Ի՞նչ է հարկավոր իմանալ որպես օտարերկրյա ներդրող Հայաստանում. Կարգավորումների շրջանակ
Նախքան օտարերկրյա ներդրող դառնալն անհրաժեշտ է ծանոթանալ տվյալ երկրի ներդրումային քաղաքականությանը, գործարար պրակտիկային, օտարերկրյա ներդողների երաշխիքներին։ Այս հոդվածի շրջանակերում կանդրադառնանք ՀՀ-ում օտարերկրյա ներդրողների երաշխիքները սահմանող իրավական դաշտին, որը յուրաքանչյուր ներդրողի կօգնի ճիշտ գնահատել իր ռիսկերը։
Հաշվի առնելով արդի մարտահրավերները` Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության հիմնական նպատակն է բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրի ստեղծումը, նորմատիվ-իրավական դաշտի թափանցիկության բարձրացումը, երկրի մրցակցային առավելությունների բացահայտումը, շուկայական ենթակառուցվածքների զարգացումը օտարերկրյա ներդրումների ծավալների ավելացման նպատակով:
Այժմ ՀՀ կառավարության կողմից շրջանառվում է ՀՀ Ներդրումային քաղաքականության ռազմավարությունը և դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը, որը նախատեսում է նաև պետական աջակցություն ներդրումային ծրագրերի համար։
Ներդրումային քաղաքականության իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը կիրառում է «բաց դռների» քաղաքականության, ներդրումային գործունեության ազատականացման, օտարերկրյա ներդրումների ազգային ռեժիմի սահմանման, միջազգային լավագույն փորձին համահունչ ներդրումների պաշտպանության սկզբունքները:
Գոյություն ուենեն օտարերկրյա ներդրումների կարգավորումների ինչպես միջազգային, այնպես էլ ազգային շրջանակ:
Օտարերկրյա ներդրումներին առնչվող միջազգային կարգավորումների շրջանակ
Օտարերկրյա ներդրումների անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով` կարևոր է դառնում վերջինիս առնչվող միջազգային իրավական կարգավորումների ուսումնասիրությունը: Գոյություն ունեն ներդրումային դաշտին առնչվող ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ երկկողմ միջազգային համաձայնագրեր (international multinational treaties with investment provisions (TIPs) and bilateral investments treaties (BITs)): Հայաստանն անդամակցում է 40-ից ավելի բազմակողմ և 8-ից ավելի երկկողմ միջազգային համաձայնագրերի:  Բազմակողմ համաձայնագրերից կարող ենք առանձնացնել հատկապես Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Վրաստանի, Իտալիայի, Ֆրանսիայի և մի շարք այլ երկրների հետ կնքված, իսկ երկկողմ համաձայնագրերից` Հայաստան-Սինգապուր ծառայությունների և ներդրումների առևտրի համաձայնագիրը, ԵԱՏՄ մասին համաձայնագիրը և այլն: Վերջիններիս հնարավոր է ծանոթանալ այստեղ։  Ավելի մանրամասն ներկայացնենք երկկողմ ներդրումային համաձայնագրերից մի քանիսը.
Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմանի ներդրումային համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև 1992 թվականին և ուժի մեջ է 1996 թվականից, պաշտպանում է ԱՄՆ ներդրումները Հայաստանում: Վերջինիս նպատակն է պաշտպանել օտարերկրյա ներդրումները, խրախուսել շուկայական ուղղվածություն ունեցող ներքին քաղաքականության ընդունումը, որը վերաբերում է մասնավոր ներդրումներին բաց, թափանցիկ և ոչ խտրական ձևով, և աջակցում է այս նպատակներին համահունչ միջազգային իրավունքի չափանիշների մշակմանը: Համաձայնագիրը նաև ուղիներ է տրամադրում ներդրումային վեճերի լուծման համար: Որպես միջազգային համաձայնագիր՝ վերջինս փոխարինում է հայկական իրավունքին:
Այս համաձայնագիրը ներառում է միջազգային ներդրումային իրավունքի հետևյալ ստանդարտները`
• Ազգային վերաբերմունքը, որի համաձայն` երկրները պետք է վերաբերեն ներդրվող գույքին այնպես, ինչպես վերաբերում են իրենց իսկ սեփականին,
• Առավել բարենպաստ ազգի վերաբերմունքը, ըստ որի` համաձայնագրի անդամները պետք է բարենպաստ սակագնային և կարգավորիչ վերաբերմունք ցուցաբերեն ցանկացած անդամի` արտադրանքի նկատմամբ «նման ապրանքների» ներմուծման կամ արտահանման պահին,
• Արդար վերաբերմունք, սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր կողմ միշտ պետք է ապահովի ներդրումների նկատմամբ արդար վերաբերմունքը, դրանց լիարժեք պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, և ոչ մի դեպքում չպետք է նվազ բարենպաստ վերաբերմունք ցուցաբերի, քան պահանջվում է միջազգային իրավունքով,
• Անհիմն, կամայական կամ խտրական միջոցների արգելքը նախատեսում է, որ կողմերից ոչ մեկը չպետք է որևէ կերպ խաթարի ներդրումների կառավարումը, վարումը, շահագործումը և վաճառքը կամ այլ ձևով տնօրինումը:
• “Հովանոցի դրութ”, որով պետությունը համաձայնում է կատարել օտարերկրյա ներդրողների հանդեպ ունեցած իր բոլոր պարտավորությունները:
Ի հավելումն այս երաշխիքների, համաձայնագիրը սահմանում է նաև ուղեցույցներ կողմերից որևէ մեկի հետ կապված վեճերի կարգավորման համար:
Նման ստանդարտներ նախատեսված են նաև Ֆրանսիայի, Կանադայի, Միացյալ Թագավորության և այլ երկրների հետ համաձայնագրերում։
ՀՀ-ում օտարերկրյա ներդրողների իրավունքների պաշտպանության համար գործում է «Օտարերյա ներդրումների մասին» օրենքը (այսուհետ` Օրենք)։
Ո՞վ է համարվում օտարերկրյա ներդրող Օրենքի իմաստով:
Օտարերկրյա ներդրող է համարվում`
• օտարերկրյա պետություն;
• ցանկացած օտարերկրյա իրավաբանական անձ;
• օտարերկրյա քաղաքացի;
• քաղաքացիություն չունեցող անձ;
• Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս մշտապես բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի;
• միջազգային կազմակերպություն,
որն իր գտնվելու վայրի օրենսդրությանը համապատասխան ներդրում է կատարում Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ինչպիսի՞ ներդրում կարող է իրականացնել օտարերկրյա ներդրողը:
Վերոնշյալ կատեգորիայի անձանց կողմից կարող է ներդրվել գույքի ցանկացած տեսակ, ներառյալ` ֆինանսական միջոցներ և մտավոր արժեքներ: Այդպիսի գույքն օտարերկրյա ներդրողի կողմից պետք է անմիջականորեն ներդրվի ՀՀ տարածքում իրականացվող ձեռնարկատիրական կամ այլ գործունեության ոլորտում, որի վերջնանպատակը պետք է լինի շահույթի ստացումը կամ այլ օգտակար արդյունքի հասնելը:
Ինչպիսի՞ երաշխիքներ են նախատեսվում օտարերկրյա ներդրողների համար:
Արդյոք օտարերկրյա ներդրումներն ունե՞ն նույնպիսի իրավական ռեժիմ
