценных бумагах, достаточную для того, чтобы инвестор мог дать обоснованную оценку активам и обязательствам эмитента, финансовому состоянию, доходам и расходам, перспективам деятельности, рискам, связанным с ней, а также правам, обеспеченные этими ценными бумагами.
Проспект, дополнения к нему, регистрируемые Центральным банком, а также иная информация, касающаяся публичного предложения и эмитента, публикуются на армянском языке в Республике Армения. Проспект не может быть опубликован, если он не зарегистрирован в Центральном банке в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами Центрального банка.
Центральный банк не несет ответственности за точность и достоверность информации, включенной в проспект. В проспекте должно содержаться заявление о том, что его регистрация Центральным банком не удостоверяет безопасность инвестиции, точность или достоверность предоставленной информации. Данное положение в редакции, утвержденной Центральным банком, должно быть помещено в начале проспекта на видном месте.
Срок действия проспекта это период после публикации проспекта, в течение которого публичное предложение, сделанное на основании этого проспекта, считается действительным, и определяется как 12 месяцев. После истечения срока действия проспекта запрещается публичное предложение ценных бумаг на основе настоящего проспекта.
Важно отметить, что проведение IPO – сложный и ресурсоемкий процесс, затрагивающий юридические, финансовые и рыночные аспекты. Прежде чем принять решение о проведении публичного размещения ценных бумаг в Армении или любой другой юрисдикции, необходимо тщательно оценить потенциальные преимущества и проблемы, а также проконсультироваться со специалистами в области финансов и права. Мы будем рады помочь вам в этом процессе, подготовив необходимые документы, общаясь с соответствующими государственными органами и специализированными компаниями, гарантируя, что процесс пройдет гладко и без препятствий.