Օտարերկրյա ներդրումների և դրանց հետ կապված իրավական ռեժիմը Հայաստանի Հանրապետությունում չի կարող նվազ բարենպաստ լինել, քան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների և կազմակերպությունների գույքի, գույքային իրավունքների և ներդրման գործունեության ռեժիմը: Այսինքն, օտարերկրյա ներդրողների շահույթը, օրինական ճանապարհով ստացված միջոցները, իրենց բանկային հաշիվները ինքնուրույն տնօրինելը, օտարերկրյա ներդրումների հետ կապված միջոցների հայրենադարձումը և արտարժույթի ազատ փոխարկումը երաշխավորված են:  Օտարերկրյա ներդրողների համար կարող են սահմանվել արտոնություններ` ելնելով սոցիալական և տնտեսական զարգացման կարևորագույն բնագավառներից: Բացի այդ, կարող է տեղի ունենալ հակառակ պրոցեսը, այսինքն` ազգային անվտանգությունից ելնելով` օտարերկրյա ներդրողների գործունեությունը կարող է սահմանափակվել կամ արգելվել:
Ի՞նչ է տեղի ունենում օրենսդրական փոփոխությունների դեպքում
ՀՀ օրենսդրությունը սահմանել է նաև օտերերկրյա ներդրողների համար նաև այլ երաշխիք, մասնավորապես սահմանելով, որ օրենդրությանն փոփոխության դեպքում ներդրման պահից սկսած 5 տարվա ընթացքում, օտարերկրյա ներդրողի ցանկությամբ, կիրառվում է ներդրումների իրականացման պահին գործող օրենսդրությունը (grandfather clause):
Օտարերկրյա ներդրումները կարո՞ղ են ազգայնացվել կամ բռնագրավվել
Օտարերկրյա ներդրումները Հայաստանի Հանրապետությունում ազգայնացման ենթակա չեն: Ավելին, պետական մարմինները չեն կարող նաև բռնագրավել օտարերկրյա ներդրումները:
Եթե ՀՀ պետական մարմինների կամ դրանց պաշտոնատար անձանց կողմից օրենսդրությանը հակասող գործողությունների հետևանքով օտարերկրյա ներդրողներին պատճառվի վնաս, նրանք կունենա՞ն դրանց փոխհատուցման իրավունք:
Այո, Օրենքով սահմանվում է, որ Օտարերկրյա ներդրողներն ունեն նյութական և բարոյական վնասների, ներառյալ բաց թողնված օգուտի դատական կարգով փոխհատուցման իրավունք:
Եթե օտարերկրյա ներդրող եմ, կարո՞ղ եմ օգտվել արդյոք հարկային արտոնություններից:
Հայաստանը աշխարհում ամենափոքր հարկային բեռ ունեցող երկրներից է, որն առաջարկում է ճկուն հարկային համակարգ փոքր, միջին և մեծ ներդրումների համար:
Հարկային համակարգի գրավչության տեսանկյունից Հայաստանի Հանրապետության հարկերի վճարման դյուրինությամբ 189 երկրների շարքում 100 հնարավորից 81.5 միավորով զբաղեցնում է 52-րդ հորիզոնականը։
Doing Business 2020 զեկույցում  նշված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հարկերի վճարումն ավելի դյուրացրեց ավելացված արժեքի հարկի վերադարձը՝ կիրառելով այն նաև կապիտալ ներդրումների նկատմամբ (ծանոթաեք այստեղ, էջ 88):
Արդյոք ՀՀ-ում կա՞ն այնպիսի տարածքներ, որտեղ օտարերկրյա ներդրողն ՀՀ այլ տարածքի համեմատ կունենա արտոնություններ:
Այո, այդ տարածքները կոչվում են ազատ տնտեսական գոտիներ (ԱՏԳ), որոնք շրջաններ են, որտեղ գործարար և առևտրային օրենքները տարբեր են երկրի մնացած մասերից։ Հայաստանում ԱՏԳ-ները եզակի հնարավորություն են ընձեռում ձեռնարկատերերին` տնտեսության ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտներում բիզնես հիմնելու, ավելի ցածր սակագներ վճարելու, արտադրելու և արտահանելու համար։
Ազատ տնտեսական գոտիներում գործունեություն ծավալելու թույլտվություն ստացած ընկերությունները կարող են օգտվել շահութահարկի, ԱԱՀ-ի, մաքսատուրքի, գույքահարկի արտոնություններից:
Ներդրողների հետ վեճերի կանխարգելման և ներդրողների բողոքներին արձագանքնելու ի՞նչ մեխանիզմներ կան:
Օտարերկրյա ներդրումների հետ կապված բոլոր վեճերը, որոնք ծագում են ՀՀ-ի և օտարերկրյա ներդրողի միջև, ենթակա են քննության ՀՀ դատարաններում: www.doingbusiness.org կայքում առկա տվյալների համաձայն՝ դատական ընթացակարգերի միջին տևողությունը կազմում է մինչև 570 օր, թեև հաշվի առնելով մեր պրակտիկան կարող ենք փաստել, որ երկու տարին դատարաններում վարույթի մոտավոր նվազագույն տևողությունն է։ Ուստի, փոխադարձ համաձայնության  դեպքում կողմերը կարող են որոշել վեճերը լուծել առևտրային արբիտրաժի մեջոցով կամ արտերկրում, կամ ՀՀ-ում: Բացի նշված տարբերակներից կողմերը կարող են դիմել նաև Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի արբիտրաժին: Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնը (International Centre for Settlement of Investment Disputes), ինքնավար միջազգային հաստատություն է, որը մտնում է Համաշխարհային բանկի կազմակերպությունների խմբի մեջ, որոնք Միավորված ազգերի կազմակերպության մասնագիտացված հաստատություններ են։ ՆՎԿՄԿ-ի նպատակը միջազգային ներդրումային վեճերում դատական գործընթացների և կողմերի հաշտության իրավական հնարավորությունների ապահովումն է։ Ներդրումային վեճերից կարող ենք առանձնացնել հատկապես Բորկովսկին և Ռասիա ՖԶԵ-ն ընդդեմ Հայաստանի 2018 թվականի դատական գործը: Ներկայացված պահանջը բխում էր ՀՀ Կառավարության կողմից կոնցեսիոն պայմանագրերի ենթադրյալ խախտումից, որոնք տրամադրվել էին հայցվորներին՝ դիմելով այլ ընկերությունների ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման համար: Դատարանը որոշում է կայացրել հօգուտ ՀՀ-ի` մեկնաբանելով, որ պետության կողմից օտարերկրյա ներդրողների իրավունքների խախտումներ թույլ չեն տրվել:
ՀՀ-ում օտարերկրյա ներդրումները կարո՞ղ են իրականացվել արտարժույթով:
Գործող կարգավորումների համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրավաբանական անձանց կանոնադրական և բաժնեհավաք կապիտալում դրամական (փողային) ներդրումներն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության դրամով։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Հայաստանը փոքր, սակայն օտարերկրյա ներդրողների համար բարենմպաստ երկիր է: Եթե Դուք որոշել եք ներդրումներ կատարել Հայաստանի Հարապետությունում, ապա մեր իրավաբանների թիմը պատրաստակամ է Ձեզ տրամադրելու իրավական խորհրդատվություն`
• մինչ ներդրումային փուլը ձեզ անհրաժեշտ իրավական կարծիք տրամադրելու հարցում՝ նշելով ձեր իսկ բիզնեսին վերաբերող ռիսկերը և հնարավորությունները

Что Вам необходимо знать как иностранному инвестору в Армении: Обзор нормативно-правовой базы
В рамках данной статьи мы обсудим все что Вам необходимо знать как иностранному инвестору в Армении. Прежде чем инвестировать в какую-либо страну, необходимо ознакомиться с инвестиционной политикой, деловой практикой и гарантиями иностранных инвесторов в этой стране. В рамках данной статьи мы рассмотрим правовые рамки, определяющие гарантии для иностранных инвесторов в РА, которые помогут инвесторам правильно оценить свои риски.
Учитывая вызовы, с которыми мы сталкиваемся в настоящее время, основной целью инвестиционной политики Армении является создание благоприятной инвестиционной и бизнес-среды, повышение прозрачности нормативно-правового поля, раскрытие конкурентных преимуществ страны, развитие рыночной инфраструктуры в целях повышения объем иностранных инвестиций.
Сегодня Правительство Республики Армения распространяет “Стратегию инвестиционной политики РА” и План действий, которые предусматривают государственную поддержку инвестиционных проектов.
В рамках реализации инвестиционной политики Республика Армения применяет принципы «открытых дверей», либерализации инвестиционной деятельности, определения национального режима иностранных инвестиций и защиты инвестиций в соответствии с лучшей международной практикой.
Существуют как международные, так и национальные рамки регулирования иностранных инвестиций.
Рамки международных правил, связанных с иностранными инвестициями
Учитывая необходимость иностранных инвестиций, становится актуальным изучение международно-правовых норм, связанных с последними. В этой связи важно сослаться на международные многонациональные договоры с положениями об инвестициях (ДПИ) и двусторонние инвестиционные договоры (ДИД). Республика Армения является стороной более 40 ДПИ и 8 ДИД.
Среди многосторонних соглашений можно отметить подписанные с Российской Федерацией, США, Китаем, Грузией, Италией, Францией и рядом других стран, а из двусторонних соглашений – Соглашение о торговле услугами и инвестициями между Арменией и Сингапуром, Соглашение о ЕАЭС и др. С последним можно ознакомиться здесь. Представим более подробно некоторые двусторонние инвестиционные соглашения:
Двусторонний инвестиционный договор между Арменией и США, подписанный между в 1992 году и действующий с 1996 года, защищает инвестиции США в Армении. Последняя направлена ​​на защиту иностранных инвестиций, поощрение принятия рыночно-ориентированной внутренней политики, которая регулирует частные инвестиции открытым, прозрачным и не дискриминационным образом, а также поддерживает разработку стандартов международного права, соответствующих этим целям. Соглашение также предусматривает возможности для урегулирования инвестиционных споров. Как международное соглашение, последний заменяет закон Армении.
Настоящее соглашение включает следующие нормы международного инвестиционного права:
Национальный режим, в соответствии с которым страны должны относиться к инвестированной собственности так же, как к своей собственной,
Режим наибольшего благоприятствования, в соответствии с которым участники соглашения должны предоставлять благоприятный тарифный и регулятивный режим продуктам любого участника во время импорта или экспорта «подобных товаров»;
Справедливое обращение, это означает, что каждая сторона должна всегда обеспечивать справедливое обращение, полную защиту и безопасность инвестиций и ни в коем случае не менее благоприятное отношение, чем требуется международным правом.
Запрещение необоснованных, произвольных или дискриминационных мер предусматривает, что ни одна из сторон не должна каким-либо образом наносить ущерб администрированию, управлению, эксплуатации и продаже инвестиций или иным образом.
«Зонтичный договор», по которому государство обязуется выполнять все свои обязательства перед иностранными инвесторами.
В дополнение к этим гарантиям соглашение также устанавливает правила урегулирования споров с любой из сторон.
Такие стандарты также предусмотрены в соглашениях с Францией, Канадой, Великобританией и другими странами.
В Армении для защиты прав иностранных инвесторов применяется Закон «Об иностранных инвестициях» (далее – Закон).
Кто считается иностранным инвестором в соответствии с Законом?
Иностранным инвестором считается:
• иностранное государство;
• любое иностранное юридическое лицо;
• иностранный гражданин;
• лицо без гражданства;
• гражданин Республики Армения, постоянно проживающий за пределами территории Республики Армения;
• международная организация
которая осуществляет инвестиции в Республике Армения в соответствии с законодательством места своего нахождения.
Какие инвестиции может сделать иностранный инвестор?
Любой вид собственности, включая финансовые средства и интеллектуальную собственность, может быть инвестирован лицами, относящимися к вышеуказанной категории. Такое имущество должно быть непосредственно инвестировано иностранным инвестором в сфере предпринимательской или иной деятельности, осуществляемой на территории Республики Армения, конечной целью которой должно быть получение прибыли или достижение иного полезного результата.
Какие гарантии предоставляются иностранным инвесторам?
Имеют ли иностранные инвестиции такой же правовой режим?
Правовой режим иностранных инвестиций в Республике Армения не может быть менее благоприятным, чем режим имущества, имущественных прав и инвестиционной деятельности граждан, предприятий, учреждений и организаций Республики Армения. То есть гарантируется прибыль иностранных инвесторов, законно полученные средства, независимое управление их банковскими счетами, репатриация средств, связанных с иностранными инвестициями, и свободная конвертация иностранной валюты. Для иностранных инвесторов могут устанавливаться преимущества по наиболее важным направлениям социально-экономического развития. Кроме того, может происходить и обратный процесс, то есть деятельность иностранных инвесторов может быть ограничена или запрещена по соображениям национальной безопасности.
Что происходит в случае законодательных изменений?
Законодательством Республики Армения также установлена еще одна гарантия для иностранных инвесторов, в частности в случае внесения поправок в законодательство, в течение пяти лет с момента инвестирования, по просьбе иностранного инвестора применяется законодательство, действовавшее на момент инвестирования (grandfather clause).
Существуют ли возможности для национализации или конфискации иностранных инвестиций?
Иностранные инвестиции в Республике Армения не подлежат национализации, а государственные учреждения не могут конфисковывать иностранные инвестиции.
В случае нанесения ущерба иностранным инвесторам в результате незаконных действий государственных органов Республики Армения или их должностных лиц, имеют ли они право на компенсацию?
Да, закон предоставляет иностранным инвесторам право на судебную компенсацию за материальный и моральный ущерб, включая упущенную выгоду.
Если я иностранный инвестор, можно мне получить налоговые льготы?
Армения является одной из стран с самым низким налоговым бременем в мире, предлагая гибкую налоговую систему для малых, средних и крупных инвестиций. С точки зрения привлекательности налоговой системы Республика Армения занимает 52-е место среди 189 стран, имея 81,5 балла из 100.
Согласно докладу Doing Business 2020, Армения упростила уплату налогов, распространив возмещение НДС на инвестиционные проекты (упомянутый отчет можно найти здесь , стр. 88).
Есть ли в РА области, где иностранный инвестор будет иметь привилегии по сравнению с другими областями РА?
Да, эти зоны называются свободными экономическими зонами (СЭЗ), которые представляют собой регионы, где торговое и торговое законодательство отличается от остальной части страны. СЭЗ в Армении предоставляет предпринимателям уникальную возможность наладить бизнес в стратегически важных секторах экономики, платить более низкие тарифы, производить и экспортировать.
Компании, получившие разрешение на деятельность в свободных экономических зонах, могут пользоваться льготами в виде налога на прибыль, НДС, таможенных пошлин и налога на имущество.
Какие существуют механизмы для предотвращения споров между инвесторами и для реагирования на жалобы инвесторов?
Все споры, связанные с иностранными инвестициями, которые возникают между Республикой Армения и иностранным инвестором, подлежат рассмотрению в судах Республики Армения. Согласно данным, имеющимся на веб-сайте www.doingbusiness.org , средняя продолжительность судебных процедур составляет до 570 дней, хотя с учетом нашей практики можно утверждать, что два года — это приблизительная минимальная продолжительность судебного разбирательства. Поэтому в случае взаимного согласия стороны могут принять решение об урегулировании споров посредством коммерческого арбитража либо за рубежом, либо в РА. В дополнение к упомянутым вариантам стороны могут также обращаться в арбитраж Международного центра по урегулированию инвестиционных споров (МЦУИС). Международный центр по урегулированию инвестиционных споров является автономным международным учреждением, входящим в Группу организаций Всемирного банка, которые являются специализированными учреждениями Организации Объединенных Наций. Цель МЦУИС заключается в создании правовых возможностей для судебных процессов и примирения сторон в международных инвестиционных спорах. Среди инвестиционных споров можно выделить случай Борковского и России FZE VS Армения (2018). Поданная претензия была связана с предполагаемым нарушением концессионных соглашений правительством Республики Армения, которые были предоставлены путем обращения к другим компаниям с просьбой об осуществлении проектов в области инфраструктуры. Суд принял решение в пользу РА, отметив, что государство не допускает никаких нарушений прав иностранных инвесторов.
Могут ли иностранные инвестиции в РА осуществляться в иностранной валюте?
Согласно действующим правилам, денежные инвестиции в уставный и акционерный капитал юридических лиц на территории Республики Армения осуществляются в драмах.
Таким образом, можно утверждать, что Армения является небольшой, но благоприятной страной для иностранных инвесторов. Если Вы решили инвестировать в Республику Армения, наша команда юристов готова предоставить Вам юридические консультации:
• в предоставлении Вам юридического заключения, которое Вам необходимо до этапа инвестирования, с указанием рисков и возможностей, связанных с Вашим собственным бизнесом;